Program Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/25/07 - Wsparcie działań kulturalnych: tłumaczenia literackie (część 1.2.2).

PROGRAM KULTURA (2007-2013)

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/25/07

Wsparcie działań kulturalnych: tłumaczenia literackie (część 1.2.2)

(2007/C 184/06)

(Dz.U.UE C z dnia 7 sierpnia 2007 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej Program Kultura (2007-2013)(1) (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stalego dazenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturowej, opartej na wspólnym dziedzictwie kulturowym, poprzez rozwój wspólpracy kulturalnej miedzy twórcami, uczestnikami zycia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi panstw uczestniczacych w programie, w celu promowania wylaniania sie obywatelstwa europejskiego.

Program obejmuje cały sektor kultury, a jego celem jest stymulowanie synergii prowadzącej do trwałej współpracy kulturalnej na poziomie Europy, przez wspieranie międzynarodowej mobilności osób pracujących w sektorze kultury, międzynarodowego przepływu dzieł i produktów artystycznych i kulturalnych oraz przez promowanie dialogu międzykulturowego.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

Dla realizacji celów Programu, niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma za zadanie przyznanie grantów wspólnotowych - w wyniku dwóch procedur selekcji(2) - na projekty tłumaczeń literackich.

Za przeprowadzenie procedury związanej z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (dalej zwana "Agencją Wykonawczą").

4. Budżet i czas trwania projektu

4.1 Budżet

Łączny przeznaczony budżet wynosi w przybliżeniu 1,7 mln EUR.

Finansowanie ze strony Wspólnoty nie powinno być niższe niż 2.000 EUR oraz nie powinno przekraczać 60.000 EUR. Przeznaczone jest na pokrycie kosztów tłumaczeń, z zastrzeżeniem, że koszty te nie stanowią więcej niż 50 % sumy kosztów operacyjnych.

Zastrzega się prawo do nierozdzielenia wszystkich dostępnych funduszy.

4.2 Czas trwania projektu

Maksymalny czas trwania projektów tłumaczeń literackich wynosi 18 (osiemnaście) miesięcy.

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą być wydawnictwem państwowym lub prywatnym, lub grupą wydawniczą, z oficjalnie zarejestrowaną siedzibą w jednym z krajów uczestniczących w Programie(3).

O dotacje nie mogą ubiegać się osoby fizyczne.

Wnioskodawcy muszą wykazać operacyjną i finansową zdolność do realizacji projektu do samego końca. Zobowiązani są również przedstawić dowody potwierdzające, że posiadają stałe i wystarczające źródła finansowania oraz dowody potwierdzające umiejętności zawodowe, kwalifikacje i doświadczenie, które pozwolą wnioskodawcy utrzymać działalność przez cały czas realizacji projektu.

Kwalifikujące się dzieła to wszelkiego rodzaju beletrystyka, bez względu na gatunek literacki (powieści, opowiadania, nowele, dramaty, poezja, komiksy itd.);

Kwalifikujący się autorzy to obywatele lub mieszkańcy kraju uczestniczącego w Programie;

Kwalifikujące się języki to urzędowe języki(4) krajów uczestniczących w Programie oraz języki starożytne, takie jak łacina lub greka.

W przypadku pierwszej procedury selekcji początek okresu kwalifikowalności przypada przed 30 czerwca 2008 r., natomiast koniec najpóźniej w dniu 31 grudnia 2009 r.

W przypadku drugiej procedury selekcji początek okresu kwalifikowalności przypada przed 31 grudnia 2008 r., natomiast koniec najpóźniej w dniu 30 czerwca 2010 r.

6. Kryteria oceny wniosku

Przyznanie dotacji nie zależy wyłącznie od analizy kryteriów kwalifikowalności, wykluczenia i wyboru. Podstawą podjęcia decyzji będą kryteria oceny wniosku.

Kryteria oceny wniosku przedstawiają się w ogólnym zarysie następująco:

– stopień, w jakim projekt może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną;

– adekwatność działań do szczegółowych celów Programu;

– przewidywany zakres zaprojektowanych działań oraz możliwość ich pomyślnej realizacji przy zapewnieniu wysokiego poziomu doskonałości;

– stopień, w jakim wyniki działań mogą pokrywać się z realizacją celów Programu;

– stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio podawane do wiadomości i promowane.

7. Terminy składania wniosków

Pierwsza selekcja:

1 października 2007 r. (decyduje data stempla pocztowego lub stempla poczty kurierskiej)

Druga selekcja:

1 kwietnia 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego lub stempla poczty kurierskiej)

8. Informacje uzupełniające

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/25/07 stanowią integralną część tego zaproszenia. Wnioski muszą spełniać wymogi podane w specyfikacjach i muszą być składane na specjalnie przeznaczonych do tego celu formularzach.

Specyfikacje, dokumentacja zgłoszeniowa wraz ze wszystkimi stosownymi formularzami są dostępne na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego:

http://eacea.ec.europa.eu/

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) Patrz punkt 7-Terminy składania wniosków.

(3) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej; państwa EOG (Islandia, Lichtenstein, Norwegia), państwa kandydujące (Chorwacja i Turcja; Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, z zastrzeżeniem podpisania Protokołu Ustaleń dotyczącego uczestnictwa tego państwa w Programie); kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Serbia, w tym Kosowo (na mocy Rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych)), z zastrzeżeniem podpisania Protokołu Ustaleń dotyczącego uczestnictwa każdego z tych państw w Programie.

(4) Jak określono w Konstytucji lub podstawowych ustawach danego kraju.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.184.9

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Program Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/25/07 - Wsparcie działań kulturalnych: tłumaczenia literackie (część 1.2.2).
Data aktu: 07/08/2007
Data ogłoszenia: 07/08/2007