DG ds. Stosunków Zewnętrznych - Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy (art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego) - COM/102/04.

DG DS. STOSUNKÓW ZEWNĘTRZNYCH

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy

(art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego)

COM/102/04

(2004/C 169 A/03)

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2004 r.)

Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Zewnętrznych wnosi wkład w realizowaną przez Komisarza ds. Stosunków Zewnętrznych oraz jego współpracowników spójną i skuteczną politykę Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki zagranicznej w celu potwierdzania tożsamości Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Zadania Dyrekcji Generalnej obejmują obszary działań wchodzące zarówno w zakres kompetencji Wspólnoty, jak i Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. W tym celu Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Zewnętrznych współpracuje ściśle z innymi Dyrekcjami Generalnymi, w szczególności z AIDCO, DG ds. Rozwoju, DG ds. Handlu i ECHO.

Opis zadań związanych ze stanowiskiem

Zadaniem Głównego Doradcy będzie udzielanie porad i wspieranie Dyrektora Generalnego w celu zapewnienia większej spójności w różnych obszarach polityki zewnętrznej oraz koordynacji polityki prowadzonej przez poszczególne służby do spraw zewnętrznych.

Doradca będzie udzielał Dyrektorowi Generalnemu porad dotyczących kwestii strategicznych związanych z obszarem działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Celem pracy doradcy będzie zapewnienie spójnej i skutecznej realizacji polityk w obszarach objętych działalnością w ramach DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Doradca będzie odpowiedzialny za wdrażanie i koordynację polityki Dyrekcji Generalnej przy jednoczesnym zapewnieniu spójnej i zgodnej działalności z polityką zagraniczną Komisji.

Doradca będzie zajmował się analizą priorytetów w geograficznych i politycznych obszarach działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Doradca będzie odpowiedzialny za przygotowywanie między okresowych ocen poszczególnych obszarów działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Szczegółowe wymagania związane ze stanowiskiem

Dyplom ukończenia studiów wyższych lub studiów podyplomowych, w tym szczególnie w zakresie prawa, stosunków międzynarodowych lub nauk politycznych.

Doskonała znajomość polityk, ustawodawstwa i programów unijnych odnoszących się do stosunków zewnętrznych i polityki zagranicznej.

Doskonała znajomość procedur decyzyjnych oraz wiedza w zakresie funkcjonowania instytucji europejskich.

Doskonałe umiejętności w zakresie dyplomacji oraz negocjacji/reprezentacji.

Językami roboczymi Dyrekcji Generalnej są angielski i francuski. Dobra znajomość obu języków będzie atutem.

Warunki ogólne:

Kandydaci powinni się wykazać dogłębną wiedzą na temat instytucji UE.

Kandydat musi:

1. być obywatelem jednego z Państw Członkowskich UE;

2. posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych dający prawo do podjęcia studiów doktoranckich;

3. posiadać przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na poziomie, do którego dopuszczają wyżej wymienione kwalifikacje. Przynajmniej pięć lat tego doświadczenia zawodowego musi obejmować doradztwo, analizę i/lub interdyscyplinarne zadania koncepcyjne na wysokim poziomie w organizacji międzynarodowej;

4. posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków urzędowych UE oraz odpowiednią znajomość innego języka będącego językiem urzędowym UE.

Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów

Wymagane jest, by kandydaci potwierdzili wolę złożenia deklaracji dotyczącej obowiązku postępowania w sposób niezależny w interesie publicznym oraz złożenie oświadczenia o braku konfliktu interesów, które mogłyby być uznane za mogące szkodzić ich niezależności.

Powołanie i warunki zatrudnienia

Główny Doradca zostanie wybrany i powołany przez Komisję zgodnie z procedurami selekcji i rekrutacji. Kandydaci, którzy zostaną dopuszczeni do ostatniego etapu selekcji, zostaną wezwani na rozmowę kwalifikacyjną przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania.

Płace i warunki pracy są takie, jak te szczegółowo określone w odniesieniu do urzędników pełniących funkcję odpowiadającą podstawowemu stanowisku dyrektora we Wspólnotach Europejskich.

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że zgodnie z nowym Regulaminem Pracowniczym wszyscy nowi pracownicy podlegają obowiązkowi odbycia trwającego dziewięć miesięcy okresu próbnego.

Niniejsze powołanie nastąpi w Brukseli.

Równe szanse

Unia Europejska stosuje politykę równych szans.

Procedura składania wniosków

Ogłoszenie dotyczące niniejszego stanowiska publikuje się jednocześnie z określoną liczbą ogłoszeń dotyczących innych stanowisk Głównych Doradców. Kandydaci, którzy ubiegają się o więcej niż jedno stanowisko, muszą złożyć osobny formularz zgłoszeniowy w odniesieniu do każdego stanowiska.

Wnioski powinny zawierać wyłącznie następujące dokumenty. Dokumentów potwierdzających (np. poświadczonych kopii stopni naukowych/dyplomów, listów polecających, zaświadczeń od pracodawców itp.) nie należy przesyłać na tym etapie, lecz przedłożyć na etapie późniejszym, jeżeli zostanie się o to poproszonym:

1. Życiorys (najwyżej cztery strony) należy złożyć w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Na pierwszej stronie życiorysu powinny się znaleźć następujące informacje:

– pełne imię i nazwisko (tytuł, imię, nazwisko),

– pełny adres pocztowy,

– adres e-mail,

– numery telefonu (domowy, służbowy i komórkowy),

– data urodzenia,

– płeć,

– obywatelstwo,

– znajomość języków obcych (język ojczysty, znajomość bardzo dobra lub dostateczna),

– tytuł lub stopień naukowy umożliwiający dostęp do niniejszej procedury selekcji i instytucja, która go przyznała,

– data przyznania stopnia naukowego umożliwiającego dostęp do niniejszej procedury selekcji (dzień, miesiąc, rok).

2. List motywacyjny w języku angielski, francuskim lub niemieckim.

Zgłoszenia niekompletne będą odrzucane (np. w przypadku braku życiorysu, listu motywacyjnego lub obu).

Zgłoszenia należy przesyłać poczta elektroniczną.

Adres, na który należy przesyłać zgłoszenia: ADMIN-JOB-VACANCIES-MANAGEMENT@cec.eu.int. Jako temat wiadomości e-mail kandydaci podają numer stanowiska, o które się ubiegają: COM/102/04.

Wyłącznie kandydaci, którzy nie byli w stanie przesłać swoich zgłoszeń pocztą elektroniczną, przesyłają je listem poleconym lub ekspresową pocztą kurierską na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna "Personel i Administracja"

Dział "Schemat Organizacyjny i Personel Zarządzający"

COM/102/04

MO-34 5/105

B-1049 Bruksela.

Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia muszą zostać wysłane najpóźniej do dnia (włącznie) 30 lipca 2004 r. (data wiadomości e-mail lub data nadania listu poleconego).

Zgłoszenia przesłane ekspresową usługą kurierską muszą zostać dostarczone na podany adres przed godziną 17.00 dnia 30 lipca 2004 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024