united kingdom
ukraine

Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe - Sprawozdawca: Litwa.

Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe (1)

Sprawozdawca: Litwa

(2009/C 173/07)

(Dz.U.UE C z dnia 25 lipca 2009 r.)

1. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że w rozpatrywanym stanie faktycznym doszło do zawierania porozumień lub stosowania praktyk uzgodnionych w rozumieniu art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG.

2. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że zakres naruszenia obejmuje - na poziomie produktowym - dostawy elementów szkła samochodowego dla producentów samochodów.

3. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że przedmiotowa sprawa obejmuje swym zasięgiem EOG, ponieważ sprzedawane elementy szkła samochodowego są dostarczane producentom samochodów w EOG.

4. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że omawiane niezgodne z prawem działania miały formę porozumień lub praktyk uzgodnionych dotyczących koordynacji cen, strategii dostawy, podziału klientów, a także monitorowania i stosowania mechanizmu wyrównawczego w celu utrzymania stabilnych udziałów w rynku.

5. Komitet zgadza się z Komisją Europejską, że naruszenie rozpoczęło się najpóźniej dnia 10 marca 1998 r. i trwało co najmniej do dnia 11 marca 2003 r.

6. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że wymiana informacji między odpowiednimi spółkami stanowi nieodłączny element omawianych działań niezgodnych z prawem.

7. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że celem i skutkiem wspomnianych działań niezgodnych z prawem jest ograniczenie konkurencji w rozumieniu art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG oraz że działania te mogą zakłócać konkurencję.

8. Komitet Doradczy zgadza się przede wszystkim z Komisją Europejską, że wszystkie wspomniane działania niezgodne z prawem stanowiły część szeroko zakrojonego planu, który służył realizacji wspólnego, antykonkurencyjnego celu gospodarczego, a zatem stanowiły wspólne, ciągłe, złożone naruszenie art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG.

9. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że w omawianej sprawie nie można zastosować art. 81 ust. 3 Traktatu.

10. Komitet Doradczy zgadza się z projektem decyzji Komisji Europejskiej w odniesieniu do adresatów tej decyzji, a w szczególności w kwestii przypisania odpowiedzialności spółkom dominującym odnośnych grup.

11. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że na adresatów projektu decyzji należy nałożyć grzywnę.

12. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z przedstawionym przez Komisję Europejską uzasadnieniem dotyczącym podstawowej kwoty grzywien, a także okoliczności łagodzących i obciążających. Pozostali członkowie wstrzymali się od głosu.

13. Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji w kwestii zastosowania obwieszczenia Komisji w sprawie zwolnienia z grzywien oraz zmniejszania grzywien z 2002 r., w tym także w kwestii odrzucenia wniosku o zwolnienie z grzywien.

14. Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

BELGIË/BELGIQUE BULGARIA ĆESKÁ REPUBLIKA DANMARK DEUTSCHLAND
Dirk VERTONGEN Tobias GLASS
EESTI ÉIRE-IRELAND ELLADA ESPAÑA FRANCE
John BURKE Oswaldo GARCIA-HERNAN Catherine AMIEL
ITALIA KYPROS/KIBRIS LATVIJA LIETUVA LUXEMBOURG
Flavio PAPADIA Giedre JARMALYTE
MAGYARORSZÁG MALTA NEDERLAND ÖSTERREICH POLSKA
p. HIJMANS p. KOPRIVNIKAR
PORTUGAL ROMANIA SLOVENIJA SLOVENSKO SUOMI-FINLAND
Pirjo ASPINEN
SVERIGE UNITED KINGDOM
Peter DELDEN Terry BUTLER

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.173.11

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe - Sprawozdawca: Litwa.
Data aktu: 25/07/2009
Data ogłoszenia: 25/07/2009