united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 35/08 (ex NN 11/08 ) - Nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomoc państwa C 35/08 (ex NN 11/08) - Nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 259/09)

(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2008 r.)

Pismem z dnia 16 lipca 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na adres:

Commission européenne

Direction générale de la concurrence

Greffe des aides d'État

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 29 61 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

(1) Dnia 19 lipca 2006 r. w ramach sprawy C51/05(1) władze francuskie przesłały pocztą elektroniczną informacje dotyczące przekształcenia Institut Français du Pétrole (IFP) w przedsiębiorstwo publiczne o charakterze przemysłowohandlowym (Etablissement public ŕ caractčre industriel et commercial - EPIC).

(2) W pismach z dnia 3 sierpnia 2007 r., 14 grudnia 2007 r. i 7 maja 2008 r. Komisja zwróciła się do władz francuskich o dodatkowe informacje. Władze francuskie udzieliły odpowiedzi w pismach z dnia 28 września 2007 r., 30 stycznia 2008 r. i 26 czerwca 2008 r.

OPIS ŚRODKA POMOCY, WZGLĘDEM KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA PROCEDURĘ

(3) L'Institut Français du Pétrole (IFP), który dotychczas istniał jako placówka badawcza, został przekształcony w przedsiębiorstwo publiczne o charakterze przemysłowo-handlowym (EPIC) na mocy dekretu nr 2006-797 z dnia 6 lipca 2006 r., przyjętego zgodnie z ustawą nr 2005-781 z dnia 13 lipca 2005 r.

(4) Zgodnie ze swoim statutem, IFP wypełnia zadania w trzech dziedzinach: w zakresie badań i rozwoju w dziedzinie poszukiwania złóż roponośnych i gazowych, w zakresie technologii rafinacji oraz petrochemii, jak również w dziedzinie kształcenia inżynierów i techników oraz dostarczania danych i dokumentacji z wymienionych branży.

(5) Komisja Europejska sądzi, że poprzez swój status przedsiębiorstwa publicznego o charakterze przemysłowo-handlowym IFP korzysta z nieograniczonych gwarancji państwa. Oznaczałoby to, że IFP czerpie korzyści związane ze swoim statusem przedsiębiorstwa publicznego o charakterze przemysłowo- handlowym, szczególnie poprzez a) brak zastosowania postępowania upadłościowego i likwidacyjnego do osób prawnych prawa publicznego, oraz b) zastosowanie zasady ostatecznej odpowiedzialności państwa za długi przedsiębiorstw publicznych o charakterze przemysłowohandlowym. Korzyści te stwarzają z kolei możliwość uzyskania lepszych warunków finansowania na rynkach kapitałowych.

(6) Takie udogodnienia, finansowane ze środków publicznych, stanowią zdaniem Komisji pomoc państwa w rozumieniu obwieszczenia Komisji w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy państwowej w formie gwarancji.

OCENA SRODKA LUB POMOCY

(7) Komisja zbadała istnienie pomocy państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE.

(8) Komisja uważa, że wspomniana nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP nie spełnia żadnego z warunków zastosowania odstępstw przewidzianych w Traktacie WE i w związku z tym jest ona niezgodna ze wspólnym rynkiem.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana beneficjentowi może podlegać zwrotowi.

______

(1) C 51/05: "Pomoc na rzecz grupy Institut Français du Pétrole".

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.259.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 35/08 (ex NN 11/08 ) - Nieograniczona gwarancja państwowa na rzecz przedsiębiorstwa IFP - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 11/10/2008
Data ogłoszenia: 11/10/2008