Przeprowadzanie sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 lutego 2010 r.
w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 50a ust. 6 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych;
2)
zakres ćwiczeń zróżnicowany ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki wojskowe i zajmowane stanowiska służbowe, a także posiadaną przez żołnierza kategorię zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej;
3)
tryb zwalniania ze sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych w danym roku kalendarzowym oraz dokumenty wymagane w tych sprawach;
4)
sposób dokumentowania niemożności przystąpienia do sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych;
5)
sposób dokumentowania otrzymywanych przez żołnierzy ocen oraz nieprzystąpienia do tego sprawdzianu z przyczyn innych niż określone w art. 50a ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dowódcy jednostki wojskowej - należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe lub do której został skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej lub dyspozycji;
2)
kategorii zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej - należy przez to rozumieć kategorie, o których mowa w art. 5 ust. 6 ustawy;
3)
komisji egzaminacyjnej - należy przez to rozumieć powołaną przez właściwego przełożonego komisję do przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej.
§  3. 
1. 
Sprawdzian sprawności fizycznej przeprowadza się w maju i czerwcu.
1a. 
Termin, miejsce i szczegółowy harmonogram przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej ustalają osoby wymienione w § 5 ust. 1 pkt 1.
2. 
Żołnierz zawodowy, który nie posiada w danym roku kalendarzowym aktualnej oceny ze sprawdzianu sprawności fizycznej, a jest zakwalifikowany do służby w polskim kontyngencie wojskowym, zalicza sprawdzian sprawności fizycznej na terenie kraju, w czasie przygotowywania się do misji poza granicami państwa.
3. 
Żołnierz, który z przyczyn służbowych lub z powodu zwolnienia lekarskiego nie przystąpił do sprawdzianu sprawności fizycznej w terminie określonym w ust. 1, podlega sprawdzianowi sprawności fizycznej po ustaniu przyczyny niemożności jego odbycia, w terminie ustalonym przez dowódcę jednostki wojskowej, nie później jednak niż do końca danego roku kalendarzowego.
§  4. 
Coroczną kwalifikację żołnierza zawodowego do sprawdzianu sprawności fizycznej przeprowadza lekarz jednostki wojskowej (garnizonu) wykonujący zadania z zakresu wojskowej służby medycyny pracy, na podstawie aktualnych okresowych badań lekarskich żołnierza zawodowego, a także dodatkowo lekarz bezpośrednio przed przystąpieniem do sprawdzianu.
§  5. 
1. 
Żołnierz zawodowy:
1)
w zależności od miejsca pełnienia służby sprawdzian sprawności fizycznej odbywa przed komisją egzaminacyjną powoływaną corocznie przez Ministra Obrony Narodowej, zwaną "Komisją Egzaminacyjną Ministra Obrony Narodowej", komisją powoływaną przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcę Garnizonu Warszawa, Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Szefa Służby Wywiadu Wojskowego, Rektorów-Komendantów: Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych albo komisją egzaminacyjną powoływaną przez dowódcę jednostki wojskowej;
2)
przeniesiony do rezerwy kadrowej lub dyspozycji odbywa sprawdzian sprawności fizycznej w terminie i miejscu określonych rozkazem dowódcy jednostki wojskowej, do której został skierowany w celu wykonywania obowiązków służbowych;
3)
pełniący służbę na stanowisku służbowym w instytucji cywilnej, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, odbywa sprawdzian sprawności fizycznej w terminie i miejscu określonych przez dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
2. 
