(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
(2008/C 9/05)
(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2008 r.)
(1) Dnia 11 października 2007 r. Komisja przyjęła decyzję na mocy art. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003(1). Jawną wersję pełnego tekstu decyzji w autentycznej wersji językowej oraz w językach roboczych Komisji można znaleźć na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod adresem:
http://ec.europa.eu/comm/competition/antitrust/cases/
(2) Sprawa dotyczy spółki Distrigas, będącej obecnie członkiem grupy Suez, oraz jej długoterminowych umów na dostawy gazu w Belgii. We wstępnej ocenie Komisja wyraziła na mocy art. 82 Traktatu WE obawę, że umowy długoterminowe na dostawy gazu zawierane przez spółkę Distrigas mogą uniemożliwić klientom zmianę dostawcy oraz ograniczać możliwości innych dostawców gazu zawierania umów z klientami, uniemożliwiając im tym samym dostęp do rynku.
(3) Komisja uznaje, że zobowiązania zaproponowane przez Distrigas są wystarczające do usunięcia zastrzeżeń zidentyfikowanych we wstępnej ocenie oraz w uwagach poczynionych przez zainteresowane strony trzecie. Po pierwsze średnio co najmniej 70 % gazu dostarczanego użytkownikom przemysłowym i producentom energii elektrycznej w Belgii przez Distrigas oraz przedsiębiorstwa powiązane będzie co roku podlegać sprzedaży na zasadach rynkowych. Jeżeli łączna sprzedaż spółki Distrigas spadnie poniżej poziomu z 2007 r., spółka ta będzie mogła zawrzeć umowy na sprzedaż pewnej ilości gazu, co odpowiada mniej niż 20 % wartości stosownego rynku. Po drugie nowe umowy z użytkownikami przemysłowymi i producentami energii elektrycznej nie mogą być zawierane na okres dłuższy niż pięć lat, jednak umowy dotyczące nowych elektrowni o mocy przekraczającej 10 MW nie podlegają tym zobowiązaniom. Po trzecie spółka Distrigas zobowiązuje się nie zawierać umów na dostawy gazu z podmiotami odsprzedającymi na okres dłuższy niż dwa lata. Po czwarte Distrigas potwierdza, że nie będzie wprowadzał w umowach na dostawy ograniczeń dotyczących wykorzystania.
(4) Niniejszą decyzją stwierdza się, że w świetle omówionych powyżej zobowiązań nie ma już podstaw do podjęcia przez Komisję działań. Decyzja jest wiążąca do dnia 31 grudnia 2010 r.
(5) Na posiedzeniu w dniu 17 września 2007 r. Komitet Doradczy ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominującej wydał przychylną opinię.
______
(1) Dz.U. L 1 z 4.1.2003, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 411/2004 (Dz.U. L 68 z 8.3.2004, str. 1).
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2008.9.8 |
Rodzaj: | Zawiadomienie |
Tytuł: | Streszczenie decyzji Komisji z dnia 11 października 2007 r. w sprawie postępowania na mocy art. 82 Traktatu WE (Sprawa COMP/B-1/37.966 - Distrigaz). |
Data aktu: | 15/01/2008 |
Data ogłoszenia: | 15/01/2008 |