Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12

Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim

Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.

(2012/C 259/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 sierpnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/28/2012 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013 (1) (zwany dalej "programem").

Program stanowi podstawę prawną niniejszego zaproszenia do składania wniosków, które odnosi się w szczególności do działania 2 - "Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie", poddziałania 1 i 2 - "Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim".

1.1.
Ogólne cele programu

Program powinien przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów:

a)
stworzenia obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, co pomoże rozwijać obywatelstwo Unii Europejskiej;
b)
rozwijania poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze;
c)
umacniania poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;
d)
pogłębiania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy - szanując i promując różnorodność kulturową i językową - wnoszą wkład w dialog międzykulturowy.
1.2.
Szczegółowe cele programu

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków są następujące:

a)
wspieranie działań, debat i refleksji związanych z obywatelstwem europejskim i demokracją, wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą poprzez działalność i współpracę ośrodków analitycznych oraz w ramach organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim;
b)
zachęcanie obywateli i organizacji społeczeństwa obywatelskiego z krajów uczestniczących do wzajemnych kontaktów umacniających dialog międzykulturowy oraz eksponujących zarówno różnorodność, jak i jedność Europy.
1.3.
Priorytety tematyczne

Priorytet pierwszy - UE: wartości, prawa i możliwości dla obywateli

Priorytet drugi - Udział obywateli w życiu demokratycznym UE

1.4.
Opis zaproszenia

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy wsparcia strukturalnego, określanego jako dotacje operacyjne, dla wszystkich organizacji dążących do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego. Dotacje operacyjne zapewniają wsparcie finansowe obejmujące część kosztów operacyjnych niezbędnych do prawidłowej realizacji zwykłych działań wybranej organizacji.

Wsparcie strukturalne udzielane jest w postaci:

dotacji rocznych związanych z wykonaniem zadań na 2013 r.,
dotacji przejściowych, które służą zapewnieniu przejścia podczas rocznej przerwy, tj. roku 2013, pomiędzy dwoma wieloletnimi ramami czasowymi (latami 2010-2012 oraz - jeżeli wniosek dotyczący nowego programu "Europa dla obywateli" zostanie przyjęty - latami 2014-2016).
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy
2.1.
Organizacje

Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji, organizacja dążąca do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego musi:

a)
być organizacją nienastawioną na zysk, posiadającą osobowość prawną; w przypadku sieci, która nie dysponuje oddzielną strukturą operacyjną z własnym statusem, wniosek może złożyć organizacja członkowska odpowiedzialna za koordynację sieci;
b)
odgrywać aktywną rolę w obszarze obywatelstwa europejskiego, zgodnie ze statutem lub deklaracją misji, oraz podlegać jednej z następujących kategorii organizacji:

Poddziałanie 1:

A.
Organizacje badające i analizujące europejski porządek publiczny (ośrodki analityczne).

Poddziałanie 2:

B.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim
centralne organizacje (platformy) europejskie,
sieci europejskie,
organizacje prowadzące działalność o dużym wpływie na Europę.
C.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w obszarze aktywnej pamięci europejskiej.
D.
Ogólnoeuropejskie platformy organizacji;
c)
realizować większą część działań w kwalifikujących się krajach (zob. pkt 2.2);

w przypadku dotacji rocznej

d)
zgodnie z prawem posiadać siedzibę i osobowość prawną od co najmniej jednego (1) roku (na dzień 15 listopada 2012 r.) w jednym z kwalifikujących się krajów;
e)
mieć następujący zasięg geograficzny:
w przypadku centralnej organizacji europejskiej lub sieci europejskiej - musi mieć członków w co najmniej 8 kwalifikujących się krajach,
w przypadku organizacji prowadzących działalność o dużym wpływie na Europę - musi działać w co najmniej 8 kwalifikujących się krajach;

w przypadku dotacji przejściowej

f)
zgodnie z prawem posiadać siedzibę i osobowość prawną od co najmniej czterech lat (na dzień 15 listopada 2012 r.) w jednym z kwalifikujących się krajów;
g)
mieć następujących zasięg geograficzny:
w przypadku centralnej organizacji europejskiej lub sieci europejskiej - musi mieć członków w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach,
w przypadku organizacji prowadzących działalność o dużym wpływie na Europę - muszą działać w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach,
w przypadku ogólnoeuropejskich platform organizacji - muszą posiadać co najmniej 6 centralnych organizacji funkcjonujących w charakterze członków i zapewnić, za pośrednictwem tych ostatnich, obecność w 27 państwach członkowskich.