W skład komisji egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wchodzą:
1)
przedstawiciel powołującego komisję;
2)
osoba lub osoby zajmujące etatowe stanowiska w strukturze organizacyjnej kultury fizycznej w danych jednostkach organizacyjnych lub posiadające kwalifikacje w zakresie wychowania fizycznego i sportu;
3)
lekarz.
3. 
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Szef jednostki organizacyjnej właściwej do spraw zdrowia podległej Ministrowi Obrony Narodowej określą organizację przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej, z uwzględnieniem miejsca i czasu przeprowadzenia sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy z podległych jednostek wojskowych, w których nie występuje etatowe stanowisko wskazane w ust. 2 pkt 2.
4. 
Żołnierz zawodowy, który w czasie sprawdzianu sprawności fizycznej przebywa z przyczyn służbowych poza stałym miejscem pełnienia zawodowej służby wojskowej przez okres nie krótszy niż trzydzieści dni, odbywa ten sprawdzian w miejscu wykonywania obowiązków służbowych. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła wyniki sprawdzianu tego żołnierza do dowódcy jego macierzystej jednostki wojskowej, nie później niż w terminie trzydziestu dni po odbytym sprawdzianie.
5. 
Żołnierz zawodowy pełniący służbę wojskową poza granicami państwa w ataszatach obrony, w przedstawicielstwach dyplomatycznych i w stałych przedstawicielstwach Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacjach międzynarodowych, podległych ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mających siedzibę poza granicami państwa, oraz pełniący zawodową służbę wojskową poza granicami państwa w charakterze obserwatora wojskowego lub osoby posiadającej status obserwatora wojskowego w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych odbywa sprawdzian sprawności fizycznej po powrocie do kraju w terminie określonym w § 3 ust. 1 lub ust. 3.
6. 
Żołnierz zawodowy wyznaczony na stanowisko służbowe albo skierowany do wykonywania zadań w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego odbywa sprawdzian sprawności fizycznej w terminie i miejscu określonych odpowiednio przez Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego albo Szefa Służby Wywiadu Wojskowego.
§  6. 
1. 
Zakres ćwiczeń zróżnicowany ze względu na płeć, grupy wiekowe, jednostki wojskowe i zajmowane stanowisko służbowe, a także posiadaną przez żołnierza kategorię zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej, określa wykaz ćwiczeń i norm sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych z opisem ćwiczeń, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Do celów sprawdzianu sprawności fizycznej ustala się podział na następujące grupy wiekowe:
1)
grupa I - do 25 lat;
2)
grupa II - od 26 do 30 lat;
3)
grupa III - od 31 do 35 lat;
4)
grupa IV - od 36 do 40 lat;
5)
grupa V - od 41 do 45 lat;
6)
grupa VI - od 46 do 50 lat;
7)
grupa VII - od 51 do 55 lat;
8)
grupa VIII - powyżej 55 lat.
3. 
Przynależność żołnierza zawodowego do danej grupy wiekowej ustala się przez odjęcie od roku kalendarzowego, w którym przeprowadzany jest sprawdzian sprawności fizycznej, roku urodzenia żołnierza zawodowego.
§  7. 
1. 
Żołnierz zawodowy z kategorią Z odbywa sprawdzian sprawności fizycznej w ciągu jednego dnia, w stroju sportowym, w formie zaliczenia czterech ćwiczeń:
1)
w przypadku żołnierza zawodowego - mężczyzny:
a)
marszobieg na 3000 m albo pływanie ciągłe przez 12 min,
b)
podciąganie się na drążku wysokim albo uginanie i prostowanie ramion w podporze, leżąc przodem na ławeczce,
c)
bieg wahadłowy 10 x 10 m albo bieg zygzakiem "koperta",
d)
skłony tułowia w przód w czasie 2 min;
2)
w przypadku żołnierza zawodowego - kobiety:
a)
