Płatność uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywanie przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 czerwca 2022 r.
w sprawie płatności uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Na podstawie art. 490 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
terminy płatności uposażenia, dodatków do uposażenia i innych należności pieniężnych oraz tryb ich wypłacania;
2)
tryb pokrywania przez Siły Zbrojne kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi, zwanych dalej "żołnierzami".
§  2. 
Uposażenie zasadnicze wypłaca się żołnierzowi miesięcznie w terminie, o którym mowa w art. 476 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą".
§  3. 
1. 
Dodatki o charakterze stałym ustalone w stawkach miesięcznych wypłaca się w terminach, w których jest wypłacane uposażenie zasadnicze.
2. 
Pozostałe dodatki wypłaca się nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki przyznania dodatku.
§  4. 
Inne należności pieniężne, o których mowa w art. 471 ust. 2 ustawy, wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym:
1)
zostały spełnione warunki otrzymania tych należności;
2)
właściwy organ wojskowy podjął decyzję o wypłacie albo przyznaniu żołnierzowi tych należności - w przypadku gdy przyznanie prawa do należności lub określenie ich wysokości jest uzależnione od wydania takiej decyzji.
§  5. 
Dodatek za gotowość bojową za ostatni miesiąc kalendarzowy pełnienia terytorialnej służby wojskowej wypłaca się w ostatnim dniu roboczym pełnienia tej służby.
§  6. 
Wyrównanie uposażenia zasadniczego należne żołnierzowi, który jest absolwentem uczelni wojskowej lub szkoły podoficerskiej, w związku z mianowaniem go na stopień wojskowy odpowiednio podporucznika lub kaprala wypłaca się niezwłocznie po uzyskaniu przez niego prawa do tego wyrównania.
§  7. 
1. 
Uposażenie i inne należności pieniężne wypłaca się w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy lub rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową na warunkach ustalonych w pisemnym porozumieniu między płatnikiem i żołnierzem, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Uposażenie i inne należności pieniężne mogą być wypłacane żołnierzowi bezpośrednio w kasie (punkcie kasowym) jednostki wojskowej.
3. 
Na pisemny wniosek żołnierza dowódca jednostki wojskowej wypłacającej należności, o których mowa w ust. 1, może wyrazić zgodę na wypłatę tych należności w formie przekazu pieniężnego przesyłanego na adres wskazany przez żołnierza.
4. 
Żołnierzowi, który nie wskazał rachunku bankowego ani rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, należności wymienione w ust. 1 wypłaca się w formie przekazu pieniężnego przesyłanego na adres wskazany na piśmie przez żołnierza.
§  8. 
1. 
Koszty pogrzebu żołnierza pokrywa się, na wniosek rodziny zmarłego żołnierza, przez zorganizowanie pogrzebu albo zwrot kosztów pogrzebu.
2. 
Na koszty pogrzebu żołnierza składają się wydatki dotyczące:
1)
zakupu miejsca pochówku na cmentarzu, zakupu trumny lub urny i kremacji zwłok oraz wybudowania nagrobka - w miejscowości wskazanej przez rodzinę lub jeżeli zmarły nie pozostawił rodziny - w miejscowości, w której zmarły pełnił służbę lub zamieszkiwał;
2)
zorganizowania pogrzebu i przeprowadzenia pochówku zmarłego - stosownie do warunków i ceremoniału pogrzebowego przyjętego w miejscu organizowania pochówku;
3)
zakupu wieńców lub kwiatów;
4)
ogłoszenia nekrologu w prasie.
3. 
Jeżeli koszty pogrzebu żołnierza są niższe od kwoty określonej w art. 481 ust. 3 ustawy, a rodzina zmarłego żołnierza podjęła się budowy nagrobka, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywał ostatnio służbę wojskową, wypłaca rodzinie zmarłego różnicę między wymienionymi kwotami.
4. 
Na wniosek osoby, która pokryła koszty pogrzebu żołnierza, dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w art. 481 ust. 3 ustawy, zwraca koszty pogrzebu żołnierza do wysokości określonej w ust. 3.
5. 
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do żołnierza zwolnionego ze służby wojskowej, jeżeli jego śmierć była następstwem wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą wojskową.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie płatności uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywania przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niezawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 810), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1432

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Płatność uposażenia i innych należności pieniężnych oraz pokrywanie przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej kosztów pogrzebu żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.
Data aktu: 29/06/2022
Data ogłoszenia: 07/07/2022
Data wejścia w życie: 22/07/2022