Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 czerwca 2022 r.
w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej

Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej;
2)
czas trwania ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej;
3)
sposób i tryb powoływania do odbycia szkoleń i zwalniania z odbywania szkoleń w Szkołach Legii Akademickiej.
§  2. 
1. 
Kształcenie w ramach Szkoły Legii Akademickiej obejmuje:
1)
szkolenie podstawowe, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą";
2)
szkolenie teoretyczne oraz
3)
szkolenie praktyczne.
2. 
Szkolenia podstawowego nie realizuje ochotnik, który odbył już to szkolenie przed przystąpieniem do kształcenia w Szkole Legii Akademickiej.
§  3. 
1. 
Kształcenie w Szkołach Legii Akademickiej jest realizowane w ramach:
1)
kształcenia na podoficera, zwanego dalej "modułem podoficerskim";
2)
kształcenia na oficera, zwanego dalej "modułem oficerskim".
2. 
Kształcenie w module podoficerskim jest realizowane w części:
1)
teoretycznej w uczelniach zgodnie z programem kształcenia w ramach Szkoły Legii Akademickiej i trwa do końca maja danego roku kalendarzowego oraz
2)
praktycznej w ramach ćwiczeń wojskowych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub w jednostkach wojskowych i trwa nie mniej niż 21 dni.
3. 
Kształcenie w module oficerskim jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w uczelni wojskowej i trwa łącznie nie mniej niż 62 dni.
§  4. 
1. 
Ochotnik zainteresowany kształceniem w ramach Szkoły Legii Akademickiej składa wniosek o przystąpienie do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej do dowolnie wybranego szefa wojskowego centrum rekrutacji. W przypadku wskazania we wniosku modułu podoficerskiego wniosek ten składa się za pośrednictwem uczelni, w której będzie realizowane szkolenie.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko ochotnika;
2)
numer PESEL;
3)
adres zameldowania i adres do korespondencji;
4)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej;
5)
wskazanie wojskowego centrum rekrutacji właściwego dla adresu zamieszkania ochotnika;
6)
nazwę uczelni, w której ochotnik studiuje lub studiował, kierunek studiów, aktualny rok studiów, planowany rokukończenia studiów, numer albumu;
7)
wskazanie modułu kształcenia;
8)
informację o karalności oraz informację o prowadzonych postępowania karnych;
9)
informację o przystąpieniu lub nieprzystąpieniu do kwalifikacji wojskowej.
3. 
Do wniosku ochotnik może dołączyć dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje.
§  5. 
1. 
Powołanie na szkolenie podstawowe realizowane w ramach ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w Szkole Legii Akademickiej następuje przez dostarczenie ochotnikowi karty powołania wydawanej przez szefa wojskowego centrum rekrutacji, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
W karcie powołania podaje się termin i miejsce stawiennictwa na szkolenie.
3. 
O powołaniu do odbycia szkolenia oraz o terminie stawiennictwa szef wojskowego centrum rekrutacji zawiadamia dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której ochotnik będzie odbywać szkolenie.
§  6. 
1. 
Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim ochotnik odbywa na wniosek złożony do rektora uczelni, w której realizowane jest to szkolenie, po ukończeniu szkolenia podstawowego.
2. 
Szkolenie kończy się egzaminem.
3. 
Rektor uczelni wystawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym.
4. 
Ochotnik, który ukończył szkolenie teoretyczne, przedstawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym odpowiednio:
1)
dowódcy jednostki wojskowej - w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy;
2)
szefowi wojskowego centrum rekrutacji, o którym mowa w § 4 ust. 1 - w przypadku żołnierza pasywnej rezerwy.
§  7. 
1. 
Do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach modułu podoficerskiego lub modułu oficerskiego żołnierza aktywnej rezerwy kieruje - na jego wniosek - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę wojskową.
2. 
W skierowaniu podaje się termin i miejsce odbywania szkolenia praktycznego.
3. 
O terminie i miejscu stawiennictwa zawiadamia się dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz aktywnej rezerwy będzie odbywał szkolenie.
§  8. 
1. 
Do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach modułu podoficerskiego lub modułu oficerskiego żołnierza pasywnej rezerwy powołuje - na jego wniosek - dowolnie wybrany przez żołnierza pasywnej rezerwy szef wojskowego centrum rekrutacji.
