Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/04/08 - Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/04/08

Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką

(2008/C 31/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 lutego 2008 r.)

1. Cele i opis

Program Tempus będzie kontynuowany w nowym okresie 2007-2013.

Ogólnym celem programu jest wspieranie współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz sąsiadujących krajów partnerskich w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Program będzie zwłaszcza wspierał dobrowolną zbieżność z rozwiązaniami UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego wynikającą z agendy lizbońskiej oraz procesu bolońskiego.

Program Tempus promuje wielostronną współpracę między instytucjami, władzami oraz organizacjami działającymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego w państwach członkowskich UE oraz krajach partnerskich, oraz koncentruje się na reformie i modernizacji szkolnictwa wyższego.

Projekty krajowe muszą zgadzać się z krajowymi priorytetami, które ustanawiane są w ścisłym dialogu między delegaturami KE a odpowiednimi władzami w krajach partnerskich. Projekty wielonarodowe muszą być zgodne z priorytetami ogólnoprogramowymi, które zostały określone zgodnie z unijnym harmonogramem modernizacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Istnieją dwa główne instrumenty współpracy objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków w ramach programu Tempus:

- Projekty wspólne: projekty oparte na podejściu"oddolnym", mające na celu modernizację oraz reformę na poziomie instytucjonalnym (uniwersyteckim). Zadaniem projektów wspólnych jest przekazywanie wiedzy pomiędzy uniwersytetami, organizacjami i instytucjami z państw UE oraz krajów partnerskich, jak również odpowiednimi jednostkami w krajach partnerskich.

- Środki strukturalne: projekty oparte na podejściu "odgórnym". Środki strukturalne będą przyczyniać się do rozwoju i reformy systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu ich jakości i znaczenia, jak również do zwiększenia zbieżności z rozwiązaniami UE. Środki te będą obejmowały działania mające na celu wsparcie reform strukturalnych w systemach szkolnictwa wyższego oraz rozwój ram strategicznych na poziomie krajowym.

2. Kwalifikowalność wnioskodawców

Instytucje i organizacje, które mogą uczestniczyć w programie Tempus, obejmują instytucje i organizacje szkolnictwa wyższego, a także instytucje i organizacje pozaakademickie, jak na przykład organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, przemysł oraz władze publiczne.

Muszą one mieć siedzibę w kwalifikowanych państwach zaliczonych do następujących czterech grup:

- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,

- 6 państw w regionie Bałkanów zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia łącznie z Kosowem(1) oraz Czarnogóra,

- 15 krajów na obszarze sąsiadującym z Unią Europejską od południa i wschodu: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, terytorium podlegające Autonomii Palestyńskiej, Syria, Tunezja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina,

- Federacja Rosyjska,

- 5 republik środkowoazjatyckich: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 50,55 mln EUR.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 95 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

Minimalna wartość dotacji zarówno dla projektów wspólnych, jak i środków strukturalnych, wyniesie 500.000 EUR. Maksymalna wartość dotacji wynosić będzie 1.500.000 EUR. Dla Albanii, Czarnogóry oraz pięciu państw środkowoazjatyckich, w przypadku których przydział krajowy wynosi mniej niż 1 mln EUR, minimalna wartość dotacji dla obydwu rodzajów projektów została ustalona na poziomie 300.000 EUR.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 lub 36 miesięcy.

4. Termin zgłoszeń

Wnioski dotyczące projektów wspólnych i środków strukturalnych muszą zostać nadesłane w terminie do 28 kwietnia 2008 r.

5. Bliższe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/tempus

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu dostępnym na stronie internetowej.

______

(1) Pod auspicjami ONZ, zgodnie z rezolucją 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ z dnia 10 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.31.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/04/08 - Tempus IV - Reforma szkolnictwa wyższego poprzez międzynarodową współpracę uniwersytecką.
Data aktu: 05/02/2008
Data ogłoszenia: 05/02/2008