(2010/C 199/04)
(Dz.U.UE C z dnia 21 lipca 2010 r.)
1. Cele
Podstawą niniejszego zawiadomienia o zaproszeniu do składania wniosków jest decyzja nr 1041/2009/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca program w zakresie współpracy audiowizualnej ze specjalistami z krajów trzecich (MEDIA Mundus 2011-2013)(1).
Celem programu jest poprawa konkurencyjności europejskiego sektora audiowizualnego, aby umożliwić Europie skuteczniejsze odgrywanie roli kulturalnej i politycznej na świecie. Program dąży także do zwiększenia oferty dla konsumentów i różnorodności kulturowej, rozszerzenia dostępu do rynków państw trzecich oraz budowania zaufania i długotrwałej współpracy.
Program MEDIA mundus wspiera projekty współpracy między europejskimi specjalistami a specjalistami z państw trzecich z obopólną korzyścią dla sektora audiowizualnego w Europie i w państwach trzecich.
2. Kwalifikowalne działania
Proponowane działania to:
– Działanie 1 - Wsparcie szkoleń: działanie to ma na celu podniesienie umiejętności specjalistów europejskich i z państw trzecich.
– w ramach wariantu 1 wspiera się objęcie studentów/specjalistów i nauczycieli z państw spoza UE systemami szkolenia lub szkolenia ustawicznego współfinansowanymi w ramach programu MEDIA 2007(2),
– w ramach wariantu 2 wspiera się ustanowienie odrębnego systemu szkolenia ustawicznego dla MEDIA Mundus.
– Działanie 2 - Wsparcie dostępu do rynku: celem tego działania jest wsparcie projektów propagujących dostęp utworów audiowizualnych do rynków międzynarodowych. Projekty te dotyczą fazy tworzenia utworów audiowizualnych lub fazy przedprodukcyjnej (na przykład rynków koprodukcji międzynarodowej) oraz działalności na rynkach niższego szczebla (wydarzenia ułatwiające międzynarodową sprzedaż utworów).
– Działanie 3 - Wsparcie dystrybucji i obiegu: celem tego działania jest zachęcanie do dystrybucji, promocji, wyświetlania i rozpowszechniania europejskich utworów na rynkach państw trzecich oraz utworów audiowizualnych z państw trzecich w Europie na optymalnych warunkach.
– Działanie 4 - Działalność przekrojowa: celem tego działania jest wspieranie projektów o charakterze przekrojowym, tj. dotyczących kilku priorytetów programu, np. szkoleń, po których następować będą wydarzenia związane z promocją (pitchingiem) na spotkaniach koprodukcyjnych.
Niniejsze zaproszenie obejmuje projekty rozpoczynające się między dniem1 lutego 2011 r. a dnia 31 grudnia 2011 r., które muszą zostać zakończone nie później niż dnia 31 marca 2012 r. Koszty przygotowania projektów są kwalifikowalne nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2011 r.
3. Kwalifikujący się wnioskodawcy
Projekty finansowane w ramach MEDIA Mundus muszą:
– zostać zaproponowane i wdrożone wspólnie przez specjalistów europejskich i specjalistów z państw trzecich, aby kwalifikować się do finansowania w ramach programu,
– dążyć do propagowania tworzenia międzynarodowych sieci. W tym celu każdy projekt, poza projektami zgłoszonymi w ramach działania 1 - wariant 1, muszą być prowadzone i wdrażane przez grupy spełniające następujące trzy kryteria:
1) grupa powinna mieć co najmniej trzech partnerów (w tym koordynatora). Można jednak dopuścić realizację projektu przez dwóch partnerów, jeżeli zagwarantowane jest stworzenie niezbędnej sieci współpracy. Stworzenie sieci współpracy jest zagwarantowane, jeżeli koordynatorem projektu jest europejska sieć specjalistów lub firm w sektorze audiowizualnym, obejmująca ponad dziesięć europejskich państw członkowskich;
2) koordynator grupy musi mieć siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w Islandii, Liechtensteinie lub Norwegii(3);
3) grupa musi obejmować co najmniej jednego współbeneficjenta powiązanego z sektorem audiowizualnym mającego siedzibę w państwie poza UE (innym niż Chorwacja i Szwajcaria(4)).
Konkretne warunki określone są w programie prac MEDIA Mundus 2011.
4. Kryteria przyznania dotacji
Kwalifikującym się wnioskom będą przyznawane punkty od 0 do 100 na podstawie następujących wag:
– jakość treści działania (maksimum: 25 punktów, minimalny próg, który należy osiągnąć: 50 %),
– zarządzanie projektem (maksimum: 25 punktów, minimalny próg, który należy osiągnąć: 50 %),
– wymiar międzynarodowy i europejski oraz wartość dodana (maksimum: 30 punktów, minimalny próg, który należy osiągnąć: 50 %),
– oddziaływanie (maksimum: 20 punktów, minimalny próg, który należy osiągnąć: 50 %).
5. Budżet projektów
Maksymalny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 4.939.835 EUR. Wsparcie finansowe Komisji nie może przekroczyć 50 %, 60 % lub 70 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych, w zależności od charakteru działania.
Wkład finansowy zostanie przyznany w postaci dotacji.
6. Ostateczny termin nadsyłania wniosków
Wnioski należy przesłać najpóźniej do dnia 15 października 2010 r. na adres:
Ms Aviva Silver
European Commission
Directorate-General for Education and Culture
Directorate D - Culture and Media
Unit D3 - MEDIA programme and media literacy
Office MADO 18/68
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
7. Informacje pełne
Wytyczne dotyczące programu prac oraz formularze wniosków znajdują się pod adresem: http://ec.europa.eu/media
Wnioski muszą być zgodne z wszystkimi warunkami wytycznych, zostać przedstawione na udostępnionych formularzach i zawierać wszystkie informacje i załączniki wymienione w pełnym tekście zaproszenia.
______
(1) Dz.U. L 288 z 4.11.2009, s. 10.
(2) Bardziej szczegółowe informacje znajdują się pod adresem http://ec.europa.eu/media. Program MEDIA 2007 został ustanowiony w drodze decyzji nr 1718/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007).
(3) Udział Islandii, Liechtensteinu i Norwegii wymaga potwierdzenia.
(4) Na obecnym etapie udział Chorwacji i Szwajcarii nie został jeszcze potwierdzony. Jeżeli tak się stanie, koordynator (punkt 2) będzie mógł mieć swoją siedzibę także w Chorwacji lub Szwajcarii.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.199.16 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | MEDIA Mundus - Zaproszenie do składania wniosków 2011. |
Data aktu: | 21/07/2010 |
Data ogłoszenia: | 21/07/2010 |