2. 
W skierowaniu podaje się termin i miejsce odbywania szkolenia praktycznego.
3. 
O terminie i miejscu stawiennictwa zawiadamia się dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pasywnej rezerwy będzie odbywał szkolenie.
§  9. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 1, § 7 ust. 1 oraz § 8 ust. 1, zawiera dane, o których mowa w § 4 ust. 2, z tym że do wniosku:
1)
o którym mowa w § 6 ust. 1, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego;
2)
o którym mowa w § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym oraz informację o preferowanym miejscu i terminie odbywania szkolenia.
2. 
Do wniosku dołącza się dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 3, o ile nie zostały wcześniej złożone.
§  10. 
1. 
Oficer rezerwy lub podoficer rezerwy może na swój wniosek zostać skierowany na szkolenie w ramach Szkoły Legii Akademickiej w celu odbycia szkolenia specjalistycznego pozwalającego uzyskać nową specjalność wojskową w ramach korpusu kadry.
2. 
Wniosek zawiera dane wskazane w § 4 ust. 2 oraz dołącza się do niego zaświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego.
3. 
Na szkolenie specjalistyczne kieruje w przypadku:
1)
żołnierza pasywnej rezerwy - dowolnie wybrany szef wojskowego centrum rekrutacji;
2)
żołnierza aktywnej rezerwy - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę wojskową.
4. 
Szkolenie specjalistyczne jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych odbywanych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych i trwa do 21 dni.
§  11. 
1. 
Kształcenie w Szkołach Legii Akademickiej obejmuje następujące okresy szkoleniowe:
1)
w pierwszym roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie podstawowe;
2)
w drugim roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie w module podoficerskim;
3)
w trzecim roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie w module oficerskim.
2. 
Dopuszcza się realizację szkoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, w jednym roku szkolenia.
§  12. 
1. 
Egzamin na podoficera, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy, przeprowadza komendant szkoły podoficerskiej właściwej dla danej specjalności wojskowej po zakończeniu szkolenia praktycznego.
2. 
Egzamin na oficera, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy, przeprowadza rektor-komendant uczelni wojskowej, w której był realizowany moduł oficerski.
§  13. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 1 ustawy, zwolnienia ze szkolenia dokonuje w formie rozkazu dziennego szef wojskowego centrum rekrutacji albo dowódca jednostki wojskowej, który powołał lub skierował ochotnika na szkolenie.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, rektor-komendant uczelni wojskowej lub rektor uczelni, w których jest realizowany dany etap szkolenia, informuje niezwłocznie szefa wojskowego centrum rekrutacji, który powołał ochotnika na to szkolenie, lub dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę w aktywnej rezerwie, o wystąpieniu okoliczności uzasadniających zwolnienie ze szkolenia z uwagi na zaistnienie potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  14. 
1. 
Wniosek osoby odbywającej szkolenie, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 2 ustawy, zawierający stopień wojskowy oraz imię i nazwisko tej osoby, składa się do organu, który powołał lub skierował tę osobę na dany etap szkolenia, za pośrednictwem:
1)
dowódcy jednostki wojskowej, w której jest realizowane szkolenie praktyczne, albo
2)
rektora-komendanta uczelni wojskowej, w której jest realizowane szkolenie w module oficerskim, albo
3)
rektora uczelni, w której jest realizowane szkolenie teoretyczne

- stosownie do etapu, na którym składa się ten wniosek.

2. 
W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwolnienia ze szkolenia dokonuje w formie rozkazu dziennego:
1)
szef wojskowego centrum rekrutacji albo
2)
dowódca jednostki wojskowej - w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy.
3. 
Zwolnienie ze szkolenia następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku do organu, o którym mowa w ust. 2.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1397

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej.
Data aktu: 28/06/2022
Data ogłoszenia: 04/07/2022
Data wejścia w życie: 08/07/2022