NABÓR NA STANOWISKO DYREKTORA WYKONAWCZEGO ORGANU NADZORCZEGO GALILEO(2004/C 237 A/03)
(Dz.U.UE C z dnia 24 września 2004 r.)
Zainteresowane osoby mogą składać aplikacje na stanowisko Dyrektora Wykonawczego organu nadzorczego GALILEO ustanowione przez rozporządzenie Rady (WE) nr 1321/2004 z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie struktur zarządzania programów europejskich radionawigacji satelitarnej(1).
Do momentu ustalenia ostatecznej lokalizacji siedziby przez Radę Europejską, organ nadzorczy będzie miał siedzibę w Brukseli.
Organ nadzorczy GALILEO
Kilkakrotnie Rada Europejska i Rada Ministrów Transportu Unii Europejskiej podkreślały konieczność udziału sektora prywatnego w fazie uruchomienia (2006 - 2008), a następnie eksploatacji europejskiego programu radionawigacji satelitarnej (więcej informacji znajduje się na stronie internetowej http://europa. eu.int/comm/dgs/energy_transport/galileo) oraz zaznaczały, że udział ten powinien wynikać z zaproszenia do składania ofert, w celu wybrania operatora prywatnego i ustalenia warunków jego udziału w tych dwóch fazach.
Wybrana formuła to umowa o koncesję pomiędzy władzą publiczną i prywatnym konsorcjum wybranym w wyniku zaproszenia do składania ofert i odpowiedzialnym, w zamian za przestrzeganie warunków przetargu, za uruchomienie i eksploatację systemu.
Celem wymienionego rozporządzenia Rady jest utworzenie władzy publicznej.
Należy stworzyć strukturę zewnętrzną wobec Komisji, szczególnie po to, by mogły w niej uczestniczyć państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które nie są członkami Unii Europejskiej (Norwegia i Szwajcaria), ale które uczestniczyły w finansowaniu wcześniejszych etapów poprzez program GALILEOSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Organ nadzorczy będzie właścicielem całości europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej, gdyż był on finansowany wyłącznie z funduszy publicznych (Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna).
Główne zadania organu nadzorczego (patrz też: art. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia):
– zawiera umowę o koncesję z konsorcjum, które zostanie wybrane po zakończeniu fazy rozwoju GALILEO i, jako organ wydający licencje, czuwa nad przestrzeganiem przez nie zobowiązań wynikających z tej umowy,
– zapewnia zarządzanie i kontrolę w odniesieniu do korzystania z funduszy wspólnotowych przeznaczonych na ten program,
– dysponuje wszystkimi kompetencjami technicznymi w zakresie bezpieczeństwa, wymienionymi w art. 2 ust. 1 lit. j). Decyzje w tym zakresie będą bezpośrednio podejmowane przez zarząd, przy udziale komitetu ds. bezpieczeństwa, złożonego z przedstawicieli Państw Członkowskich i Komisji,
– przy zachowaniu obecnie obowiązujących zasad, Państwa Członkowskie, które złożyły przy Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej dokumenty dotyczące korzystania z częstotliwości koniecznych do funkcjonowania systemu, nadadzą organowi nadzorczemu prawo do przekazania ich wyłącznego użytku koncesjonariuszowi,
– organ nadzorczy będzie wspomagał Komisję w dziedzinach dotyczących radionawigacji satelitarnej.
ESA zapewni organowi nadzorczemu pomoc techniczną i naukową.
Zasady funkcjonowania organu nadzorczego wzorowane są na zasadach funkcjonowania agencji regulacyjnej. Posiada on osobowość prawną. Ma do niego zastosowanie protokół w sprawie przywilejów i immunitetów.
Dyrektora wykonawczego organu nadzorczego powołuje zarząd na podstawie zaproponowanej przez Komisję listy trzech kandydatów. Jest on prawnym przedstawicielem organu nadzorczego i odpowiada za jego codzienne zarządzanie. Jest odpowiedzialny za kierowanie i zarządzanie personelem organu nadzorczego.
Personel organu nadzorczego podlega przepisom mającym zastosowanie do urzędników i innych pracowników Wspólnot.