marszobieg na 1000 m albo pływanie ciągłe przez 12 min,
b)
uginanie i prostowanie ramion w podporze, leżąc przodem na ławeczce,
c)
bieg zygzakiem "koperta",
d)
skłony tułowia w przód w czasie 2 min.
2. 
O wyborze ćwiczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a-c i pkt 2 lit. a, decyduje żołnierz zawodowy bezpośrednio przed przystąpieniem do sprawdzianu sprawności fizycznej.
§  8. 
1. 
Żołnierz zawodowy z kategorią Z/O odbywa sprawdzian sprawności fizycznej w ciągu jednego dnia, w stroju sportowym, w formie zaliczenia czterech ćwiczeń:
1)
w przypadku żołnierza zawodowego - mężczyzny:
a)
marszobieg na 3000 m,
b)
pływanie ciągłe przez 12 min,
c)
podciąganie się na drążku wysokim,
d)
uginanie i prostowanie ramion w podporze, leżąc przodem na ławeczce,
e)
bieg wahadłowy 10 x 10 m,
f)
bieg zygzakiem "koperta",
g)
skłony tułowia w przód w czasie 2 min;
2)
w przypadku żołnierza zawodowego - kobiety:
a)
marszobieg na 1000 m,
b)
pływanie ciągłe przez 12 min,
c)
uginanie i prostowanie ramion w podporze, leżąc przodem na ławeczce,
d)
bieg zygzakiem "koperta",
e)
skłony tułowia w przód w czasie 2 min.
2. 
Żołnierzowi zawodowemu z kategorią Z/O ćwiczenia do zaliczenia wskazuje wojskowa komisja lekarska spośród ćwiczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, w chwili orzekania o jego zdolności do zawodowej służby wojskowej, odnotowując to wskazanie w książce zdrowia oraz właściwym orzeczeniu lekarskim.
§  9. 
1. 
Ocenę sprawności fizycznej żołnierza zawodowego ustala się na podstawie średniej arytmetycznej ocen z ćwiczeń, o których mowa w § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, uzyskanych przez żołnierza zawodowego podczas sprawdzianu sprawności fizycznej w następujący sposób:
1)
średnia 4,51 i wyższa - ocena bardzo dobra;
2)
średnia od 3,51 do 4,50 - ocena dobra;
3)
średnia od 2,51 do 3,50 - ocena dostateczna;
4)
średnia 2,50 i niższa - ocena niedostateczna.
2. 
Warunkiem otrzymania oceny pozytywnej ze sprawdzianu sprawności fizycznej jest uzyskanie przez żołnierza zawodowego co najmniej trzech ocen pozytywnych ze zdawanych ćwiczeń, bez względu na to, czy posiada kategorię Z czy kategorię Z/O.
3. 
Żołnierz zawodowy z kategorią Z zwolniony z wszystkich ćwiczeń sprawdzających jedną zdolność motoryczną nie jest dopuszczony do tego sprawdzianu ze względów zdrowotnych.
§  10. 
1. 
Dokumenty stanowiące podstawę zwolnienia ze sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierz zawodowy przedstawia, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ich wystawienia, dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Przyczynę zwolnienia żołnierza zawodowego ze sprawdzianu sprawności fizycznej dowódca jednostki wojskowej ogłasza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.
§  11. 
1. 
Wyniki, oceny, przyczynę niemożności przystąpienia do sprawdzianu sprawności fizycznej oraz nieprzystąpienia do tego sprawdzianu z przyczyn innych niż określone w art. 50a ust. 3 ustawy ewidencjonuje się na listach wyników sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych, karcie sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierza zawodowego i zaświadczeniu.
2. 
Wzór listy wyników sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór karty sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierza zawodowego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
5. 
Wykaz żołnierzy zawodowych wraz z uzyskanymi przez nich na sprawdzianie sprawności fizycznej ocenami oraz wykaz żołnierzy zawodowych, którzy nie przystąpili do sprawdzianu sprawności fizycznej z przyczyn innych niż określone w art. 50a ust. 3 ustawy, zamieszcza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WYKAZ ĆWICZEŃ I NORM SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

