Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC 46/05 - Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego - Wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń i federacji działających we wspólnym interesie Europy.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC 46/05

Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego - Wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń i federacji działających we wspólnym interesie Europy

(2005/C 235/07)

(Dz.U.UE C z dnia 23 września 2005 r.)

1.
CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wspieranie inicjatyw w zakresie specyficznych tematów programu, którego celem jest wspieranie aktywnego obywatelstwa europejskiego, podejmowanych przez a) organizacje pozarządowe, b) stowarzyszenia i federacje działające we wspólnym interesie Europy, uczestniczące w dialogu europejskim.

Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniżej wymienionych obszarów tematycznych oraz zachęcać do refleksji i debaty na temat konsolidacji Unii Europejskiej i/lub promować i propagować jej wartości i cele:

a) promowanie i propagowanie wartości i celów Unii Europejskiej;

b) zbliżanie obywateli do Unii Europejskiej i jej instytucji oraz zachęcenie ich do częstszego angażowania się w działania tych instytucji;

c) silne zaangażowanie obywateli w rozważania i debaty na temat budowy Unii Europejskiej;

d) pobudzanie inicjatyw podmiotów działających na rzecz promowania aktywnego i zaangażowanego obywatelstwa.

Obszary tematyczne

a) Organizacje pozarządowe

i) waloryzowanie wpływu prowadzonych przez UE polityk na codzienne życie obywateli oraz ich wartości dodanej, w celu podnoszenia poziomu świadomości i zrozumienia tych polityk oraz ich efektywnej realizacji w Unii Europejskiej;

ii) wspieranie aktywnego uczestnictwa obywateli Państw Członkowskich, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej;

iii) zachęcanie do realizacji projektów europejskich, które w sposób konkretny przyczyniają się do rozwoju pluralizmu, tolerancji, poszanowania różnorodności, niedyskryminacji oraz solidarności, zwłaszcza w odniesieniu do grup społeczeństwa znajdujących się w trudnym położeniu (np. niepełnosprawni, osoby starsze, osoby młode w trudnej sytuacji) obejmujących zagadnienia integracji europejskiej;

iv) wspieranie projektów europejskich promujących solidarność i dialog międzypokoleniowy odbywający się przy aktywnym uczestnictwie osób młodych.

b) Stowarzyszenia i federacje działające we wspólnym interesie Europy:

i) promowanie wśród obywateli europejskich dialogu i rozważań na temat etycznych i duchowych wartości integracji europejskiej;

ii) rozwijanie powiązań między etyką a polityką umożliwiających aktywny i bezpośredni udział obywateli w społeczeństwie obywatelskim;

iii) analiza możliwości rozwoju tożsamości europejskiej, opierającej się na poszanowaniu różnorodności kulturowej, historycznej i ukierunkowanej na wspólną przyszłość, ze zwróceniem szczególnej uwagi na aktywny udział obywateli Państw Członkowskich, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej;

iv) stowarzyszanie różnych grup etnicznych i/lub religijnych w Europie dla celów promocji i wzajemnego zrozumienia, poszanowania i tolerancji między tym grupami, w szczególności przy bezpośrednim i aktywnym zaangażowaniu obywateli na poziomie lokalnym i regionalnym;

v) wspieranie aktywnego uczestnictwa obywateli Państw Członkowskich, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej.

2.
KWALIFIKUJĄCE SIĘ ORGANIZACJE

Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia i federacje działające we wspólnym interesie Europy, które mają osobowość prawną i są zarejestrowane w jednym z krajów wymienionych poniżej, są niezależne od władz publicznych, posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz zasoby finansowe i operacyjne, niezbędne do pełnej realizacji projektu, jak również są powszechnie znane jako kierujące się zasadami moralności i uczciwości.

Przyjmowane będą wnioski o wsparcie finansowe składane przez organizacje pozarządowe lub stowarzyszenia/federacje działające we wspólnym interesie Europy, które posiadają status prawny oraz siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r. (Austria, Belgia, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Republika Słowacka, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo);

– Kraje EOG/EFTA zgodnie z warunkami określonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunia i Bułgaria, dla których warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z układami europejskimi, ich dodatkowymi protokołami oraz decyzjami odpowiednich Rad Stowarzyszenia;

– Turcja, dla której warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(1).

3.
BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

a) Organizacje pozarządowe

Łączny budżet przeznaczony na wsparcie finansowe dla projektów przedstawionych przez organizacje pozarządowe wynosi w przybliżeniu 2,63 mln EUR.

Kwota pomocy, wnioskowana w dołączonych do projektów wnioskach o finansowanie, powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 35.000 EUR a 70.000 EUR.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 60 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 70.000 EUR.

Początek realizacji projektu powinien mieć miejsce między 1 maja 2006 r. a 31 października 2006 r.

Realizacja projektów powinna zakończyć się najpóźniej dnia 30 kwietnia 2007 r.

Maksymalny czas trwania projektu wynosi 12 miesięcy.

b) Stowarzyszenia i federacje działające we wspólnym interesie Europy:

Ogółem budżet przeznaczony na wsparcie finansowe dla projektów przedstawionych przez stowarzyszenia i federacje działające we wspólnym interesie Europy wynosi w przybliżeniu 1,32 mln EUR.

Kwota wnioskowana w dołączonych do projektów wnioskach o finansowanie nie może przekraczać 35.000 EUR.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 60 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

Początek realizacji projektu powinien mieć miejsce między 1 maja 2006 r. a 31 października 2006 r.

Realizacja projektów powinna zakończyć się najpóźniej dnia 30 kwietnia 2007 r.

Maksymalny czas trwania projektu wynosi 12 miesięcy.

4.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Ostateczny termin składania wniosków upływa dnia 30 listopada 2005 r.

5.
INNE INFORMACJE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszenia są dostępne na serwerze EUROPA, na następującej stronie internetowej Komisji Europejskiej:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_fr.htm

Wnioski o finansowanie muszą być zgodne z warunkami określonymi w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków i przedstawione na udostępnionych formularzach zgłoszenia.

______

(1) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.235.14

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC 46/05 - Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego - Wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń i federacji działających we wspólnym interesie Europy.
Data aktu: 23/09/2005
Data ogłoszenia: 23/09/2005