Organizacje badające i analizujące europejski porządek publiczny (ośrodki analityczne) i organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w obszarze pamięci europejskiej nie muszą spełniać określonych wymogów co do zasięgu geograficznego, aby kwalifikować się do dotacji.

W ramach niniejszego zaproszenia nie kwalifikują się osoby fizyczne ani instytucje państwowe.

2.2.
Kwalifikujące się kraje
a)
państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo;
b)
Chorwacja;
c)
była jugosłowiańska republika Macedonii;
d)
Albania;
e)
Bośnia i Hercegowina.

Informacje na temat umów przewidujących uczestnictwo innych krajów - w szczególności Serbii i Czarnogóry - znajdują się na stronie internetowej EACEA: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

3.
Kwalifikujące się działania

Działania organizacji wnioskującej muszą w namacalny sposób przyczyniać się do rozwoju i realizacji szczegółowych celów i priorytetów tematycznych niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Muszą obejmować co najmniej jeden szczegółowy cel i jeden priorytet tematyczny spośród tych, o których mowa w pkt 1.

Program prac organizacji wnioskującej na rok 2013 musi obejmować działalność statutową, w szczególności konferencje, seminaria, okrągłe stoły, działalność reprezentacyjną, komunikację i waloryzację oraz inne stałe europejskie działania.

3.1.
Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności musi pokrywać się z rokiem budżetowym wnioskodawcy, jaki figuruje w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych organizacji. Jeżeli ten rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to okres kwalifikowalności trwa od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności wyniesie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia roku budżetowego w 2013 r.

4.
Kryteria przyznawania dotacji

Wnioski zgodne z kryteriami kwalifikacji i wykluczenia zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria przyznania dotacji przez komisję oceniającą w celu wyłonienia wniosków, które mogą być współfinansowane.

Kryteria przyznania dotacji obejmują w 80 % kryteria jakościowe i w 20 % kryteria ilościowe.

4.1.
Kryteria jakościowe (80 %)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a)
zgodność z celami i priorytetami programu "Europa dla obywateli" (30 %);
b)
adekwatność, spójność i kompletność programu prac (20 %);
c)
wpływ programu prac (10 %);
d)
wartość dodana na szczeblu europejskim (10 %);
e)
widoczność działań oraz rozpowszechnianie wyników wśród obywateli europejskich i innych zainteresowanych stron oraz ich wykorzystanie (10 %).
4.2.
Kryteria ilościowe (20 %)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a)
liczba kwalifikujących się krajów objętych działaniami zawartymi w programie prac (10 %);
b)
liczba potencjalnych bezpośrednich i pośrednich beneficjentów (10 %).
5.
Budżet

Przewidziany budżet przeznaczony na współfinansowanie dotacji operacyjnych wynosi w 2013 r. około 7,7 mln EUR. Agencja Wykonawcza zamierza sfinansować około 52 organizacji w ramach niniejszego zaproszenia, lecz zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków w zależności od jakości wniosków.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków może prowadzić do podjęcia określonych decyzji w zależności od typu dotacji i kategorii organizacji, które określono w pkt 1.4 i 2.1 powyżej.

Orientacyjnie dotacje przejściowe będą stanowić około 85 % dostępnego budżetu, a roczne dotacje około 15 %.

Wsparcie to przyznane zostanie w ramach pozycji 16.05.01 budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Ostateczny termin składania wniosków

Wnioski należy przesyłać do dnia 15 listopada 2012 r. do godz. 12:00 (południe czasu brukselskiego).

Wnioski należy składać przy pomocy aktualnie dostępnego formularza elektronicznego (eForm), który można znaleźć na stronie internetowej EACEA (http://eacea.ec.europa.eu/eforms/index_en.php#1), najpóźniej do dnia 14 września 2012 r.

Wnioski wysyłane w postaci papierowej pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną NIE będą rozpatrywane.

Oprócz wyżej wspomnianego formularza, który należy przesłać drogą elektroniczną, trzeba przesłać pocztą do dnia 15 listopada 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego) zestaw dokumentów administracyjnych (tj. formularz dla osób prawnych, formularz identyfikacji finansowej, formularz dotyczący zdolności finansowej, rachunek zysków i strat oraz bilans organizacji za ostatni rok obrotowy, za który zamknięto księgi rachunkowe, roczne sprawozdanie z działalności) na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit P7

Call for proposals - EACEA/28/12

BOUR 01/04A

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone w wyznaczonym terminie na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym w jednym z języków urzędowych UE, należycie wypełnione i podpisane przez przedstawiciela prawnego organizacji.

7.
Dodatkowe informacje

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 32).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.259.4

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.
Data aktu: 28/08/2012
Data ogłoszenia: 28/08/2012