Przekazywanie informacji o realizacji zadań związanych ze służbą zastępczą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 października 2023 r.
w sprawie przekazywania informacji o realizacji zadań związanych ze służbą zastępczą

Na podstawie art. 564 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres, terminy i sposób przekazywania informacji o realizacji w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, o których mowa w przepisach o działalności leczniczej, oraz organizacjach pożytku publicznego, zwanych dalej "podmiotami", zadań związanych ze służbą zastępczą określonych w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przez marszałków województw ministrowi właściwemu do spraw pracy, zwanemu dalej "ministrem", oraz wzory formularzy tych informacji niezbędnych do ustalania i aktualizowania liczby osób podlegających kwalifikacji wojskowej i podmiotów na obszarze województwa.
§  2. 
1. 
Marszałkowie województw przekazują ministrowi informacje o:
1)
liczbie rozpatrzonych przez komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej, liczbie wniosków rozpatrzonych pozytywnie oraz liczbie posiedzeń komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej;
2)
liczbie osób podlegających kwalifikacji wojskowej:
a)
które nie odbywają służby zastępczej,
b)
którym odroczono odbycie służby zastępczej,
c)
odbywających służbę zastępczą,
d)
którym zawieszono odbywanie służby zastępczej,
e)
zwolnionych ze służby zastępczej przed jej odbyciem,
f)
które zakończyły odbywanie służby zastępczej;
3)
kosztach związanych:
a)
z działalnością komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej,
b)
z obsługą służby zastępczej przez pracowników wojewódzkich urzędów pracy,
c)
z wysokością środków finansowych przeznaczonych na zwrot wydatków, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą",
d)
ze zwrotem podmiotom należności za świadczenia pieniężne, o których mowa w art. 585 ust. 1 ustawy,
e)
z kontrolą podmiotów w zakresie przebiegu służby zastępczej odbywanej przez osoby podlegające kwalifikacji wojskowej;
4)
podmiotach, u których osoby podlegające kwalifikacji wojskowej odbywają służbę zastępczą.
2. 
Informacje mogą być przekazywane w postaci elektronicznej.
3. 
Wzór formularza zawierającego informacje o przeznaczeniu przez komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej osób podlegających kwalifikacji wojskowej do służby zastępczej oraz przebiegu tej służby w województwie określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór zestawienia kosztów związanych z obsługą służby zastępczej w województwie określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Wzór formularza zawierającego informacje o podmiotach, u których osoby podlegające kwalifikacji wojskowej odbywają służbę zastępczą w województwie, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 3, przekazuje się za okres od początku roku narastająco według stanu na ostatni dzień marca, czerwca, września i grudnia każdego roku w terminie do piętnastego dnia następnego miesiąca.
2. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, przekazuje się według stanu na ostatni dzień marca, czerwca, września i grudnia każdego roku w terminie do piętnastego dnia następnego miesiąca.
3. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, przekazuje się według stanu na ostatni dzień marca, czerwca, września i grudnia każdego roku w terminie do piętnastego dnia następnego miesiąca.
§  4. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, przekazuje się bezpośrednio do ministra.
2. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, przekazuje się do ministra za pośrednictwem właściwego wojewody.
§  5. 
Do informacji przekazywanych ministrowi przez marszałków województw za okresy sprawozdawcze rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

INFORMACJE O PRZEZNACZENIU PRZEZ KOMISJE WOJEWÓDZKIE DO SPRAW SŁUŻBY ZASTĘPCZEJ OSÓB PODLEGAJĄCYCH KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ DO SŁUŻBY ZASTĘPCZEJ ORAZ PRZEBIEGU TEJ SŁUŻBY W WOJEWÓDZTWIE ........................ STAN NA DZIEŃ ................ 20..... R.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZESTAWIENIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z OBSŁUGĄ SŁUŻBY ZASTĘPCZEJ W WOJEWÓDZTWIE ........................... STAN NA DZIEŃ .................. 20.... R.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

INFORMACJE O PODMIOTACH, U KTÓRYCH OSOBY PODLEGAJĄCE KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ ODBYWAJĄ SŁUŻBĘ ZASTĘPCZĄ W WOJEWÓDZTWIE ................................................. STAN NA DZIEŃ .................. 20...... R.

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2006 r. w sprawie przekazywania informacji o realizacji zadań związanych ze służbą zastępczą (Dz. U. poz. 55), które traci moc z dniem wyjścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 821 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024