united kingdom
ukraine

Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu (a)

(2008/C 74/12)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2008 r.)

Niniejsza publikacja została przygotowana w oparciu o informacje przekazane Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 5 rozporządzenia, według stanu na dzień 5 lutego 2008 r. (b).

Oprócz informacji opublikowanych w Dzienniku Urzędowym, na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa dostępne są regularnie aktualizowane informacje (c).

1. Zwolnienia z obowiązku wizowego na mocy art. 4 ust. 1

1.1. Od obowiązku wizowego odstępuje się w przypadku następujących kategorii osób, pochodzących z krajów wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1.2. Zwolnienie z obowiązku wizowego dla innych kategorii osób, o których mowa w art. 4 ust. 1

- Członkowie cywilnych załóg samolotów:

Członkowie cywilnych załóg samolotów są z zasady zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają licencje i świadectwa w rozumieniu załączników 1-9 do konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Obowiązek wizowy zostaje jednak utrzymany:

- przez Francję w stosunku do członków załóg będących obywatelami krajów, które nie są sygnatariuszami konwencji chicagowskiej.

- Członkowie cywilnych załóg statków:

Członkowie cywilnych załóg statków mogą zostać zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają dokument tożsamości marynarza, wydany zgodnie z konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (nr 108 z 1958 r. i nr 185 z 2003 r.) lub konwencją IMO o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego (FAL), sporządzoną w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

W praktyce:

- w przypadku zejścia na ląd: członkowie załogi są zwolnieni z obowiązku wizowego przez państwa członkowskie z wyjątkiem Szwecji i Niemiec,

- w przypadku tranzytu: wszystkie państwa, z wyjątkiem Norwegii, utrzymują obowiązek wizowy dla członków załogi.

Uwagi Norwegii: z obowiązku wizowego zwolnieni są posiadacze filipińskiej książeczki identyfikacji i rejestracji marynarza lub filipińskiego paszportu (patrz umowa o żegludze między Filipinami a Norwegią z października 1999 r.). Posiadacz musi okazać wystawione przez armatora lub przedstawiciela armatora pisemne potwierdzenie, że podejmie on pracę na statku w porcie norweskim.

- Członkowie cywilnych załóg statków na międzynarodowych wodach śródlądowych:

- Ren:

Belgia, Niemcy, Francja, Luksemburg i Niderlandy zwalniają członków cywilnych załóg statków na Renie z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu podróży zawierającego trójjęzyczną pieczęć lub wzmiankę określającą ich jako pracownika żeglugi na Renie, zgodnie z rezolucjami Centralnej Komisji ds. Żeglugi na Renie.

- Dunaj:

Niemcy i Austria zwalniają członków cywilnych załóg statków na Dunaju z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu określającego ich jako pracownika żeglugi na Dunaju oraz że figurują na liście załogi.

W przypadku Austrii zwolnienie z obowiązku wizowego jest ważne tylko w czasie trwania tranzytu, pod warunkiem że armator ma siedzibę za granicą, a załoga statku nie opuszcza statku lub portu.

- Załoga i obsługa lotu odbywające loty w ramach misji awaryjnych lub ratunkowych oraz inne osoby niosące pomoc w przypadku katastrofy lub wypadku:

Osoby należące do tej kategorii są zwolnione z obowiązku wizowego przez Węgry.

- Laissez-passer wystawione przez międzynarodowe organizacje swym urzędnikom:

Uwagi ogólne:

Portugalia: posiadaczom tego rodzaju laissez-passer nie przysługuje zwolnienie z wymogu uzyskania wizy.

Austria: osoby korzystające z przywilejów i immunitetów, którym wydano szczególny dokument tożsamości, są zwolnione z wymogu uzyskania wizy.

Uwagi odnoszące s ię do poszczególnych organizacji:

- Zwolnienie z obowiązku wizowego w stosunku do urzędników poszczególnych organizacji:

grafika

2. Zwolnienia z obowiązku wizowego na mocy art. 4 ust. 2

2.1. Zwolnienie z obowiązku wizowego przyznawane uczniom, którzy są obywatelami kraju trzeciego wymienionego w kolumnie po lewej stronie i którzy zamieszkują na stałe w państwie trzecim wymienionym w wykazie w załączniku II do rozporządzenia lub w Szwajcarii albo Liechtensteinie, i podróżują w ramach wycieczki szkolnej jako członkowie grupy uczniów pod opieką nauczyciela danej szkoły

grafika

2.2. Zwolnienia z obowiązku wizowego przyznane uchodźcom i bezpaństwowcom, którzy przebywają zgodnie z prawem w jednym z krajów wymienionych w kolumnie po lewej stronie i są posiadaczami dokumentu podróży wydanego przez właściwe władze tego kraju

grafika

2.3. Zwolnienia z obowiązku wizowego przyznane przez państwa członkowskie członkom sił zbrojnych podróżującym w sprawach NATO lub Partnerstwa dla Pokoju, posiadających dowód tożsamości i rozkaz wyjazdu określone w umowie między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych z dnia 19 czerwca 1951 r.

grafika

3. Odstępstwa od zwolnienia z obowiązku wizowego na mocy art. 4 ust. 1

Obowiązek wizowy stosuje się w przypadku następujących kategorii osób, pochodzących z krajów wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie

grafika

4. Odstępstwa od zwolnienia z obowiązku wizowego na mocy art. 4 ust. 3

Osoby pochodzące z państw wskazanych w kolumnie po lewej stronie podlegają obowiązkowi wizowemu w przypadku prowadzenia działalności zarobkowej w trakcie swego pobytu

grafika

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.74.40

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.
Data aktu: 20/03/2008
Data ogłoszenia: 20/03/2008