Oświadczenie Niderlandów zgodnie z art. 5 i art. 97 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Oświadczenie Niderlandów zgodnie z art. 5 i art. 97 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie

(2007/C 47/08)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2007 r.)

Rząd Niderlandów pragnie poinformować w sprawie następującej kwestii.

Na mocy art. 5 i art. 97 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie państwa członkowskie mają obowiązek wskazać w oświadczeniu ustawodawstwo dotyczące zabezpieczeń społecznych, do którego ma zastosowanie wspomniane rozporządzenie i przekazać to oświadczenie.

Rząd Niderlandów pragnie zmienić lub, odpowiednio, uzupełnić dwa punkty oświadczenia. Zmiany lub, odpowiednio, uzupełnienia wiążą się z wejściem w życie dwóch nowych ustaw.

W dniu 1 stycznia 2006 r. ustawa o funduszu chorobowym (Ziekenfondswet) została zastąpiona ustawą o ubezpieczeniu zdrowotnym (Zorgverzekeringswet). Ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym wprowadza nowe uregulowania dotyczące ubezpieczenia społecznego obejmującego opiekę medyczną na rzecz całego społeczeństwa. Istniejąca ogólna ustawa o szczególnych kosztach opieki zdrowotnej (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten), która również dotyczy ubezpieczenia społecznego obejmującego całe społeczeństwo w odniesieniu do długotrwałego leczenia i opieki, obowiązuje nadal obok nowej ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym.

W dniu 1 stycznia 2006 r. wchodzi w życie ustawa o dodatku na opiekę zdrowotną (Wet op de zorgtoeslag).

Zgodnie z tą ustawą osoby, w przypadku których nominalna wysokość składki jest za duża w stosunku do ich dochodów, mogą otrzymać dodatek wydawany przez urząd skarbowy. Przy ocenie, czy danej osobie przysługuje dodatek, brane są pod uwagę dochody ewentualnego partnera. Dodatek na opiekę może być przekazywany.

Powyższe powoduje wprowadzenie następujących uzupełnień ew. zmian:

Prawodawstwo i systemy, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia

Świadczenia w razie choroby i macierzyństwa:

– "ustawa z dnia 15 października 1964 r. (Niderlandzki Dz.U. 1964, 392) regulująca ubezpieczenia chorobowe (ustawa o funduszu chorobowym)" zostaje zastąpiona przez "ustawę z dnia 16 czerwca 2005 r. (Niderlandzki Dz.U. 2005, 358) ustanawiającą zasady ubezpieczenia społecznego obejmującego opiekę medyczną na rzecz całego społeczeństwa (ustawa o ubezpieczeniu zdrowotnym)";

– dodaje się "ustawę z dnia 16 czerwca 2005 r. (Niderlandzki Dz.U., 369) ustanawiającą zasady dotyczące prawa do finansowej rekompensaty składki na ubezpieczenie zdrowotne z powodu niskich dochodów (ustawa o dodatku na opiekę zdrowotną)".

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.47.7

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Oświadczenie Niderlandów zgodnie z art. 5 i art. 97 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
Data aktu: 01/03/2007
Data ogłoszenia: 01/03/2007