Zakres obowiązków
Dyrektor wykonawczy jest prawnym przedstawicielem organu nadzorczego wobec podmiotów zewnętrznych. Z podejmowanych działań zdaje relacje zarządowi. W zakres jego zadań wchodzą:
– przygotowywanie posiedzeń zarządu, w których uczestniczy bez prawa do głosowania,
– sporządzenie rocznego programu pracy organu nadzorczego,
– sporządzenie i wykonanie budżetu organu nadzorczego,
– sporządzenie rocznego sprawozdania z działalności,
– sporządzenie schematu organizacyjnego,
– kierowanie personelem organu nadzorczego.
Wymagane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
– Dyplom ukończenia studiów wyższych, dający prawo wstępu na studia doktoranckie.
– Co najmniej 15 lat doświadczenia zawodowego (liczone od momentu uzyskania dyplomu ukończenia studiów), z czego co najmniej pięć lat na stanowisku kierowniczym, najlepiej w jednej z dziedzin wchodzących w zakres zadań organu.
– Dobra znajomość w zakresie zarządzania i kontroli dużej infrastruktury publicznej.
– Potwierdzona zdolność kierowania organizacją, zarówno z punktu widzenia strategii, jak i zarządzania wewnętrznego oraz zdolność do wypełnienia misji powierzonej organowi.
– Umiejętność komunikacji z opinią publiczną i tworzenia dobrych stosunków pracy ze wszystkimi partnerami.
– Dobra znajomość instytucji wspólnotowych.
– Biegła znajomość co najmniej jednego języka urzędowego Unii Europejskiej i zadowalająca co najmniej jednego innego języka urzędowego.
Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów
Dyrektor wykonawczy będzie miał obowiązek złożenia oświadczenia, w którym podejmie zobowiązanie do działania w interesie publicznym i w duchu niezależności, a także oświadczenia w sprawie interesów, które mogłyby być uznane za narażające jego niezależność. Kandydaci muszą zatem dołączyć do aktu kandydatury potwierdzenie gotowości do składania takich deklaracji.
Mianowanie i warunki rekrutacji
Dyrektora wykonawczego powołuje zarząd na podstawie propozycji Komisji. Niniejsze zawiadomienie stanowi podstawę do wysunięcia przez Komisję propozycji. Zwraca się uwagę kandydatów, że propozycja ta może zostać podana do wiadomości publicznej i że fakt figurowania na liście nie stanowi gwarancji zatrudnienia. Po rozstrzygnięciu konkursu otwartego dyrektor wykonawczy zostanie mianowany na urzędnika tymczasowego, zgodnie z art. 2 statutu odnoszącego się do innych pracowników Wspólnot Europejskich, na okres pięciu lat. Kontrakt ten może zostać przedłużony.
Rekrutacja odbędzie się na szczeblu AD 14 - 15. Jeżeli jest to stosowne i z należycie umotywowanych powodów, zarząd może zdecydować o przyznaniu innych korzyści lub świadczeń określonych przez postanowienia statutowe mające zastosowanie do urzędników Wspólnot Europejskich oraz przez warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich.
Obywatelstwo
Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo jednego z Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
Polityka równych szans
Unia Europejska podejmuje starania w celu uniknięcia wszelkiej formy dyskryminacji w procesie rekrutacji i aktywnie zachęca kobiety do składania kandydatur.
Procedura składania aplikacji
Zgłoszenia kandydatur powinny zawierać list motywacyjny, należycie wypełniony formularz kandydatury i CV dowolnego formatu (maksymalnie 3 strony). Formularz kandydatury oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: http://europa.eu.int/comm/dgs/energy_transport/galileo/
Na późniejszym etapie procedury, jeśli zostaną o to poproszeni, kandydaci będą musieli przedstawić dokumenty poświadczające.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
Komisja Europejska
Dyrekcja Generalna ds. Energii i Transportu
Jednostka TREN/E4
Dyrektor Wykonawczy organu nadzorczego GALILEO
Biuro DM 28 1/71
B-1049 Bruksela
Dostarczenie niekompletnej dokumentacji spowoduje odrzucenie kandydatury.
Termin przesyłania zgłoszeń
Zgoszenie kandydatury należy przesłać listem poleconym (na wyżej wskazany adres Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu) najpóźniej do dnia 3 listopada 2004 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Zgoszenia kandydatur przesyłane jako ekspresowe przesyłki kurierskie muszą zostać dostarczone pod ten sam adres najpóźniej dnia 3 listopada 2004 r. o godzinie 17.00.
_____
(1) Dz.U. L 246 z 20.7.2004, str. 1.