Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 23 listopada 2023 r.
w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, 1597, 1688, 1852 i 2029) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Wojewódzki plan gospodarki odpadami, zwany dalej "planem", jest sporządzany w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej.
2. 
Informacje zawarte w planie przedstawia się w formie opisowej i w formie tabel, wskazując źródła danych.
3. 
Rozmieszczenie instalacji do przetwarzania odpadów przedstawia się w planie również w formie graficznej na obszarze objętym planem w skali umożliwiającej naniesienie lokalizacji tych instalacji.
4. 
W formie, o której mowa w ust. 3, przedstawia się rozmieszczenie co najmniej istniejących i planowanych:
1)
instalacji do przetwarzania bioodpadów, w tym instalacji do przetwarzania w procesie tlenowym (kompostownie) oraz instalacji do fermentacji;
2)
instalacji do recyklingu następujących frakcji z odpadów komunalnych: tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu, drewna oraz odpadów wielomateriałowych;
3)
sortowni odpadów selektywnie zbieranych, w tym tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu oraz odpadów wielomateriałowych;
4)
sortowni niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych;
5)
instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych;
6)
instalacji do produkcji paliw alternatywnych;
7)
instalacji komunalnych do:
a)
mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
b)
składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych;
8)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na których są składowane odpady komunalne i odpady pochodzące z przetworzenia odpadów komunalnych, które nie są instalacjami komunalnymi;
9)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nieprzyjmujących odpadów komunalnych;
10)
składowisk odpadów obojętnych;
11)
instalacji do recyklingu zużytych opon;
12)
stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
13)
zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
14)
zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów;
15)
instalacji do regeneracji olejów odpadowych;
16)
spalarni przekształcających termicznie odpady medyczne i weterynaryjne;
17)
spalarni odpadów niebezpiecznych, w tym spalarni odpadów zawierających PCB;
18)
instalacji do unieszkodliwiania PCB (poza spalarniami);
19)
instalacji do unieszkodliwiania przeterminowanych środków ochrony roślin;
20)
składowisk odpadów przyjmujących odpady zawierające azbest;
21)
składowisk odpadów niebezpiecznych.
5. 
Przedstawiając w formie, o której mowa w ust. 3, rozmieszczenie instalacji, wskazuje się instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
§  2. 
Plan sporządza się w procesie wieloetapowym i cyklicznie ponawianym, obejmującym:
1)
zaplanowanie procesu sporządzania planu, w tym ewentualne powołanie zespołu opracowującego projekt planu;
2)
ocenę realizacji obowiązującego planu;
3)
określenie aktualnego stanu gospodarki odpadami, z uwzględnieniem podstawowych informacji charakteryzujących obszar, dla którego jest sporządzany plan;
4)
ustalenie przewidywanych zmian czynników związanych z gospodarką odpadami;
5)
wybór strategii i zadań w zakresie gospodarki odpadami;
6)
ustalenie długoterminowego programu strategicznego obejmującego okres co najmniej 12 lat;
7)
ustalenie krótkoterminowego planu działań obejmującego okres co najmniej 6 lat;
8)
przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko lub odstąpienie od niej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.);
9)
przeprowadzenie procesu konsultacji i opiniowania zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
10)
uchwalenie planu.
§  3. 
Wzór planu inwestycyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
Plany, w tym ich aktualizacje, obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia dostosowuje się do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

PLAN INWESTYCYJNY

wzór

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego (Dz. U. poz. 1016), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151 oraz z 2022 r. poz. 2687).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.
Data aktu: 23/11/2023
Data ogłoszenia: 28/11/2023
Data wejścia w życie: 13/12/2023