PRZEWODNIK DOTYCZĄCY KONKURSÓW OTWARTYCH(2011/C 315 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 28 października 2011 r.)
Niniejszy przewodnik stanowi integralną część ogłoszenia o konkursie i kandydaci mają obowiązek się z nim zapoznać.
1. WPROWADZENIE
1.1. CO TO JEST KONKURS OTWARTY?
Instytucje europejskie wyłaniają swoich przyszłych urzędników poprzez konkursy otwarte. Konkursy otwarte składają się z szeregu egzaminów, w których kandydaci wzajemnie ze sobą konkurują. Konkursy są otwarte dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej(1), którzy spełniają wymagane kryteria. Procedura ta zapewnia wszystkim kandydatom równe szanse wykazania się swoimi zdolnościami i gwarantuje, że wybór dokonywany jest na podstawie kryteriów merytorycznych, przy poszanowaniu zasady równego traktowania.
Kandydaci, którzy zdadzą konkurs, są wpisywani na listę rezerwową, z której instytucje stopniowo zatrudniają kandydatów w miarę swoich potrzeb. Nie chodzi więc o obsadzenie konkretnego stanowiska, a o stworzenie rezerwy do późniejszej rekrutacji.
Wyboru najlepszych kandydatów na podstawie warunków określonych w ogłoszeniu o konkursie dokonuje powołana komisja konkursowa(2). Komisja porównuje osiągnięcia kandydatów i ocenia ich zdolność do pełnienia funkcji opisanych w ogłoszeniu o konkursie. Jej zadaniem nie jest więc wyłącznie ocena poziomu ich wiedzy, ale również wybór osób, które najlepiej nadają się do pełnienia określonych funkcji ze względu na swoje umiejętności i kwalifikacje.
Konkursy mogą być organizowane:
______(1) Z zastrzeżeniem ewentualnych derogacji przyznanych na podstawie art. 28 lit. a) regulaminu pracowniczego i szczególnych środków przyjętych w kontekście rekrutacji obywateli państw przystępujących do Unii.
(2) Imiona i nazwiska członków komisji konkursowej publikowane są na stronie internetowej EPSO (www.eu-careers.eu).
(3) Termin używany w trzech językach na stronie EPSO: DE (język niemiecki): EPSO-Konto, EN (język angielski): EPSO account, FR (język francuski): compte EPSO.
(4) Oznaczone na stronie EPSO skrótem "FAQ".
(5) Dz.U. L 267 z 20.10.2000, s. 63.
(6) Jeśli nie został przeprowadzony na etapie testów wstępnych, w stosownym przypadku.
(7) Na wyraźne życzenie kandydata jego imię i nazwisko nie zostanie opublikowane. Odpowiedni wniosek w tej sprawie powinien wpłynąć do EPSO najpóźniej 2 tygodnie po dniu, w którym wyniki zostały umieszczone w koncie EPSO kandydata.
(8) Wzmianki te należy zamieszczać wyłącznie w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.
(9) Wyrok Trybunału z dnia 26 lutego 1981 r. w sprawie Authie przeciwko Komisji (34/80, Rec. s. 00665) (zob. pkt 7); wyrok Trybunału z dnia 30 listopada 1978 r. w sprawach połączonych Salerno i inni przeciwko Komisji (4, 19 i 28/78, Rec. s. 02403).
(10) Dz.U. L 124 z 27.4.2004, s.l.