(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.10)
(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2006 r.)
Oficjalne posiedzenie inauguracyjne
Głos zabrali:
Josep Borrell Fontelles, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Glenys Kinnock, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Louis Claude Nyassa, p.o. współprzewodniczącego Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE oraz dr Heinz Fischer, Federalny Prezydent Republiki Austrii, który ogłosił otwarcie 11. sesji.
(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.20 i wznowione o godz. 15.05.)
OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Glenys KINNOCK
współprzewodnicząca
Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego
Współprzewodnicząca powitała wszystkich uczestników.
1. Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego
Współprzewodnicząca ogłosiła, że przekazana przez władze państw AKP i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.
2. Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów
Współprzewodnicząca ogłosiła, że władze państw AKP przesłały listę przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 Umowy o partnerstwie oraz art. 1 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zaproponowała, aby przedstawiciele ci zostali zarejestrowani, a lista ich nazwisk umieszczona w załączniku do protokołu.
Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło zgodę.
3. Zastępcy
Współprzewodnicząca ogłosiła następujące zastępstwa: Margrietus van den Berg (za Alexandrę Dobolyi), Robert Evans (za Elisę Ferreirę), Fernando Fernández Martín (za Antonia Lópeza-Istúriza White'a), Robert Goebbels (za Udo Bullmana) i Mario Mauro (za Amalię Sartori).
4. Przyjęcie projektu porządku dziennego (AKP-UE/3867/06)
Współprzewodnicząca ogłosiła następujące terminy:
– składanie poprawek do projektów rezolucji zawartych w sprawozdaniach złożonych przez stałe komisje: 19 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00;
– składanie poprawek do rezolucji kompromisowych: 20 czerwca, wtorek, godz. 15.00;
– składanie poprawek do projektów rezolucji w trybie pilnym, które zostaną poddane pod głosowanie: 20 czerwca, wtorek, godz. 15.00;
– pytania dotyczące sposobów głosowania: 22 czerwca, czwartek, godz. 9.00, na piśmie.
Projekt porządku dziennego w formie wynikającej z niniejszego protokołu został przyjęty.
5. Zatwierdzenie protokołu dziesiątego posiedzenia Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 136 z 9.6.2006)
Protokół został zatwierdzony.
6. Oświadczenie Louisa Michela, komisarza ds. za rozwoju i pomocy humanitarnej
Louis Michel zabrał głos w imieniu Komisji Europejskiej.
7. Tura pytań do Komisji
W sumie złożono dwadzieścia pięć pytań do Komisji. Na szesnaście pytań odpowiedział Louis Michel. Na dziewięć pytań związanych z handlem odpowie Peter Mandelson.
Louis Michel odpowiedział na pytania na piśmie i udzielił ustnej odpowiedzi na dodatkowe pytania następujących osób:
Pytanie 2 skierowane przez Johna Bowisa w sprawie pustynnienia;
Pytanie 12 skierowane przez Carla Schlytera (zastępującego Marie-Hélène Aubert) w sprawie umów z Mauretanią i Tanzanią dotyczących rybołówstwa;
Pytanie 1 skierowane przez Brimaha Conteha (Sierra Leone) w sprawie wsparcia w zakresie dostarczania elektryczności;
Pytanie 16 skierowane przez Sharon Hay Webster (Jamajka) w sprawie planu działania dotyczącego protokołu AKP w sprawie cukru;
Pytanie 15 skierowane przez Anne Van Lancker w sprawie kawy;
Pytanie 18 skierowane przez Nitę Deerpalsing (Mauritius) w sprawie EFR - wsparcia handlu;
Pytanie 3 skierowane przez Hansa-Petera Mayera w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci w celach handlowych w krajach AKP;
Pytanie 6 skierowane przez Emanuela Jardima Fernandesa w sprawie wybuchu Chikungunya;
Pytanie 4 skierowane przez Fernando Fernándeza Martína w sprawie rozwoju i migracji;
Pytanie 5 skierowane przez Marie-Arlette Carlotti w sprawie dialogu politycznego AKP-UE dotyczącego migracji;
Pytanie 8 skierowane przez Anę Gomes w sprawie bezkarności w Afryce;
Pytanie 9 skierowane przez Johana Van Heckego w sprawie Haiti;
Pytanie 10 skierowane przez Carla Schlytera w sprawie konfliktu w Demokratycznej Republice Konga;
Pytanie 11 skierowane przez Margrietusa van den Berga w sprawie porozumienia pokojowego w Darfurze;
Autorzy pytań 7 - Karin Scheele - i 13 - Prince Guduza Dlamini (Suazi) - nie mieli pytań dodatkowych.
8. Działania podjęte przez Komisję w sprawie rezolucji przyjętych na 10. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, która odbyła się w Edynburgu (Wielka Brytania) w dniach 19-24 listopada 2005 r.
Komisarz odniósł się do rozdanego posłom dokumentu, który w szczegółach przedstawia działania podjęte przez Komisję w sprawie rezolucji przyjętych w Edynburgu.
9. Debata z udziałem Komisji
Głos zabrali: Evelyne Bernard Cheron (Haiti), Fiona Hall, Reyes Aglon (Republika Dominikany), Sithole (RPA), Ratu Cavuilati (Fidżi), Mamoruti Tiheli (Lesotho), William Duguid (Barbados), Margrietus van den Berg, Michael Gahler, Assarid Imbarcaouane (Mali), Anne Van Lancker, Nita Deerpalsing (Mauritius), Bernard Lehideux, Nkombe (Demokratyczna Republika Konga) i Johan Van Hecke.
Louis Michel ustosunkował się do kwestii podniesionych w trakcie debaty.
10. Zagadnienie pilne nr 1: ptasia grypa
Louis Michel zrelacjonował sytuację związaną z ptasią grypą w niektórych krajach AKP, a także odniósł się do działań podjętych przez UE.
Głos zabrali: John Bowis, Marthe Amon-Ago (Wybrzeże Kości Słoniowej), Marie-Arlette Carlotti, Jervase Yak (Sudan), Fiona Hall, Walter Mzembi (Zimbabwe), Carl Schlyter, Assarid Imbarcaouane (Mali), Horst Schnellhardt, Karin Scheele, Nita Deerpalsing (Mauritius) i Athanassios Theodorakis (Komisja Europejska).
(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.30)
Louis Claude NYASSA i | Sir John KAPUTIN i |
Glenys KINNOCK | Dietmar NICKEL |
Współprzewodniczący | Współsekretarze generalni |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.307.1 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Protokół posiedzenia w dniu 19 czerwca 2006 r. (poniedziałek). |
Data aktu: | 19/06/2006 |
Data ogłoszenia: | 15/12/2006 |