united kingdom
ukraine

Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 23 listopada 2023 r.
w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, 1597, 1688, 1852 i 2029) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Wojewódzki plan gospodarki odpadami, zwany dalej "planem", jest sporządzany w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej.
2. 
Informacje zawarte w planie przedstawia się w formie opisowej i w formie tabel, wskazując źródła danych.
3. 
Rozmieszczenie instalacji do przetwarzania odpadów przedstawia się w planie również w formie graficznej na obszarze objętym planem w skali umożliwiającej naniesienie lokalizacji tych instalacji.
4. 
W formie, o której mowa w ust. 3, przedstawia się rozmieszczenie co najmniej istniejących i planowanych:
1)
instalacji do przetwarzania bioodpadów, w tym instalacji do przetwarzania w procesie tlenowym (kompostownie) oraz instalacji do fermentacji;
2)
instalacji do recyklingu następujących frakcji z odpadów komunalnych: tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu, drewna oraz odpadów wielomateriałowych;
3)
sortowni odpadów selektywnie zbieranych, w tym tworzyw sztucznych, szkła, papieru, metalu oraz odpadów wielomateriałowych;
4)
sortowni niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych;
5)
instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych;
6)
instalacji do produkcji paliw alternatywnych;
7)
instalacji komunalnych do:
a)
mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,
b)
składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych;
8)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na których są składowane odpady komunalne i odpady pochodzące z przetworzenia odpadów komunalnych, które nie są instalacjami komunalnymi;
9)
składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nieprzyjmujących odpadów komunalnych;
10)
składowisk odpadów obojętnych;
11)
instalacji do recyklingu zużytych opon;
12)
stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
13)
zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
14)
zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów;
15)
instalacji do regeneracji olejów odpadowych;
16)
spalarni przekształcających termicznie odpady medyczne i weterynaryjne;
17)
spalarni odpadów niebezpiecznych, w tym spalarni odpadów zawierających PCB;
18)
instalacji do unieszkodliwiania PCB (poza spalarniami);
19)
instalacji do unieszkodliwiania przeterminowanych środków ochrony roślin;
20)
składowisk odpadów przyjmujących odpady zawierające azbest;
21)
składowisk odpadów niebezpiecznych.
5. 
Przedstawiając w formie, o której mowa w ust. 3, rozmieszczenie instalacji, wskazuje się instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
§  2. 
Plan sporządza się w procesie wieloetapowym i cyklicznie ponawianym, obejmującym:
1)
zaplanowanie procesu sporządzania planu, w tym ewentualne powołanie zespołu opracowującego projekt planu;
2)
ocenę realizacji obowiązującego planu;
3)
określenie aktualnego stanu gospodarki odpadami, z uwzględnieniem podstawowych informacji charakteryzujących obszar, dla którego jest sporządzany plan;
4)
ustalenie przewidywanych zmian czynników związanych z gospodarką odpadami;
5)
wybór strategii i zadań w zakresie gospodarki odpadami;
6)
ustalenie długoterminowego programu strategicznego obejmującego okres co najmniej 12 lat;
7)
ustalenie krótkoterminowego planu działań obejmującego okres co najmniej 6 lat;
8)
przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko lub odstąpienie od niej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.);
9)
przeprowadzenie procesu konsultacji i opiniowania zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
10)
uchwalenie planu.
§  3. 
Wzór planu inwestycyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
Plany, w tym ich aktualizacje, obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia dostosowuje się do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

PLAN INWESTYCYJNY

wzór

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego (Dz. U. poz. 1016), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151 oraz z 2022 r. poz. 2687).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i forma sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzór planu inwestycyjnego.
Data aktu: 23/11/2023
Data ogłoszenia: 28/11/2023
Data wejścia w życie: 13/12/2023