(Sprawa T-99/07 P)
(2007/C 117/53)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2007 r.)
Strony
Wnoszący odwołanie: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: V. Joris i D. Martin, pełnomocnicy)
Druga strona postępowania: Emmanuel Genette, Królestwo Belgii
Żądania wnoszącego odwołanie
– uchylenie wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 16 stycznia 2007 r. w sprawie F-92/05;
– stwierdzenie niedopuszczalności skargi;
– ewentualnie stwierdzenie bezzasadności skargi;
– obciążenie każdej ze stron własnymi kosztami postępowania poniesionymi w postępowaniu przed Sądem do spraw Służby Publicznej oraz w postępowaniu odwoławczym.
Zarzuty i główne argumenty
Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2007 r. wydanym w sprawie F-92/05 Genette przeciwko Komisji Sąd do spraw Służby Publicznej uwzględnił skargę E. Genette'a mającą za przedmiot uchylenie decyzji Komisji z dnia 25 stycznia 2005 r. odmawiającej zgody na wycofanie przez skarżącego wniosku o przeniesienie praw do emerytury nabytych w ramach belgijskiego systemu zabezpieczeń społecznych złożonego w 2001 r. i na złożenie nowego wniosku.
Wnosząc niniejsze odwołanie Komisja porusza po pierwsze kwestię dopuszczalności skargi wniesionej przez skarżącego. Komisja podnosi, że Sąd do spraw Służby Publicznej orzekł ultra petita, zmieniając przedmiot sporu i dokonał błędnej oceny rzekomo nowych okoliczności faktycznych powoływanych przez skarżącego w postępowaniu w pierwszej instancji celem uzasadnienia przywrócenia terminu na jego korzyść. Komisja uważa, że prawidłowa ocena przedmiotu sporu, tak jak został on określony w skardze, oraz nowych okoliczności faktycznych powołanych przez skarżącego powinna była doprowadzić do stwierdzenia przez Sąd do spraw Służby Publicznej niedopuszczalności skargi. Komisja jest zatem zdania, że Sąd do spraw Służby Publicznej przekroczył swoje kompetencje oraz naruszył prawo Komisji do obrony, ponieważ orzekł w pewnych kwestiach, w przedmiocie których nie umożliwił Komisji zajęcia przez nią stanowiska na swoją obronę.
W uzasadnieniu odwołania w odniesieniu do oceny zasadności skargi w wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej Komisja podnosi szereg zarzutów dotyczących naruszenia przez Sąd do spraw Służby Publicznej rozmaitych przepisów prawa wspólnotowego, w szczególności regulaminu pracowniczego i zasad ustanowionych w orzecznictwie w zakresie, w jakim zaskarżony wyrok umożliwia zdaniem Komisji wycofanie aktu administracyjnego i ewentualnie narusza autonomiczne prawo Komisji do niewycofywania zaskarżonych decyzji.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.117.34 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-99/07 P: Odwołanie od wyroku Sądu do spraw Służby Publicznej wydanego w dniu 16 stycznia 2007 r. w sprawie F-92/05 Genette przeciwko Komisji, wniesione w dniu 29 marca 2007 r. przez Komisję Wspólnot Europejskich. |
Data aktu: | 26/05/2007 |
Data ogłoszenia: | 26/05/2007 |