MĘŻCZYŹNI KOLUMNA
1 2 3 4 5
Motoryka Ćwiczenia Jedn. miary Grupy wiekowe Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w pododdziałach powietrzno-desantowych, w JW: 2305, 4101, 4026 i w Oddziale Specjalnym ŻW w Warszawie oraz wszyscy żołnierze wykonujący skoki ze spadochronem Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe dowódców pododdziałów (batalion, kompania,

pluton, drużyna, sekcja i równorzędne), pozostali żołnierze Wojsk Specjalnych oraz w korpusie osobowym ogólnym - grupa osobowa kultury fizycznej

Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w korpusie osobowym sił powietrznych - grupa osobowa pilotów i pokładowa Żołnierze zawodowi zajmujący pozostałe stanowiska służbowe oraz będący w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w korpusach

osobowych: medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej, duszpasterstwa, w korpusie osobowym wychowawczym - grupa osobowa orkiestr i zespołów estradowych, zajmujący stanowiska służb. w inst. cywilnych oraz z kategorią Z/O

Oceny oceny oceny oceny oceny
5 4 3 5 4 3 5 4 3 5 4 3 5 4 3
Szybkość i zwinność Marszobieg na 3000m

albo

pływanie

ciągłe

przez 12 min.

min. gr. I 12,00 13,00 14,10 12,10 13,10 14,20 12,30 13,30 14,40 13,00 14,00 15,10 13,30 14,30 15,40
gr. II 12,15 13,15 14,25 12,25 13,25 14,35 12,45 13,45 14,55 13,15 14,15 15,25 13,45 14,45 15,55
gr. III 12,30 13,30 14,40 12,40 13,40 14,50 13,00 14,00 15,10 13,30 14,30 15,40 14,00 15,00 16,10
gr. IV 13,10 14,10 15,20 13,20 14,10 15,30 13,40 14,40 15,50 14,10 15,10 16,20 14,40 15,40 16,50
gr. V 14,10 15,10 16,20 14,20 15,20 16,30 14,30 15,30 16,40 15,10 16,10 17,20 15,40 16,40 17,50
gr. VI 15,10 16,10 17,20 15,20 16,20 17,30 15,30 16,30 17,40 16,10 17,10 18,20 16,40 17,40 18,50
gr. VII 16,10 17,10 18,20 16,20 17,20 18,30 16,30 17,30 18,40 17,10 18,10 19,20 17,40 18,40 19,50
gr. VIII 17,10 18,10 19,20 17,20 18,20 19,30 17,30 18,30 19,40 18,10 19,10 20,20 18,40 19,40 20,50
metry gr. I ≥ 650 649-600 599-550 ≥ 625 624-575 574-525 ≥ 600 599-550 549-500 ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450
gr. II ≥ 625 624-575 574-525 ≥ 600 599-550 549-500 ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425
gr. III ≥ 600 599-550 549-500 ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400
gr. IV ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375
gr. V ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350
gr. VI ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325
gr. VII ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300
gr. VIII ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300 ≥ 375 374-325 324-275
Siła mięśni brzucha Skłony tułowia w przód w czasie 2 min. liczba gr. I 75 70 65 70 65 60 65 60 55 60 55 50 55 50 45
gr. II 70 65 60 65 60 55 60 55 50 55 50 45 50 45 40
gr. III 65 60 55 60 55 50 55 50 45 50 45 40 45 40 35
gr. IV 60 55 50 55 50 45 50 45 40 45 40 35 40 35 30
gr. V 55 50 45 50 45 40 45 40 35 40 35 30 35 30 25
gr. VI 50 45 40 45 40 35 40 35 30 35 30 25 30 25 20
gr. VII 45 40 35 40 35 30 35 30 25 30 25 20 25 20 15
gr. VIII 40 35 30 35 30 25 30 25 20 25 20 15 20 15 10
Siła ramion Podciąganie się na drążku wysokim

albo uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce

liczba gr. I 18 14 10 16 12 9 14 11 9 12 10 8 10 9 8
gr. II 16 12 9 14 10 8 12 9 8 11 9 7 9 8 7
gr. III 14 10 8 12 9 7 11 8 7 10 8 6 8 7 6
gr. IV 12 9 7 10 8 6 9 7 6 8 6 5 7 6 5
gr. V 10 8 6 8 6 5 7 6 5 6 5 4 6 5 4
gr. VI 8 6 5 7 5 4 6 5 4 5 4 3 5 4 3
gr. VII 7 5 4 6 4 3 5 4 3 4 3 2 4 3 2
gr. VIII 6 4 3 5 3 2 4 3 2 3 2 1 3 2 1
gr. I 74 68 62 68 62 56 62 56 50 58 52 46 54 48 42
gr. II 70 64 58 64 58 52 58 52 46 54 48 42 50 44 38
gr. III 66 60 52 60 54 48 54 48 42 50 44 38 46 40 34
gr. IV 60 54 46 54 48 42 48 42 36 44 38 32 42 36 30
gr. V 54 48 40 48 42 36 42 36 30 38 32 26 36 30 24
gr. VI 48 42 36 42 36 30 36 30 24 34 28 22 32 26 18
gr. VII 42 36 30 36 30 24 30 24 18 28 22 16 26 20 12
gr. VIII 36 30 24 30 24 18 24 18 12 22 14 10 20 12 8
Szybkość i zwinność Bieg

wahadłowy 10x10 m

albo

bieg

zygzakiem "koperta"

