Porozumienie administracyjne z Radą Europy w sprawie wykorzystania godła europejskiego przez osoby trzecie.

Porozumienie administracyjne z Radą Europy w sprawie wykorzystania godła europejskiego przez osoby trzecie 1

(2012/C 271/04)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2012 r.)

1.
Zasada ogólna

Każda osoba fizyczna lub prawna ("użytkownik") może wykorzystywać godło europejskie lub jakikolwiek z jego elementów pod warunkiem przestrzegania określonych poniżej zasad.

2.
Zasady wykorzystania

Zezwala się na wykorzystanie godła europejskiego lub któregokolwiek z jego elementów, zarówno do celów niekomercyjnych, jak i handlowych, o ile:

a)
wykorzystanie nie stwarza błędnego wrażenia ani nie prowadzi do błędnego założenia, że użytkownik jest powiązany z którąkolwiek z instytucji, organów, urzędów, agencji lub jednostek Unii Europejskiej lub Rady Europy;
b)
wykorzystanie nie wywołuje u obywateli mylnego przekonania, że użytkownik otrzymał wsparcie, środki finansowe, zezwolenie lub zgodę którejkolwiek z instytucji, organów, urzędów, agencji lub jednostek Unii Europejskiej lub Rady Europy;
c)
wykorzystanie nie jest związane z celem lub działalnością niezgodną z celami i zasadami Unii Europejskiej lub Rady Europy lub nie jest w inny sposób niezgodne z prawem.
3.
Znak towarowy i powiązane kwestie

Wykorzystanie godła europejskiego zgodnie z zasadami określonymi w poprzedniej sekcji nie oznacza zgody na rejestrację godła lub jego imitacji jako znaku towarowego lub na podstawie jakiegokolwiek innego prawa własności intelektualnej. Komisja Europejska i Rada Europy będą nadal monitorować wnioski o rejestrację europejskiego godła lub jego elementów na podstawie (częściowych) praw własności intelektualnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

4.
Odpowiedzialność prawna

Użytkownik wykorzystujący godło europejskie lub jego elementy czyni to w ramach swojej własnej odpowiedzialności prawnej. Użytkownicy pociągani będą do odpowiedzialności za wszelkie nadużycia i ewentualne wynikające z nich szkody zgodnie z obowiązującymi ich przepisami państw członkowskich lub państw trzecich.

5.
Prawo do ścigania wszelkich nadużyć

Komisja zastrzega sobie prawo ścigania z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Europy:

wszelkich przypadków wykorzystania, które nie są zgodne z określonymi powyżej zasadami, lub
wszelkich przypadków wykorzystania stanowiących zdaniem Komisji lub Rady Europy nadużycie przed sądami państw członkowskich lub państw trzecich.
1 Informacja zmieniona przez sprostowanie z dnia 15 marca 2013 r. (Dz.U.UE.C.13.77.35).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.271.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Porozumienie administracyjne z Radą Europy w sprawie wykorzystania godła europejskiego przez osoby trzecie.
Data aktu: 08/09/2012
Data ogłoszenia: 08/09/2012