z dnia 18 października 2010 r.
dotycząca zmodyfikowanego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie wzbogacania Georges Besse II, znajdującym się przy elektrowni jądrowej Tricastin we Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom
(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)
(2010/C 282/02)
(Dz.U.UE C z dnia 19 października 2010 r.)
W dniu 27 kwietnia 2010 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu francuskiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące zmodyfikowanego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie wzbogacania Georges Besse II.
Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 8 czerwca 2010 r. i które zostały przedłożone przez władze Francji w dniu 29 lipca 2010 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:
1. Odległość pomiędzy zakładem a najbliższą granicą z innym państwem członkowskim, w tym przypadku Włochami, wynosi ok. 175 km. Kolejnym najbliższym państwem członkowskim jest Hiszpania, oddalona o ok. 250 km.
2. Planowane modyfikacje dotyczą zwiększenia limitów emisji zanieczyszczeń promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną oraz zwiększenia limitów transferu płynnych zanieczyszczeń promieniotwórczych do zakładów unieszkodliwiania odpadów na miejscu.
3. W warunkach normalnej eksploatacji planowane zmiany nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
4. W przypadku nieplanowanego uwolnienia zanieczyszczeń radioaktywnych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki przyjęte w innych państwach członkowskich nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ludności.
Podsumowując, Komisja jest zdania, że wdrożenie zmodyfikowanego planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek formie z zakładu wzbogacania Georges Besse II przy elektrowni jądrowej Tricastin we Francji nie może, zarówno podczas normalnej eksploatacji jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w ogólnych danych, spowodować radioaktywnego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 października 2010 r.
W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.282.2 |
Rodzaj: | Opinia |
Tytuł: | Opinia dotycząca zmodyfikowanego planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie wzbogacania Georges Besse II, znajdującym się przy elektrowni jądrowej Tricastin we Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom. |
Data aktu: | 18/10/2010 |
Data ogłoszenia: | 19/10/2010 |