sek. gr. I 28,6 29,6 30,6 29,2 30,2 31,2 29,8 30,8 31,8 30,4 31,4 32,4 30,6 31,6 32,6
gr. II 28,9 29,9 30,9 29,5 30,5 31,5 30,1 31,1 32,1 30,7 31,7 32,7 30,9 31,9 33,2
gr. III 29,2 30,2 31,2 29,8 30,8 31,8 30,4 31,4 32,4 31,0 32,0 33,0 31,2 32,2 33,5
gr. IV 29,5 30,5 31,5 30,1 31,1 32,1 30,7 31,7 32,7 31,3 32,3 33,3 31,5 32,5 33,5
gr. V 30,1 31,1 32,1 30,7 31,7 32,7 31,3 32,3 33,3 31,9 32,9 33,9 32,1 33,1 34,1
gr. VI 30,4 31,4 32,4 31,0 32,0 33,0 31,6 32,6 33,6 32,2 33,2 34,2 32,4 33,4 34,4
gr. VII 30,7 31,7 32,7 31,3 32,3 33,3 31,9 32,9 33,9 32,5 33,5 34,5 32,7 33,7 34,7
gr. VIII 31,0 32,0 33,0 31,6 32,6 33,6 32,2 33,2 34,2 32,8 33,8 34,8 33,0 34,0 35,0
gr. I 22,6 23,6 24,6 22,8 23,8 24,8 23,0 24,0 25,0 23,2 24,2 25,2 23,4 24,4 25,4
gr. II 23,0 24,0 25,0 23,2 24,2 25,2 23,4 24,4 25,4 23,6 24,6 25,6 23,8 24,8 25,8
gr. III 23,4 24,4 25,4 23,6 24,6 25,6 23,8 24,8 25,8 24,0 25,0 26,0 24,2 25,2 26,2
gr. IV 23,8 24,8 25,8 24,0 25,0 26,0 24,2 25,2 26,2 24,4 25,4 26,4 24,6 25,6 26,6
gr. V 24,2 25,2 26,2 24,4 25,4 26,4 24,6 25,6 26,6 24,8 25,8 26,8 25,0 26,0 27,0
gr. VI 24,6 26,4 27,4 24,8 26,6 27,6 25,0 26,8 28,6 25,2 27,0 28,8 25,4 27,2 29,0
gr. VII 26,4 28,2 30,0 26,6 28,4 30,2 26,8 28,6 30,4 27,0 28,8 30,6 27,2 29,0 30,8
gr. VIII 28,2 30,0 31,8 28,4 30,2 32,0 28,6 30,4 32,2 28,8 30,6 32,4 29,0 30,8 32,6
KOBIETY KOLUMNA
1 2 3 4 5
Motoryka Ćwiczenia Jedn. miary Grupy wiekowe Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska

służbowe w pododdziałach powietrzno- desantowych, w JW: 2305, 4101, 4026 i w Oddziale Specjalnym ŻW w Warszawie oraz wszyscy żołnierze wykonujący skoki ze spadochronem

Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe dowódców pododdziałów (batalion, kompania, pluton, drużyna, sekcja i równorzędne), pozostali żołnierze Wojsk Specjalnych oraz w korpusie osobowym ogólnym - grupa osobowa kultury fizycznej Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w korpusie osobowym sił powietrznych - grupa osobowa pilotów i pokładowa Żołnierze zawodowi zajmujący pozostałe stanowiska służbowe oraz będący w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji Żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe w korpusach osobowych: medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej, duszpasterstwa, w korpusie osobowym wychowawczym - grupa osobowa orkiestr i zespołów estradowych, zajmujący stanowiska służbowe instytucjach cywilnych oraz z kategorią Z/O
oceny oceny oceny oceny oceny
5 4 3 5 4 3 5 4 3 5 4 3 5 4 3
Wytrzymałość Marszobieg na 1000 m

albo

pływanie ciągłe

przez 12 min.

