Wezwania do składania wniosków konkursowych dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

Wezwania do składania wniosków konkursowych dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia"

(2004/C 158/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 czerwca 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/EC z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, przyczyniających się do tworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. szczegółowy program na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji, pt.: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem szczegółowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu szczegółowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") dokładnie określający cele i priorytety naukowe i techniczne programu szczegółowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wdrażania Szóstego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002 do 2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać zgodnie z zasadami wezwań do składania wniosków konkursowych.

2. Niniejsze wezwania do składania wniosków konkursowych dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego (dalej zwane "konkursami") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności termin składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków na działania pośrednie w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego dotyczącego budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, jeśli spełnieniają warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym konkursie.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa zostanie dokonana na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Tym niemniej, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają Komisji również informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego dotyczącego budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do poszczególnychkonkursów, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne Oceny Projektów i Procedury Selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do konkursów można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels, Belgium

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można składać zgodnie z następującymi procedurami:

– jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS(8)) lub

– na formularzach papierowych.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą zawierać dwie części: formularze (część A) oraz treść (część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line, jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego należy składać w formacie PDF ("portable document format", kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego można również składać przy użyciu formularzy zawartych w Przewodniku dla Wnioskodawców (określane tutaj jako "na papierze") lub z wykorzystaniem wersji off-line oprogramowania EPSS.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone na papierze, które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych Oceny Projektów i Procedur Selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożone w wersji na papierze należy adresować w następujący sposób:

"FP6 - Research Proposals"

(Identyfikator konkursu: ........)

European Commission

B-1049 Brussels

W przypadku dostarczenia wniosku osobiście lub przez przedstawiciela (w tym przez prywatne firmy kurierskie(9)), wnioski należy adresować jak niżej i należy kierować się pod następujący adres:

"FP6 - Research Proposals"

(Identyfikator konkursu: ........)

European Commission

Rue de Genève, 1

B-1140 Brussels

7. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym konkursie (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, otrzymane po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym konkursie, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych podanych w programie pracy.

8. W przypadku kolejnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego, Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym konkursie.

Jeżeli ten sam wniosek dotyczący działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego złożony jest zarówno na papierze, jak i w formacie elektronicznym (tzn. on-line), Komisja rozpatruje jedynie tekst złożony w formacie elektronicznym.

9. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym konkursie.

10. We wszelkiej korespondencji związanej z konkursem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator konkursu.

_____

(1) Dz.U. L 232, z 29.8.2002, str.1.

(2) Dz.U. L 294, z 29.10.2002, str.1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona przez C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555 i C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, C(2004)2002- wszystkie niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355, z 30.12.2002, str.23.

(5) Dz.U. L 248, z 16.9.2002, str.1.

(6) Dz.U. L 357, z 31.12.2002, str.1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004)1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

(9) Korzystający z usług firm kurierskich wymagających podania numeru telefonu adresata, powinni podawać następujący numer: (32-2) 299.1233 (Pani. R. Henry).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Działanie: Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

3. Tytuł konkursu: Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki ożyciu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

4. Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-LIFESCIHEALTH-4

5. Data publikacji: 15 czerwca 2004 r.

6. Data zamknięcia: 9 września 2004 r. o 17.00 (czasu lokalnego w Brukseli).

7. Całkowity przewidywany budżet: 4 mln IJ, według następującego podziału

Instrument (w mln)
CA/SSA 4

8. Obszary objęte konkursem i instrumenty: Wnioski można składać na temat, który opisano przy użyciu krótkiego tytułu. Aby zapoznać się z pełnym tytułem i definicją tematu, wnioskodawcy muszą się odnieść do programu pracy (sekcja 1.3 Zawartość Techniczna). Ocena wniosków będzie się opierać na pełnej definicji tematu, zgodnie z opisem zawartym w programie pracy. Dla danego tematu wskazany jest instrument, który należy stosować.

Nr ref. tematu Krótki tytuł tematu Instrument
LSH-2004-2.2.0-9 Studium wykonalności w sprawie koordynacji krajowych działań w zakresie badań nad rakiem CA/SSA

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba uczestników
CA 3 niezależne osoby prawne z 3 różnych PCz lub PStow, z czego co najmniej 2 PCz lub SPK.
SSA 1 osoba prawna z PCz lub PStow.

10. Ograniczenia udziału: Brak.

11. Umowy konsorcjum: uczestników projektów CA lub SSA będących wynikiem niniejszego konkursu zachęca się, aby zawarli umowę konsorcjum, jednak nie jest to wymagane.

12. Procedura oceny:

– ocena odbywa się w ramach jednoetapowej procedury,

– anonimowe wnioski nie będą oceniane,

– proces oceny może obejmować "zdalną" ocenę wniosków,

– wnioskodawcy mogą być proszeni o przedstawienie swoich wniosków (w formie dyskusji).

