(Sprawa F-29/06)
(2006/C 121/37)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 20 maja 2006 r.)
Strony
Strona skarżąca: Andres Arnaldos Rosauro i inni [przedstawiciele: S. Rodrigues i A. Jaume, avocats]
Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich
Żądania strony skarżącej
– uchylenie decyzji o powołaniu skarżących wraz z informacjami o wynagrodzeniu, jakie otrzymywali od dnia przeniesienia z kategorii C do kategorii B w zakresie, w jakim zostali powołani do grupy zaszeregowania B*3/B*4, a zachowali wynagrodzenie podstawowe sprzed zmiany kategorii przez zastosowanie współczynnika mnożącego;
– uchylenie decyzji organu powołującego o anulowaniu punktów dla celów awansu ("dorobek punktowy") skarżących w związku z ich przeniesieniem z kategorii C do kategorii B;
– wskazanie organowi powołującemu skutków uchylenia, tzn. ze skutkiem wstecznym od dnia ich przeniesieniem z kategorii C do kategorii B: 1) powołania skarżących do grupy zaszeregowania B*5/B*6 przy zastosowaniu art. 2 załącznika XIII regulaminu pracowniczego, 2) przyznania im wynagrodzenia, do którego mają prawo na podstawie art. 2 ust. 2 załącznika XIII regulaminu pracowniczego bez czynnika mnożącego, 3) zachowanie, po przeniesieniu do kategorii B, punktów za zasługi oraz punktów z tytułu przeniesienia, które zgromadzili pracując na stanowiskach kategorii C.
– obciążenie Komisji Wspólnot Europejskich kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Skarżący są laureatami konkursu wewnętrznego zmiany kategorii COM/PB/04, ogłoszenie o którym zostało opublikowane przed datą wejścia w życie nowego regulaminu pracowniczego. Po tej dacie pozwana powołała ich do służby w wyższej kategorii, co nie oznaczało jednakże podwyższenia ich wynagrodzenia, a to w związku z zastosowaniem współczynnika mnożącego. Ponadto ich punkty dla celów awansu zostały sprowadzone do zera.
W swojej skardze skarżący podnoszą trzy zarzuty, z których pierwszy dotyczy bezprawności ich powołania do grupy zaszeregowania B*3/B*4, gdyż odpowiednikami grup zaszeregowania wymienionych w ogłoszeniu o konkursie są grupy B*5/ B*6, zgodnie z art. 2 załącznika XIII regulaminu pracowniczego.
Jeśli chodzi o drugi zarzut, skarżący podnoszą, że zastosowanie do ich wynagrodzenia współczynnika mnożącego jest sprzeczne po pierwsze z regulaminem pracowniczym, który w żaden sposób nie wspomina o zastosowaniu takiego współczynnika w takiej sytuacji oraz po drugie z zasadą niedyskryminacji, zasadą poszanowania uzasadnionych oczekiwań, jak również zasadą praw nabytych.
Wreszcie odnośnie do trzeciego zarzutu, skarżący podnoszą, iż anulowanie ich punktów dla celów awansu jest sprzeczne z duchem art. 45 a regulaminu pracowniczego oraz art. 5 załącznika XIII regulaminu pracowniczego, jak również z zasadą równości traktowania.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.121.19/2 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Sprawa F-29/06: Skarga wniesiona w dniu 13 marca 2006 r. - Arnaldos Rosauro i in. przeciwko Komisji. |
Data aktu: | 20/05/2006 |
Data ogłoszenia: | 20/05/2006 |