united kingdom
ukraine

Sprawa C-5/13: Ferenc Tibor Kovács v. Vas Megyei Rendőr-főkapitányság.

Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 10 października 2013 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Szombathelyi Törvényszék - Węgry) - Ferenc Tibor Kovács przeciwko Vas Megyei Rendőr-főkapitányság

(Sprawa C-5/13) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Artykuł 45 TFUE - Swoboda przepływu pracowników - Ustawodawstwo krajowe przewidujące, pod karą grzywny, ciążący na osobie prowadzącej pojazd zaopatrzony w tablice rejestracyjne innego państwa obowiązek wykazania na miejscu w trakcie kontroli policyjnej, że jest w pełni uprawniona do korzystania z pojazdu)

(2014/C 102/09)

Język postępowania: węgierski

(Dz. U.UE C z dnia 7 kwietnia 2014 r.)

Sąd odsyłający

Szombathelyi Törvényszék

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Ferenc Tibor Kovács

Druga strona postępowania: Vas Megyei Rendőr-főkapitányság

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Szombathelyi Törvényszék - Wykładnia zasad swobodnego przepływu osób, zakazu dyskryminacji, jak również prawa do rzetelnego procesu - Ustawodawstwo krajowe dotyczące ruchu drogowego przewidujące, że po drogach na terytorium krajowym mogą poruszać się pojazdy zaopatrzone w dokument stwierdzający dopuszczenie do ruchu i tablice rejestracyjne wydane przez organy węgierskie, oraz że spełnienie warunków pozwalających na zwolnienie z rygorów tego przepisu może być wykazane jedynie podczas kontroli - Spoczywający na osobie zamieszkałej w państwie członkowskim A i pracującej w państwie członkowskim B, której pracodawca udostępnił należący do niego pojazd zaopatrzony w tablice rejestracyjne państwa członkowskiego B, obowiązek wykazania w trakcie kontroli policyjnej, że jest w pełni uprawniona do korzystania z pojazdu w państwie członkowskim A - Brak możliwości dostarczenia przez prowadzącego pojazd dowodu tego uprawnienia na późniejszym etapie, w trakcie postępowania administracyjnego.

Sentencja

Artykuł 45 TFUE należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie uregulowaniu państwa członkowskiego takiemu jak omawiane w postępowaniu głównym, które przewiduje, że co do zasady po drogach tego państwa członkowskiego mogą poruszać się jedynie pojazdy zaopatrzone w dokument stwierdzający dopuszczenie do ruchu i tablice rejestracyjne wydane przez to państwo członkowskie oraz że rezydent tego państwa członkowskiego, który pragnie powołać się na odstępstwo od tej zasady oparte na fakcie, że korzysta z pojazdu udostępnionego mu przez pracodawcę mającego siedzibę w innym państwie członkowskim, musi być w stanie wykazać na miejscu w trakcie kontroli policyjnej, iż spełnia warunki zastosowania tego odstępstwa przewidziane owym uregulowaniem krajowym, pod rygorem natychmiastowego i nieodwołalnego nałożenia grzywny w wysokości równej tej stosowanej w przypadku naruszenia obowiązku rejestracji pojazdu.

1 Dz. U. C 114 z 20.4.2013.

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.102.8/1

Rodzaj: Postanowienie
Tytuł: Sprawa C-5/13: Ferenc Tibor Kovács v. Vas Megyei Rendőr-főkapitányság.
Data aktu: 10/10/2013
Data ogłoszenia: 07/04/2014