Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 60/07 (ex NN 62/07) - Pomoc na rzecz Fluorite di Silius, SpA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 60/07 (ex NN 62/07) - Pomoc na rzecz Fluorite di Silius, SpA

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 30/08)

(Dz.U.UE C z dnia 2 lutego 2008 r.)

Pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła władze włoskie o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds.

Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

Pismem z dnia 22 lutego 2007 r. Komisja wezwała władze włoskie do przekazania informacji, prosząc o wyjaśnienie zarzutów zgłoszonych przez stronę skarżącą. Władze włoskie udzieliły odpowiedzi pismem z dnia 9 maja 2007 r. Oprócz tego dnia 31 maja 2007 r. odbyło się spotkanie służb Komisji z władzami włoskimi. Po spotkaniu, dnia 6 czerwca 2007 r. zwrócono się ponownie do władz włoskich o przekazanie informacji. Władze włoskie odpowiedziały pismami z dnia 13 lipca 2007 r., 12 września 2007 r. i 3 października 2007 r.

OPIS BENEFICJENTA I ŚRODKÓW POMOCY

Zgodnie z otrzymanymi przez Komisję informacjami, władze regionalne Sardynii (Regione Autonoma Sardegna, "RAS"): (i) przeprowadziły przetarg w celu udzielenia innemu przedsiębiorstwu koncesji na eksploatację kopalni "Genna Tres Montis", uprzednio zarządzanej przez spółkę Nuova Mineraria Silius SpA ("NMS"), obecnie w likwidacji; (ii) utworzyły nową spółkę Fluorite di Silius SpA ("FdS"), będącą w całości własnością regionu, w celu zgłoszenia jej oferty w tym przetargu; (iii) wybrały ofertę przetargową Fluorite di Silius; (iv) dokonały przeniesienia do spółki FdS wszystkich pracowników spółki NMS wraz z pozostałymi aktywami tej spółki.

Władze włoskie twierdzą, że tworząc spółkę FdS w celu zgłoszenia jej do przetargu na eksploatację kopalni, a następnie ogłaszając ją zwycięzcą przetargu, władze regionalne Sardynii działały w sposób porównywalny do działań inwestora prywatnego.

OCENA

Komisja ma wątpliwości, czy władze regionalne Sardynii działały w sposób porównywalny do działań inwestora prywatnego, ponieważ: (i) Komisja uważa, że przetargi zawierające wymagania niezgodne z zasadami gospodarki rynkowej, takie jak zobowiązanie do zatrudnienia wszystkich byłych pracowników spółki NMS na okres co najmniej pięciu lat, są niezgodne z testem inwestora prywatnego i mogą skutkować odniesieniem korzyści, przynajmniej w odniesieniu do sprzedanej działalności; (ii) wewnętrzna stopa zwrotu dla tego projektu, szacowana na 3,5 %, wydaje się być znacznie poniżej średniej dla tej branży i kosztu utraconych korzyści dla inwestora; (iii) czas realizacji projektu (9 lat) nie pozwala na pełną amortyzację koniecznych inwestycji (ok. 36,76 mln EUR), pozostawiając niepokryte 36 % całkowitej wartości inwestycji. Ponadto Komisja uważa, że spółka FdS otrzyma dodatkową pomoc państwa, mając możliwość nieodpłatnego korzystania z majątku "odziedziczonego" po NMS.

Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy w niniejszym przypadku można zastosować wyłączenia zawarte w art. 87 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu WE. Komisja w szczególności zauważa, że: (i) władze włoskie nie przedstawiły żadnych informacji dowodzących, że przedmiotowe środki pomocy są zgodne z warunkami zawartymi w wytycznych w sprawie pomocy regionalnej; (ii) spółkę FdS należy uznać za nowo utworzone przedsiębiorstwo, co sprawia, że nie jest ona uprawniona do otrzymania pomocy państwa przeznaczonej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw; (iii) wydaje się, iż w niniejszym przypadku nie mają zastosowania inne odstępstwa zawarte w Traktacie WE.

PODSUMOWANIE

Z uwagi na wyżej wymienione wątpliwości Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.30.28

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 60/07 (ex NN 62/07) - Pomoc na rzecz Fluorite di Silius, SpA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 02/02/2008
Data ogłoszenia: 02/02/2008