(pierwsza izba)z dnia 21 października 2004 r.
w sprawie C-445/03 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga(1)
(Uchybienie zobowiązaniom Państwa - Swobodne świadczenie usług - Wymogi postawione przez przyjmujące Państwo Członkowskie przedsiębiorstwom, które delegują na jego terytorium pracowników będących obywatelami państwa trzeciego)
(2004/C 300/46)
(Język postępowania: francuski)
(Dz.U.UE C z dnia 4 grudnia 2004 r.)
W sprawie C- 445/03, Komisja Wspólnot Europejskich (pełnomocnik: M. Patakia) przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga (pełnomocnik: S. Schreiner, wspierany przez A. Rukavina), mającej za przedmiot skargę o stwierdzenie uchybienia na podstawie art. 226 WE, wniesionej dnia 21 października 2003 r., Trybunał (pierwsza izba), w składzie: P. Jann, prezes izby, K. Lenaerts (sprawozdawca), K. Schiemann, E. Juhász i M. Ilešič, sędziowie, rzecznik generalny: D. Ruiz-Jarabo Colomer, sekretarz: R. Grass, wydał w dniu 21 października 2004 r. wyrok zawierający następujące rozstrzygnięcie:
1) Stawiając usługodawcom mającym siedzibę w innym Państwie Członkowskim i noszącym się z zamiarem delegowania na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga pracowników będących obywatelami kraju trzeciego wymóg uzyskania indywidualnego zezwolenia na pracę, którego wydanie jest podporządkowane względom związanym z rynkiem pracy lub też stawiając wymóg zezwolenia zbiorowego, które może zostać wydane jedynie w wyjątkowych przypadkach i wtedy, gdy pracownicy byliby związani z przedsiębiorstwem delegującym umowami o pracę na czas nieokreślony od co najmniej sześciu miesięcy przed oddelegowaniem, a także zobowiązując usługodawcę do wystawienia gwarancji bankowej, Wielkie Księstwo Luksemburga uchybiło zobowiązaniom ciążącym na nim mocy art. 49 WE.
2) Wielkie Księstwo Luksemburga zostaje obciążone kosztami postępowania.
______
(1) Dz.U. C 289 z 29.11.2003.