(2010/C 261/03)
(Dz.U.UE C z dnia 28 września 2010 r.)
Nr pomocy: XF 8/10
Państwo członkowskie: Republika Litewska
Region/organ przyznający pomoc: Lietuvos Respublikos žem ės ūkio ministerija
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Parama gamtos išteklių apsaugai gerinti žuvininkystės tvenkiniuose
Podstawa prawna: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. rugpjūčio 10 d. įsakymas Nr. 3D-584 "Paramos gamtos išteklių apsaugai gerinti žuvininkystės tvenkiniuose taisyklės"
Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: 2,75 miliona LTL
Maksymalna intensywność pomocy: 100 %
Data wejścia w życie: Dnia 19 sierpnia 2009 r.
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić:
– w ramach programu: datę, do której pomoc musi zostać przyznana: do dnia 31 grudnia 2013 r.,
– w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę wypłaty ostatniej transzy pomocy.
Cel pomocy: Pomoc na rzecz ochrony zasobów naturalnych, różnorodności genetycznej oraz poprawy jakości, jak również zarządzania krajobrazem oraz tradycyjnych cech charakterystycznych obszarów akwakultury.
Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie: Artykuł 12.
Przedmiotowa działalność: Odszkodowanie za spadek produkcji rybnej w stawach rybnych wynikający z zastosowania środków ochrony środowiska wodnego w stawach rybnych.
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija
Gedimino per. 19
LT-01103 Vilnius
LIETUVA/LITHUANIA
Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:
http://www.zum.lt/lt/teisine-informacija/isakymai/4948/
Uzasadnienie:
Zgodnie z programem "Środki służące ochronie środowiska wodnego", stanowiącego część działań w dziedzinie akwakultury w ramach środków "Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury oraz obrót nimi" w ramach osi priorytetowej 2 Litewskiego programu działań w sektorze gospodarki rybnej na lata 2007-2013 zatwierdzonego decyzją Komisji nr C/2007/6703 z dnia 17 grudnia 2007 r., pomoc w ramach programu ochrony ptactwa wodnego przyznana zostaje gospodarstwom akwakultury w celu ochrony cech siedlisk ważnych dla ptaków wodnych, stworzenia obszarów spokoju oraz na rzecz innych środków ochrony przyrody wykraczających poza zwykłe stosowanie dobrych praktyk w dziedzinie akwakultury. Pomoc jest przyznawana na podstawie wskaźników, takich jak obniżenie dochodów gospodarstw akwakultury ze względu na wysoką liczbę ptaków wodnych występujących na ich terenie, długość pobytu tych ptaków na terenie gospodarstw oraz ilość produktów rybołówstwa oraz paszy przez nie spożywanych. Planuje się przeznaczenie funduszy na środki lub obszary działalności osi priorytetowej 2 na okres lat 2007-2013, jednak przepisy nie przewidują możliwości przeznaczenia funduszy na inny program w dziedzinie "Środków służących ochronie środowiska wodnego", w związku z czym opracowano program pomocy państwa.
W ramach programu pomocy państwa "Pomoc na rzecz poprawy ochrony zasobów naturalnych stawów rybnych" pomoc jest przyznawana osobom prawnym i fizycznym zajmującym się hodowlą ryb i ma na celu stworzenie schronienia dla rzadkich, zagrożonych wyginięciem oraz chronionych gatunków ptaków wodnych i bagiennych, zapewniając im warunki bezpiecznego przelotu. Pomoc przyznawana jest na podstawie wskaźników, takich jak zmniejszenie rzeczywistej objętości wody (w m3) w stawach rybnych w porównaniu do planowanej objętości (w m3) oraz wielkość produkcji rybnej w stawach (spadek produkcji).
Nr pomocy: XF 11/10
Państwo członkowskie: Włochy
Region/organ przyznający pomoc:
Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia
Direzione centrale risorse agricole, naturali e forestali
Servizio pesca e acquacoltura
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Regolamento recante criteri e modalità per la concessione di contributi alle associazioni del settore pesca professionale e dell'acquacoltura operanti in Regione, in attuazione dell'articolo 5, comma 1, della legge regionale 28 dicembre 2007, n. 30 (Legge strumentale alla manovra di bilancio 2008)
Podstawa prawna: Decreto del Presidente della Regione 16 aprile 2010, n. 074/Pres.
Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: 200.000,00 EUR
Maksymalna intensywność pomocy: Do 100 %
Data wejścia w życie:: Dnia 29 kwietnia 2010 r.
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.) należy wskazać:
– w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana do dnia 30 czerwca 2014 r.
Cel pomocy: Pomoc przeznaczona na wspieranie programów prac stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania realizowanych przez stowarzyszenia o profilu krajowym działające w komercyjnym sektorze rybołówstwa i akwakultury w regionie.
Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie: Artykuł 17: "Pomoc na rzecz działań wspólnych"
Sektory gospodarki: Rybołówstwo i akwakultura
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:
Direzione centrale risorse agricole, naturali e forestali
Servizio pesca e acquacoltura
Via Sabbadini 31
33100 Udine UD
ITALIA
Tel. +39 0432555225
Faks +39 0432555140
E-mail: s.pesca.agrifor@regione.fvg.it
Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc indywidualna niepodlegająca programowi pomocy:
http://arpebur.regione.fvg.it/newbur/visionaBUR?bnum=2010/ 04/28/17
Uzasadnienie: Niniejszy program pomocy został ustanowiony w celu realizacji ustawy regionalnej nr 30 z dnia 28 grudnia 2007 r. (Legge Regionale 28 dicembre 2007, n. 30). Formy pomocy przewidziane w regulacji regionalnej są środkami towarzyszącymi w stosunku do środków pomocy strukturalnej, których finansowanie jest możliwe w ramach WPRyb.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.261.4 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa. |
Data aktu: | 28/09/2010 |
Data ogłoszenia: | 28/09/2010 |