Sprawa C-280/05: Skarga wniesiona w dniu 11 lipca 2005 r. przeciwko Republice Włoskiej przez Komisję Wspólnot Europejskich.

Skarga wniesiona w dniu 11 lipca 2005 r. przeciwko Republice Włoskiej przez Komisję Wspólnot Europejskich

(Sprawa C-280/05)

(2005/C 229/16)

(Język postępowania: włoski)

(Dz.U.UE C z dnia 17 września 2005 r.)

Dnia 11 lipca 2005 r. do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynęła skarga przeciwko Republice Włoskiej wniesiona przez Komisję Wspólnot Europejskich, reprezentowaną przez V. Di Bucciego i E. Righini, działających w charakterze pełnomocników z adresem do doręczeń w Luksemburgu.

Strona skarżąca zwróciła się do Trybunału o:

1) stwierdzenie, że nie podejmując w wyznaczonych terminach wszelkich kroków niezbędnych dla zniesienia trybu dopłat uznanego za bezprawny i sprzeczny ze wspólnym rynkiem decyzją Komisji 2004/800/WE z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie trybu dopłat państwowych zrealizowanego przez Włochy dotyczącą pilnych postanowień w dziedzinie zatrudnienia [notyfikowaną jako dokument nr K(2004) 930); Dz.U. L 352 z 27 listopada 2004 r., str. 10] oraz windykacji od beneficjentów pomocy przyznanej w tym trybie, a w każdym razie nie informując o nich Komisji, Republika Włoska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 2, 3 i 4 tej decyzji oraz Traktatu WE,

2) obciążenie Republiki Włoskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty:

Decyzja Komisji zobowiązuje Włochy do zniesienia trybu dopłat określonego w art. 1, podjęcia "wszelki[ch] niezbędn[ych] krok[ów], aby odzyskać od beneficjentów dopłatę przyznaną w oparciu o tryb dopłat określony w art. 1 i bezprawnie przekazaną do dyspozycji beneficjentów" oraz wstrzymania "dalsze[go] wypłacani[a] jakichkolwiek zawieszonych dopłat od daty wydania niniejszej decyzji". Włochy zostały ponadto zobowiązane do poinformowania Komisji w ciągu dwóch miesięcy od doręczenia decyzji o "o krokach podjętych w celu jej realizacji".

Decyzja została doręczona w dniu 1 kwietnia 2004 r. a termin jej wykonania upłynął w dniu 1 czerwca 2004 r.

Co się tyczy obowiązku windykacji bezprawnie przyznanej pomocy należy stwierdzić, że w dacie upływu terminu Republika Włoska nie poinformowała jeszcze Komisji o krokach podjętych w celu zastosowania się do tego zobowiązania oraz, że kierowane przez Komisję żądania przedstawienia informacji pozostały bez odpowiedzi.

Jest oczywiste, że nie podejmując w wyznaczonych terminach kroków niezbędnych dla zniesienia trybu dopłat, który decyzją Komisji uznano za bezprawny i sprzeczny ze wspólnym rynkiem, jak również kroków niezbędnych dla windykacji od beneficjentów pomocy przyznanej na podstawie tego programu, a w każdym razie, nie informując o nich, Republika Włoska uchybiła - i nadal uchybia - zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 249 akapit czwarty WE oraz art. 2, 3 i 4 powołanej decyzji.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.229.8/1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawa C-280/05: Skarga wniesiona w dniu 11 lipca 2005 r. przeciwko Republice Włoskiej przez Komisję Wspólnot Europejskich.
Data aktu: 17/09/2005
Data ogłoszenia: 17/09/2005