Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 23 listopada 2023 r.
w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, 1597, 1688, 1852 i 2029) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Wojewódzki plan gospodarki odpadami, zwany dalej "planem", jest sporządzany w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej.
2. 
Informacje zawarte w planie przedstawia się w formie opisowej i w formie tabel, wskazując źródła danych.
3. 
Rozmieszczenie instalacji do przetwarzania odpadów przedstawia się w planie również w formie graficznej na obszarze objętym planem w skali umożliwiającej naniesienie lokalizacji tych instalacji.
4. 
W formie, o której mowa w ust. 3, przedstawia się rozmieszczenie co najmniej istniejących i planowanych:
1)
instalacji do przetwarzania bioodpadów, w tym instalacji do przetwarzania w procesie tlenowym (kompostownie) oraz instalacji do fermentacji;
2)
instalacji do recyklingu następujących frakcji z odpadów komunalnych: tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu, drewna oraz odpadów wielomateriałowych;
3)
sortowni odpadów selektywnie zbieranych, w tym tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu oraz odpadów wielomateriałowych;
4)
sortowni niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych;
5)
instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych;
6)
instalacji do produkcji paliw alternatywnych;
7)
instalacji komunalnych do:
a)
mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
b)
składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych;
8)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na których są składowane odpady komunalne i odpady pochodzące z przetworzenia odpadów komunalnych, które nie są instalacjami komunalnymi;
9)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nieprzyjmujących odpadów komunalnych;
10)
składowisk odpadów obojętnych;
11)
instalacji do recyklingu zużytych opon;
12)
stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
13)
zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
14)
zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów;
15)
instalacji do regeneracji olejów odpadowych;
16)
spalarni przekształcających termicznie odpady medyczne i weterynaryjne;
17)
spalarni odpadów niebezpiecznych, w tym spalarni odpadów zawierających PCB;
18)
instalacji do unieszkodliwiania PCB (poza spalarniami);
19)
instalacji do unieszkodliwiania przeterminowanych środków ochrony roślin;
20)
składowisk odpadów przyjmujących odpady zawierające azbest;
21)
składowisk odpadów niebezpiecznych.
5. 
Przedstawiając w formie, o której mowa w ust. 3, rozmieszczenie instalacji, wskazuje się instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
§  2. 
Plan sporządza się w procesie wieloetapowym i cyklicznie ponawianym, obejmującym:
1)
zaplanowanie procesu sporządzania planu, w tym ewentualne powołanie zespołu opracowującego projekt planu;
2)
ocenę realizacji obowiązującego planu;
3)
określenie aktualnego stanu gospodarki odpadami, z uwzględnieniem podstawowych informacji charakteryzujących obszar, dla którego jest sporządzany plan;
4)
ustalenie przewidywanych zmian czynników związanych z gospodarką odpadami;
5)
wybór strategii i zadań w zakresie gospodarki odpadami;
6)
ustalenie długoterminowego programu strategicznego obejmującego okres co najmniej 12 lat;
7)
ustalenie krótkoterminowego planu działań obejmującego okres co najmniej 6 lat;
8)
przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko lub odstąpienie od niej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.);
9)
przeprowadzenie procesu konsultacji i opiniowania zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
10)
uchwalenie planu.
§  3. 
Wzór planu inwestycyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
Plany, w tym ich aktualizacje, obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia dostosowuje się do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

PLAN INWESTYCYJNY

wzór

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego (Dz. U. poz. 1016), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151 oraz z 2022 r. poz. 2687).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.
Data aktu: 23/11/2023
Data ogłoszenia: 28/11/2023
Data wejścia w życie: 13/12/2023