13. Kryteria oceny: patrz Załącznik B programu pracy, aby zapoznać się z kryteriami (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem) stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów.

14. Przewidywany kalendarz oceny i zawarcia umów:

– wyniki oceny: przewiduje się ich udostępnienie w terminie 3 miesięcy od daty zamknięcia,

– zawarcie umowy: przewiduje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym konkursem wejdą w życie przed końcem 2004 r.

_____

(1) Każda osoba prawna z siedzibą w Państwie Członkowskim lub Państwie Stowarzyszonym, składająca się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

ZAŁĄCZNIK  II

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Działanie: Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki ożyciu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

3. Tytuł konkursu: Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

4. Numer identyfikacyjny konkursu: FP6-2004-LIFESCIHEALTH-5

5. Data publikacji: 15 czerwca 2004 r.

6. Data zamknięcia: 16 listopada 2004 r. o 17.00 (czasu lokalnego w Brukseli).

7. Całkowity przewidywany budżet: 540 mln IJ, według następującego podziału:

Instrument (w mln)
IP lub NOE 405 - 432
STREP lub CA lub SSA dla szczególnego obszaru 108 - 135
Strategiczne SSA w ramach priorytetu tematycznego 1 8

8. Obszary objęte konkursem i instrumenty: Wnioski można składać w następujących obszarach, które opisano przy użyciu kodów działań. Aby zapoznać się z pe nymi tytułami i definicją obszarów, wnioskodawcy muszą się odnieść do programu pracy (sekcja 1.3 Zawartość techniczna). Ocena wniosków będzie się opierać na pełnej definicji, zgodnie z opisem zawartym w programie pracy.

i) Zaawansowana genomika i jej zastosowania dla zdrowia

a) Podstawowa wiedza i podstawowe narzędzia służące funkcjonalnej genomice wszystkich organizmów

Nr ref. tematu Instrument
Ekspresja genów i proteomika
LSH-2004-1.1.1-1 IP
LSH-2004-1.1.1-2 IP
Genomika strukturalna
LSH-2004-1.1.2-1 IP
Genomika porównawcza i genetyka populacyjna
LSH-2004-1.1.3-1 IP
LSH-2004-1.1.3-2 IP
Bioinformatyka
LSH-2004-1.1.4-1 NoE
multidyscyplinarne podejście genomiki funkcjonalnej do podstawowych procesów biologicznych.
LSH-2004-1.1.5-1 IP lub NoE
LSH-2004-1.1.5-2 IP
LSH-2004-1.1.5-3 NoE
LSH-2004-1.1.5-4 IP lub NoE
LSH-2004-1.1.5-5 IP
Zagadnienia przekrojowe
LSH-2004-1.1.0-1 STREP
LSH-2004-1.1.0-2 CA
LSH-2004-1.1.0-3 SSA

b) Zastosowanie wiedzy i technologii na polu genomiki i biotechnologii dla zdrowia

Nr ref. tematu Instrument
Racjonalne i przyspieszone tworzenie nowych, bardziej bezpiecznych i skutecznych leków za pomocą farmakogenomiki
LSH-2004-1.2.1-1 IP
LSH-2004-1.2.1-2 IP
LSH-2004-1.2.1-3 IP
LSH-2004-1.2.1-4 STREP
LSH-2004-1.2.1-5 STREP
LSH-2004-1.2.1-6 STREP
LSH-2004-1.2.1-7 SSA
Rozwój nowych metod diagnostycznych
LSH-2004-1.2.2-1 IP
LSH-2004-1.2.2-2 STREP
LSH-2004-1.2.2-3 STREP
LSH-2004-1.2.2-4 STREP
LSH-2004-1.2.2-5 SSA
LSH-2004-1.2.2-6 SSA
LSH-2004-1.2.2-7 SSA
Rozwój nowych testów in vitro w celu zastąpienia doświadczeń przeprowadzanych na zwierzętach
LSH-2004-1.2.3-1 IP
LSH-2004-1.2.3-2 STREP
LSH-2004-1.2.3-3 SSA
LSH-2004-1.2.3-4 SSA
LSH-2004-1.2.3-5 SSA
Rozwój i testowanie nowych narzędzi prewencyjnych i terapeutycznych, takich jak terapia genami i komórkami somatycznymi (w szczególności terapia komórkami macierzystymi, na przykład w odniesieniu do zaburzeń neurologicznych i neuromięśniowych) oraz immunoterapia
LSH-2004-1.2.4-1 IP
LSH-2004-1.2.4-2 IP
LSH-2004-1.2.4-3 NoE
LSH-2004-1.2.4-4 STREP
LSH-2004-1.2.4-5 STREP
LSH-2004-1.2.4-6 STREP
LSH-2004-1.2.4-7 STREP
LSH-2004-1.2.4-8 SSA
Innowacyjne badania w postgenomice, mające wysoki potencjał aplikacyjny
LSH-2004-1.2.5-1 IP
LSH-2004-1.2.5-2 IP
LSH-2004-1.2.5-3 IP
LSH-2004-1.2.5-4 STREP

ii) Zwalczanie głównych chorób

a) Zorientowane na zastosowanie podejście genomiczne do wiedzy i technologii medycznej

