(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurenci - Dz.U.L 162 z 19.6.2001, str. 21)
(2008/C 57/06)
(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2008 r.)
Projekt decyzji stwarza podstawy do następujących uwag:
Wprowadzenie
W maju 2002 r. Komisja przeprowadziła kontrole w pomieszczeniach należących do przedsiębiorstw wchodzących w skład grup Sony Fuji i Maxell w pięciu państwach członkowskich. Po dokonaniu kontroli złożono wnioski o złagodzenie sankcji, a Komisja prowadziła dalsze postępowanie wyjaśniające. Komisja doszła do wstępnego wniosku, że Fuji, Maxell i Sony omawiały i zawierały porozumienia i/lub stosowały praktyki uzgodnione z naruszeniem przepisów art. 81 Traktatu WE oraz art. 53 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym w celu podniesienia, utrzymania lub stabilizacji cen dwóch formatów profesjonalnych kaset video - Betacam SP i Digital Betacam - na rynku EOG, jak również wymieniały informacje w celu ułatwienia i nadzorowania ich stosowania co najmniej od dnia 23 sierpnia 1999 r. i co najmniej do dnia 16 maja 2002 r.
Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i czas na udzielenie odpowiedzi
Dnia 8 marca 2007 r. Komisja wszczęła postępowanie i przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowano do Sony France SA i jej spółek dominujących Sony Europe Holding BV i Sony Corporation (dalej określanych wspólną nazwą "Sony"), do FUJIFILM Recording Media GmbH i jej spółek dominujących FUJIFILM Corporation oraz FUJIFILM Holdings Corporation (dalej określanych wspólną nazwą "Fuji") oraz do Maxell Europe Limited i jej spółki dominującej Hitachi Maxell Limited (dalej określanych wspólną nazwą "Maxell").
Spółki te otrzymały pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w okresie pomiędzy dniem 13 a dniem 16 marca 2007 r., z dwumiesięcznym terminem na udzielenie odpowiedzi. W odpowiedzi na uzasadnione wnioski Fuji i Sony wyraziłam zgodę na przedłużenie terminu dla tych spółek, odpowiednio do dnia 16 i 21 maja 2007 r. Wszystkie strony udzieliły odpowiedzi w wyznaczonym terminie.
Dostęp do akt
Stronom udostępniono akta Komisji w formie płyt CD-ROM, które zostały im dostarczone razem z pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń. Żadna ze stron nie zgłosiła żadnych skarg co do uzyskania dostępu do akt.
Złożony przez Maxell wniosek o złagodzenie sankcji
Dnia 10 kwietnia 2007 r. Maxell zwrócił się do Komisji z wnioskiem o złagodzenie sankcji na warunkach ustanowionych w obwieszczeniu w sprawie łagodzenia kar z 2002 r.(1), który przesłano pozostałym stronom.
Złożenie ustnych wyjaśnień
Złożenie ustnych wyjaśnień odbyło się 12 czerwca 2007 r. Wszyscy adresaci pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń złożyli ustne wyjaśnienia i przedstawili swoje stanowisko.
Projekt decyzji
W projekcie decyzji Komisja pozytywnie oceniła złożony przez Maxell wniosek o złagodzenie sankcji, stwierdzając, że odpowiedź firmy Maxell potwierdziła w znaczącym stopniu interpretację faktów. W związku z powyższym Komisja wyraziła zgodę na obniżenie grzywny, która ma zostać nałożona na Maxell.
W omawianym projekcie decyzji Komisja po raz pierwszy zastosowała wytyczne o grzywnach(2) z 2006 r.
Projekt decyzji przedłożony Komisji zawiera jedynie te zastrzeżenia, w odniesieniu do których zapewniono stronom możliwość wyrażenia swojej opinii.
W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.
Bruksela, dnia 8 listopada 2007 r.
Karen WILLIAMS
______
(1) Dz.U. C 45 z 19.2.2002, str. 3.
(2) Dz.U. C 210 z 1.9.2006, str. 2.
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2008.57.7 |
Rodzaj: | Zawiadomienie |
Tytuł: | Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/38.432 - Profesjonalne kasety video. |
Data aktu: | 08/11/2007 |
Data ogłoszenia: | 01/03/2008 |