min. gr. Ι 3,55 4,25 5,10 4,00 4,30 5,15 4,10 4,40 5,25 4,15 4,45 5,30 4,20 4,50 5,35
gr. II 4,10 4,40 5,25 4,15 4,45 5.30 4,25 4,55 5.40 4,30 5,00 5.45 4,35 5,05 5.50
gr. III 4,25 4,55 5,40 4,30 5,00 5,45 4,40 5,10 5,55 4,45 5,15 6,00 4,50 5,20 6,05
gr. IV 4,40 5,25 6,10 4,45 5.30 6,15 5,00 5.40 6,25 5,15 5.45 6,30 5,30 5,50 6,35
gr. V 5,10 5,40 6,25 5,15 5,45 6,30 5,30 6,00 6,45 5,45 6,15 7,00 6,00 6,30 7,15
gr. VI 5,40 6,25 6,40 5.45 6,30 6,45 6,00 6,40 7,10 6,15 6,45 7,30 6,30 6,50 7,50
gr. VII 6,10 6,40 7,25 6,15 6,45 7,30 6,25 6,55 7,40 6,30 7,00 7,45 6,35 7,05 7,55
gr. VIII 6,25 6,55 7,40 6,30 7,00 7,45 6,40 7,10 7,55 6,45 7,15 8,00 6,50 7,20 8,05
metry gr. I ≥ 600 599-550 549-500 ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400
gr. II ≥ 575 574-525 524-475 ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375
gr. III ≥ 550 549-500 499-450 ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350
gr. IV ≥ 525 524-475 474-425 ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325
gr. V ≥ 500 499-450 449-400 ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300
gr. VI ≥ 475 474-425 424-375 ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300 ≥ 375 374-325 324-275
gr. VII ≥ 450 449-400 399-350 ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300 ≥ 375 374-325 324-275 ≥ 350 349-300 299-250
gr. VIII ≥ 425 424-375 374-325 ≥ 400 399-350 349-300 ≥ 375 374-325 324-275 ≥ 350 349-300 299-250 ≥ 325 324-275 274-225
Siła ramion Uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce liczba gr. I 42 39 36 39 36 33 36 33 30 33 28 23 30 25 20
gr. II 39 36 33 36 33 30 33 30 27 30 25 20 27 22 17
gr. III 36 33 30 33 30 27 30 27 24 27 22 17 24 19 14
gr. IV 33 30 27 30 27 24 27 24 21 24 19 14 21 18 12
gr. V 30 27 24 27 24 21 24 21 18 21 18 12 18 15 10
gr. VI 27 24 21 24 21 18 21 18 15 18 15 10 15 12 8
gr. VII 24 21 18 21 18 15 18 15 12 15 12 8 12 10 6
gr. VIII 21 18 15 18 15 12 15 12 10 12 10 6 10 8 5
Siła mięśni brzucha Skłony tułowia

w przód w czasie 2 min.

liczba gr. I 50 45 40 48 43 38 46 41 36 42 37 32 40 35 30
gr. II 48 43 38 46 41 36 44 39 34 40 35 30 38 33 28
gr. III 46 41 36 44 39 34 42 37 32 38 33 28 36 31 26
gr. IV 44 39 34 42 37 32 40 35 30 36 31 26 34 29 24
gr. V 42 37 32 40 35 30 38 33 28 34 29 24 32 27 22
gr. VI 40 35 30 38 33 28 36 31 26 32 27 22 30 25 20
gr. VII 38 33 28 36 31 26 34 29 24 30 25 20 28 23 18
gr. VIII 36 31 26 34 29 24 32 27 22 28 23 18 26 21 16
Szybkość i zwinność Bieg zygzakiem "koperta" sek. gr. I 25,3 26,3 27,3 25,5 26,5 27,5 25,7 26,7 28,2 26,0 27,0 28,5 26,2 27,2 29,2
gr. II 25,8 26,8 27,8 26,0 27,0 28,0 26,2 27,2 28,7 26,5 27,5 29,0 26,7 27,7 29,7
gr. III 26,3 27,3 28,3 26,5 27,5 28,5 26,7 27,7 29,2 27,0 28,0 29,5 27,2 28,2 30,2
gr. IV 27,3 28,3 29,3 27,5 28,5 29,5 27,7 28,7 30,2 28,0 29,0 30,5 28,2 29,2 31,2
gr. V 28,3 29,3 30,3 28,5 29,5 30,5 28,7 29,7 31,2 29,0 30,0 31,5 29,2 30,2 32,2
gr. VI 29,3 30,3 31,3 29,5 30,5 31,5 29,7 30,7 32,2 30,0 31,0 32,5 30,2 31,2 33,2
gr. VII 30,5 31,5 32,5 30,7 31,7 32,7 30,9 31,9 33,4 31,1 32,2 33,7 31,4 32,4 34,4
gr. VIII 32,0 33,0 34,0 32,2 33,2 34,2 32,4 33,4 34,9 32,7 33,7 35,2 32,9 33,9 35,9
Opis ćwiczeń:

* Marszobieg na 3000 m /1000 m/ - odbywa się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie o równej i twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych).

Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 30 żołnierzy (na 1000m - do 15 żołnierzy). Na komendę "Start" lub sygnał grupa żołnierzy rozpoczyna próbę. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety.

* Pływanie ciągłe przez 12 minut - odbywa się na pływalniach krytych i otwartych (25 lub 50 metrowych), w stroju kąpielowym bez wykorzystania sprzętu pływackiego (za wyjątkiem okularów pływackich). Skok startowy wykonuje się na głowę z wysokości minimum 50 cm od lustra wody (dopuszcza się start z wody). Pływanie prowadzi się pojedynczo lub seriami. Na komendę "Na miejsca" kontrolowany staje na słupku startowym, na komendę "Start" lub sygnał wykonuje skok startowy i pokonuje sposobem dowolnym jak najdłuższy dystans w ciągu 12 minut. Na komendę "Stop" lub sygnał zatrzymuje się w miejscu podtrzymując liny wytyczającej tor, do czasu dokonania pomiaru odległości przez prowadzącego sprawdzian. Zdający może przerwać ćwiczenie po wypełnieniu norm i uzyskaniu wyniku odpowiednio na ocenę 3,4,5. Musi on jednak pozostać w wodzie do zakończenia próby i czekać na komendę "Stop" oraz zezwolenie wyjścia z wody."

* Podciąganie się na drążku wysokim - odbywa się w stroju sportowym. Minimalna wysokość drążka wysokiego do wykonania ćwiczenia - 220 cm. Na komendę "Gotów" kontrolowany żołnierz wykonuje zwis nachwytem o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych - pozycja wyjściowa. Na komendę "Ćwicz!" podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej prężnika drążka wysokiego i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Oceniający (kontrolujący) głośno podaje ilość zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, nр.: "nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych" oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych podciągnięć.

* Bieg zygzakiem "koperta" - odbywa się w stroju sportowym w miejscu, gdzie na podłożu oznacza się kredą lub farbą punkty prostokąta ABCD o bokach 3 x 5 m i środek przekątnych E, jak również strzałki wskazujące trasę biegu. Na punktach ustawia się "chorągiewki" o parametrach: wysokość co najmniej 160 cm, średnica podstawy nie przekraczająca 30 cm i wadze do 3,5kg.

Sposób prowadzenia: na komendę "Start" (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg zgodny z oznaczonym kierunkiem, omijając "chorągiewki" od strony zewnętrznej. Trasę pokonuje trzykrotnie. Po każdym okrążeniu oceniający (kontrolujący) informuje o liczbie powtórzeń, nр.: "jeszcze dwa razy", "jeszcze raz". Przewrócenie "chorągiewki" powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną. Zdający nie może chwytać (przytrzymywać) chorągiewki podczas próby sprawnościowej.

* Bieg wahadłowy 10 x 10 m - odbywa się w stroju sportowym. Na komendę "Start" (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej chorągiewki, obiega ją, wraca do chorągiewki na linii startu, obiega ją i pokonuje tę trasę pięciokrotnie. Przewrócenie chorągiewki powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 sekundy, od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Po każdym okrążeniu oceniający (kontrolujący) informuje o liczbie powtórzeń, nр.: "jeszcze cztery razy", "jeszcze dwa ...". Do ćwiczenia wykorzystujemy "chorągiewki" o parametrach: wysokość co najmniej 160 cm, średnica podstawy nie przekraczająca 30 cm i wadze podstawy do 3,5 kg. Zdający nie może chwytać (przytrzymywać) chorągiewkę podczas próby sprawnościowej.

* Skłony tułowia w przód w czasie 2 min. - odbywa się w stroju sportowym. Na komendę "Gotów" kontrolowany przyjmuje pozycję: leżąc tyłem z palcami rąk splecionymi i ułożonymi z tyłu na głowie, ramiona dotykają materaca, nogi ugięte w stawach kolanowych (maksymalnie do kąta prostego), stopy rozstawione na szerokość bioder, które mogą być przytrzymywane przez współćwiczącego lub zaczepione o dolny szczebel drabinki. Na komendę "Ćwicz!" wykonuje skłon wprzód z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia, tak aby umożliwić splecionym palcom na głowie kontakt z podłożem (pierwsze powtórzenie). Podczas wykonywania ćwiczenia nie odrywa się bioder od podłoża. Oceniający (kontrolujący) głośno wymienia kolejno ilość prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, nр.: "nie dotknie łokciami kolan lub w pozycji wyjściowej do ponowienia ćwiczenia nie dotknie obiema łopatkami i splecionymi palcami rąk powierzchni materaca", oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych skłonów.

* Uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławce gimnastycznej - prowadzi się w stroju sportowym. Na komendę "Gotów" kontrolowany wykonuje podpór leżąc przodem na ławce gimnastycznej odwróconej siedziskiem do podłoża, nogi złączone lub w lekkim rozkroku - maksymalny rozstaw stóp opartych o podłoże na szerokość bioder. Na komendę "Ćwicz!" ugina ramiona tak, aby stawy barkowe znalazły się poniżej stawów łokciowych (sylwetka wyprostowana - tzn. barki, biodra i kostki stóp stanowią linię prostą), następnie wraca do podporu i ponawia ćwiczenia. Ćwiczenie wykonuje się w jednym ciągu (bez przerw między kolejnymi powtórzeniami). Oceniający (kontrolujący) głośno odlicza ilość zaliczonych powtórzeń. Jeżeli kontrolowany wykona ćwiczenie niezgodnie z opisem nр.: nie ugnie ramion lub ich całkowicie nie wyprostuje, zatrzyma się, nie utrzyma całego ciała w linii prostej oceniający (kontrolujący) podaje ostatnią liczbę powtórzeń.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

LISTA WYNIKÓW SPRAWDZIANU

sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych za rok ..............

Grupa wiekowa ............

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

Miejscowość, ...................

ZAŚWIADCZENIE Nr ...../........ORYGINAŁ

Niniejszym zaświadcza się, że .....................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko)

pełniący służbę w .........................................................................................................................

(nr i nazwa jednostki wojskowej)

zaliczał sprawdzian sprawności fizycznej z norm wg kolumny ........, grupy wiekowej ............

1. Uzyskał następujące wyniki podczas sprawdzianu żołnierzy zawodowych w ............ r.:

Lp. Nazwa ćwiczenia Wynik Ocena
1.
2.
3.
4.
ŚREDNIA ARYTMETYCZNA

OCENA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ: ...............................................................................

2. Nie przystąpił do sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych w ......... r.

......................................................................................................................................................

(podać przyczynę i dokumenty stanowiące podstawę do zwolnienia żołnierza zawodowego ze sprawdzianu)

..................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

..................................................................

pieczęć urzędowa (Przewodniczący komisji egzaminacyjnej)

Uwaga:

Oryginał zaświadczenia dostarczyć do organu kadrowego jednostki wojskowej w ciągu 30 dni od dnia jego odbioru.

Miejscowość, ..................

ZAŚWIADCZENIE Nr ...../........KOPIA

Niniejszym zaświadcza się, że .....................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko)

pełniący służbę w .........................................................................................................................

(nr i nazwa jednostki wojskowej)

zaliczał sprawdzian sprawności fizycznej z norm wg kolumny ........, grupy wiekowej ............

1. Uzyskał następujące wyniki podczas sprawdzianu żołnierzy zawodowych w ................... r.:

Lp. Nazwa ćwiczenia Wynik Ocena
1.
2.
3.
4.
ŚREDNIA ARYTMETYCZNA

OCENA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ: ...............................................................................

2. Nie przystąpił do sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych w ............... r.

......................................................................................................................................................

(podać przyczynę i dokumenty stanowiące podstawę do zwolnienia żołnierza zawodowego ze sprawdzianu)

...................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.........................................................................

pieczęć urzędowa (Przewodniczący komisji egzaminacyjnej)

Uwaga:

Oryginał zaświadczenia odebrałem w dniu ....................... (czytelny podpis) .............................

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych (Dz.U.2008.215.1364), które utraciło moc z dniem 11 grudnia 2009 r. na podstawie art. 9 ust. 3 w związku z art. 10 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2009.79.669).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.848 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 12/02/2010
Data ogłoszenia: 26/06/2014
Data wejścia w życie: 09/03/2010