Nr ref. tematu Instrument
Ogólny
LSH-2004-2.1.0-1 SSA
Zwalczanie chorób układu krążenia, cukrzycy i rzadkich chorób
LSH-2004-2.1.1-1 IP
LSH-2004-2.1.1-2 IP
LSH-2004-2.1.1-3 IP
LSH-2004-2.1.1-4 STREP
LSH-2004-2.1.1-5 IP
LSH-2004-2.1.1-6 IP
LSH-2004-2.1.1-7 IP
LSH-2004-2.1.1-8 STREP
LSH-2004-2.1.1-9 STREP
LSH-2004-2.1.1-10 STREP
LSH-2004-2.1.1-11 CA
LSH-2004-2.1.1-12 CA/SSA
Zwalczanie odporności na antybiotyki i inne leki
LSH-2004-2.1.2-1 NoE
LSH-2004-2.1.2-2 STREP
LSH-2004-2.1.2-3 STREP
LSH-2004-2.1.2-4 STREP
LSH-2004-2.1.2-5 SSA
LSH-2004-2.1.2-6 SSA
Badanie mózgu i zwalczanie chorób systemu nerwowego
LSH-2004-2.1.3-1 IP
LSH-2004-2.1.3-2 IP
LSH-2004-2.1.3-3 STREP/CA
LSH-2004-2.1.3-4 STREP
LSH-2004-2.1.3-5 CA/SSA
LSH-2004-2.1.3-6 SSA
LSH-2004-2.1.3-7 SSA
LSH-2004-2.1.3-8 SSA
Badanie rozwoju człowieka i procesu starzenia się
LSH-2004-2.1.4-1 IP
LSH-2004-2.1.4-2 IP
LSH-2004-2.1.4-3 STREP
LSH-2004-2.1.4-4 STREP
LSH-2004-2.1.4-5 SSA

b) Zwalczanie raka

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2004-2.2.0-1 NoE
LSH-2004-2.2.0-2 IP
LSH-2004-2.2.0-3 IP
LSH-2004-2.2.0-4 NoE
LSH-2004-2.2.0-5 IP
LSH-2004-2.2.0-6 STREP
LSH-2004-2.2.0-7 STREP
LSH-2004-2.2.0-8 STREP

c) Przeciwstawianie się głównym chorobom zakaźnym związanym z ubóstwem

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2004-2,3.0-1 IP/NoE
LSH-2004-2,3.0-2 IP
LSH-2004-2,3.0-3 IP/NoE
LSH-2004-2,3.0-4 IP
LSH-2004-2,3.0-5 STREP
LSH-2004-2,3.0-6 STREP
LSH-2004-2,3.0-7 STREP
LSH-2004-2,3.0-8 CA
LSH-2004-2,3.0-9 CA

SSA w ramach priorytetu tematycznego 1

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2004-3-1 SSA
LSH-2004-3-2 SSA
LSH-2004-3-3 SSA
LSH-2004-3-4 SSA
LSH-2004-3-5 SSA
LSH-2004-3-6 SSA
LSH-2004-3-7 SSA
LSH-2004-3-8 SSA

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba uczestników
IP, NOE, STREP i CA 3 niezależne osoby prawne z 3 różnych PCz lub PStow, z czego co najmniej 2 PCz lub SPK.
SSA 1 osoba prawna z PCz lub PStow.

10. Ograniczenia udziału: Brak.

11. Umowy konsorcjum:

– od uczestników IP i NoE wymaga się zawarcia umowy konsorcjum,

– uczestników STREP, CA lub SSA będących wynikiem niniejszego konkursu zachęca się, aby zawarli umowę konsorcjum, jednak nie jest to wymagane.

12. Procedura oceny:

– ocena odbywa się w ramach jednoetapowej procedury,

– anonimowe wnioski nie będą oceniane,

– proces oceny może obejmować "zdalną" ocenę wniosków,

– wnioskodawcy mogą być proszeni o przedstawienie swoich wniosków (w formie dyskusji).

13. Kryteria oceny: patrz Załącznik B programu pracy, aby zapoznać się z kryteriami (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem) stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów.

14. Przewidywany kalendarz oceny i zawarcia umów:

– wyniki oceny: przewiduje się ich udostępnienie w terminie 4 miesięcy od daty zamknięcia,

– zawarcie umowy: przewiduje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym konkursem wejdą w życie przed końcem 2005 r.

_____

(1) Każda osoba prawna z siedzibą w Państwie Członkowskim lub Państwie Stowarzyszonym, składająca się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.158.5

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Wezwania do składania wniosków konkursowych dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technicznego w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technicznego i prezentacji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".
Data aktu: 15/06/2004
Data ogłoszenia: 15/06/2004