Pomoc państwa C 35/08 (ex NN 11/08) - Nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2008/C 259/09)
(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2008 r.)
Pismem z dnia 16 lipca 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na adres:
Commission européenne
Direction générale de la concurrence
Greffe des aides d'État
B-1049 Bruxelles
Faks: (32-2) 29 61 42
Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
TEKST STRESZCZENIA
PROCEDURA
(1) Dnia 19 lipca 2006 r. w ramach sprawy C51/05(1) władze francuskie przesłały pocztą elektroniczną informacje dotyczące przekształcenia Institut Français du Pétrole (IFP) w przedsiębiorstwo publiczne o charakterze przemysłowohandlowym (Etablissement public ŕ caractčre industriel et commercial - EPIC).
(2) W pismach z dnia 3 sierpnia 2007 r., 14 grudnia 2007 r. i 7 maja 2008 r. Komisja zwróciła się do władz francuskich o dodatkowe informacje. Władze francuskie udzieliły odpowiedzi w pismach z dnia 28 września 2007 r., 30 stycznia 2008 r. i 26 czerwca 2008 r.
OPIS ŚRODKA POMOCY, WZGLĘDEM KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA PROCEDURĘ
(3) L'Institut Français du Pétrole (IFP), który dotychczas istniał jako placówka badawcza, został przekształcony w przedsiębiorstwo publiczne o charakterze przemysłowo-handlowym (EPIC) na mocy dekretu nr 2006-797 z dnia 6 lipca 2006 r., przyjętego zgodnie z ustawą nr 2005-781 z dnia 13 lipca 2005 r.
(4) Zgodnie ze swoim statutem, IFP wypełnia zadania w trzech dziedzinach: w zakresie badań i rozwoju w dziedzinie poszukiwania złóż roponośnych i gazowych, w zakresie technologii rafinacji oraz petrochemii, jak również w dziedzinie kształcenia inżynierów i techników oraz dostarczania danych i dokumentacji z wymienionych branży.
(5) Komisja Europejska sądzi, że poprzez swój status przedsiębiorstwa publicznego o charakterze przemysłowo-handlowym IFP korzysta z nieograniczonych gwarancji państwa. Oznaczałoby to, że IFP czerpie korzyści związane ze swoim statusem przedsiębiorstwa publicznego o charakterze przemysłowo- handlowym, szczególnie poprzez a) brak zastosowania postępowania upadłościowego i likwidacyjnego do osób prawnych prawa publicznego, oraz b) zastosowanie zasady ostatecznej odpowiedzialności państwa za długi przedsiębiorstw publicznych o charakterze przemysłowohandlowym. Korzyści te stwarzają z kolei możliwość uzyskania lepszych warunków finansowania na rynkach kapitałowych.
(6) Takie udogodnienia, finansowane ze środków publicznych, stanowią zdaniem Komisji pomoc państwa w rozumieniu obwieszczenia Komisji w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy państwowej w formie gwarancji.
OCENA SRODKA LUB POMOCY
(7) Komisja zbadała istnienie pomocy państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE.
(8) Komisja uważa, że wspomniana nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP nie spełnia żadnego z warunków zastosowania odstępstw przewidzianych w Traktacie WE i w związku z tym jest ona niezgodna ze wspólnym rynkiem.
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana beneficjentowi może podlegać zwrotowi.
______
(1) C 51/05: "Pomoc na rzecz grupy Institut Français du Pétrole".
TEKST PISMA
Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
08.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2008.259.12 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 35/08 (ex NN 11/08 ) - Nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE. |
Data aktu: | 11/10/2008 |
Data ogłoszenia: | 11/10/2008 |