Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 lutego 2018 r.
w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby

Na podstawie art. 162 ust. 13 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 575, 1728 i 2333 oraz z 2022 r. poz. 655, 1115 i 2600) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaj oraz wysokość dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby, zwanego dalej "dodatkiem", oraz okoliczności uzasadniające jego podwyższanie, obniżanie i cofanie.
§  2. 
Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:
1)
za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych;
2)
za wykonywanie czynności kontrolnych;
3)
za posiadanie kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych;
4)
za sprawowanie opieki nad psem służbowym;
5)
za pełnienie służby w warunkach zagrażających życiu bądź zdrowiu albo w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub w szczególnym miejscu pełnienia służby;
6)
za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych;
7) 2
 za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817).
§  3. 
Dodatek za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych przyznaje się w wysokości 20% uposażenia zasadniczego w przypadku powierzenia wykonywania zadań służbowych wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności, lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień.
§  4. 
Dodatek za wykonywanie czynności kontrolnych przyznaje się za realizację tych czynności w ramach wykonywania kontroli, kontroli finansowej, kontroli ochrony informacji niejawnych lub spraw wewnętrznych w wysokości od 2% do 8% uposażenia zasadniczego.
§  5. 
Dodatek za posiadanie kwalifikacji specjalistycznych przyznaje się w wysokości 8% uposażenia zasadniczego za realizację zadań służbowych wymagających posiadania kwalifikacji lub uprawnień:
1)
lekarza ze specjalizacją;
2)
lekarza weterynarii;
3)
radcy prawnego;
4)
inspektora nadzoru budowlanego;
5)
kierowcy pojazdu specjalnego, pełniącego służbę w grupie ochrony osób.
§  6. 
Dodatek za sprawowanie opieki nad psem służbowym przyznaje się w wysokości 6% uposażenia zasadniczego funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym, posiadającemu kwalifikacje dla przewodników psów służbowych.
§  7. 
Dodatek za pełnienie służby w warunkach zagrażających życiu bądź zdrowiu albo w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub w szczególnym miejscu pełnienia służby:
1)
w państwach, których terytorium w całości lub części zostało uznane za strefę działań wojennych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 396 oraz z 2022 r. poz. 655), podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą", przyznaje się w wysokości 20% uposażenia zasadniczego;
2)
na terytoriach państw określonych przepisami wydanymi na podstawie art. 143 ust. 2 ustawy, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się w wysokości 15% uposażenia zasadniczego;
3)
na terytoriach państw innych, niż określone w pkt 1 i 2, podczas realizacji zadań, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. f ustawy, przyznaje się w wysokości 5% uposażenia zasadniczego;
4)
funkcjonariuszowi o specjalności ochrony manewrowej lub operacyjnej przyznaje się w wysokości od 20% do 40% uposażenia zasadniczego;
5)
związanych z narażeniem na działanie tlenków węgla, tlenków azotu, ołowiu lub jego związków, lub pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej w stopniu szkodliwym dla zdrowia, przyznaje się w wysokości 10% uposażenia zasadniczego;
6)
w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia, przyznaje się w wysokości 3% uposażenia zasadniczego;
7)
związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, w szczególności w punktach kontroli, funkcjonariusza o specjalności rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne lub rozpoznanie biochemiczne, przyznaje się w wysokości 5% uposażenia zasadniczego.
§  8. 
Dodatek za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych przyznaje się w wysokości od 2% do 8% uposażenia zasadniczego funkcjonariuszowi wykonującemu dodatkowe zadania związane z pełnieniem funkcji reprezentacyjnych.
§  8a.  3
 Dodatek za pełnienie służby na obszarze miasta stołecznego Warszawy przyznaje się w wysokości 31,50% kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa, funkcjonariuszowi, którego stałym miejscem pełnienia służby jest obszar miasta stołecznego Warszawy.
§  9. 
Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań służbowych lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania, lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych.
§  10. 
Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych zadań służbowych lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań, lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby, lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji lub uprawnień specjalistycznych niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań.
§  11. 
Dodatek cofa się w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w szczególnych warunkach lub miejscu pełnienia służby, lub w przypadku utraty szczególnych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.
§  12. 
Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
§  13. 
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do dodatków przyznawanych funkcjonariuszom od dnia 1 lutego 2018 r.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 § 2 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2023 r. (Dz.U.2023.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2023 r.
3 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2023 r. (Dz.U.2023.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2023 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2720 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby.
Data aktu: 09/02/2018
Data ogłoszenia: 22/12/2022
Data wejścia w życie: 10/02/2018