Określenie szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 22 listopada 2002 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Na podstawie art. 121 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz.1381 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1181 i Nr 152, poz. 1265) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zgłoszenia podejrzenia, że produkt leczniczy lub wyrób medyczny nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, dokonuje się do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zwanego dalej "wojewódzkim inspektorem".
2.
Zgłoszenie podejrzenia, o którym mowa w ust. 1, przez:
1)
kierownika zakładu opieki zdrowotnej,
2)
kierownika apteki ogólnodostępnej,
3)
podmiot uprawniony do obrotu produktami leczniczymi lub wyrobami medycznymi,
4)
podmiot odpowiedzialny lub wytwórcę - w przypadku produktu leczniczego,
5)
wytwórcę lub autoryzowanego przedstawiciela - w przypadku wyrobu medycznego,
6)
lekarza leczącego pacjenta w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej,
7)
pielęgniarkę i położną udzielającą świadczeń w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarskiej i położniczej, indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej i położniczej lub grupowej praktyki pielęgniarskiej i położniczej

- następuje w formie pisemnej na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§  2.
1.
Po otrzymaniu zgłoszenia, że dany produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, wojewódzki inspektor:
1)
zabezpiecza produkt leczniczy będący przedmiotem zgłoszenia;
2)
przeprowadza, z zastrzeżeniem ust. 4, postępowanie wyjaśniające, polegające w szczególności na:
a)
przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu informacji dotyczących okoliczności zaistnienia braku spełnienia wymagań jakościowych produktu leczniczego,
b)
zebraniu szczegółowych informacji dotyczących wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego,
c)
sprawdzeniu drogi dystrybucji produktu leczniczego w zakresie wystąpienia nieprawidłowości mających wpływ na zaistnienie podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym.
2.
Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, polega na umieszczeniu produktu leczniczego w trwale zamkniętym opakowaniu oznaczonym napisem "produkt leczniczy do badań - podejrzenie braku spełnienia wymagań jakościowych" oraz sporządzeniu protokołu zawierającego:
1)
nazwę i adres podmiotu, u którego został zabezpieczony produkt leczniczy;
2)
nazwę handlową;
3)
ilość, dawkę, postać farmaceutyczną i wielkość opakowania;
4)
numer serii i termin ważności;
5)
datę, pieczątkę i podpis wojewódzkiego inspektora.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których oryginał dołącza się do zabezpieczonego produktu leczniczego, kopię protokołu zatrzymuje wojewódzki inspektor.
4.
Jeżeli z treści zgłoszenia wynika, że w opisanym przypadku może zaistnieć bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, wojewódzki inspektor wydaje decyzję o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego; wydanie decyzji nie wstrzymuje wszczęcia postępowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
5.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wojewódzki inspektor może wydać decyzję o skierowaniu produktu leczniczego do badań.
6.
W przypadku gdy postępowanie wyjaśniające i badania, o których mowa w ust. 5, potwierdzą, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, wojewódzki inspektor wydaje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.
7.
Decyzję, o której mowa w ust. 4 i 6, otrzymują:
1)
podmiot odpowiedzialny lub wytwórca;
2)
Główny Inspektor Farmaceutyczny;
3)
wojewódzki inspektor, na którego terenie działania znajduje się siedziba wytwórcy lub podmiotu odpowiedzialnego.
§  3.
1.
Przepisy § 2 ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio w przypadku otrzymania zgłoszenia o podejrzeniu, że dany wyrób medyczny nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, określonym jako wymagania zasadnicze w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1380 oraz z 2002 r. Nr 152, poz. 1264).
2.
Zabezpieczenie wyrobu medycznego będącego przedmiotem zgłoszenia polega na umieszczeniu wyrobu medycznego w trwale zamkniętym opakowaniu oznaczonym napisem "wyrób medyczny do badań - podejrzenie braku spełnienia wymagań jakościowych" i sporządzeniu protokołu zawierającego:
1)
nazwę i adres podmiotu, u którego został zabezpieczony wyrób medyczny;
2)
nazwę handlową;
3)
ilość i typ;
4)
numer serii i termin ważności, jeżeli został określony;
5)
datę, pieczątkę i podpis wojewódzkiego inspektora.
3.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wojewódzki inspektor może wydać decyzję o wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego.
4.
Decyzję, o której mowa w ust. 3 i § 2 ust. 4, otrzymują:
1)
wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel;
2)
Główny Inspektor Farmaceutyczny;
3)
wojewódzki inspektor, na którego terenie działania znajduje się siedziba wytwórcy lub autoryzowanego przedstawiciela;
4)
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zwany dalej "Prezesem Urzędu".
§  4.
1.
Główny Inspektor Farmaceutyczny po otrzymaniu decyzji wojewódzkiego inspektora o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego lub wyrobu medycznego może wydać decyzję o wstrzymaniu w obrocie tego produktu lub wyrobu na obszarze całego kraju.
2.
Główny Inspektor Farmaceutyczny po otrzymaniu decyzji wojewódzkiego inspektora o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego wydaje decyzję o wycofaniu z obrotu tego produktu na obszarze całego kraju.
3.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, otrzymują:
1)
podmiot odpowiedzialny lub wytwórca - w przypadku produktu leczniczego;
2)
wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel - w przypadku wyrobu medycznego;
3)
Prezes Urzędu.
4.
Decyzję, o której mowa w ust. 2, otrzymują:
1)
podmiot odpowiedzialny lub wytwórca;
2)
wojewódzki inspektor - wszyscy.
§  5.
1.
Po otrzymaniu decyzji o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktu leczniczego - wytwórca lub podmiot odpowiedzialny, a w przypadku decyzji o wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego - wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel, zobowiązany jest do natychmiastowego podjęcia następujących działań:
1)
zabezpieczenia posiadanego zapasu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego przed dalszym wprowadzaniem do obrotu;
2)
sporządzenia protokołu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
przekazania decyzji, o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego, wszystkim bezpośrednim odbiorcom;
4)
przekazania do organów Inspekcji Farmaceutycznej raportu o podjętych działaniach zabezpieczających;
5)
przyjęcia raportów o podjętych działaniach zabezpieczających od bezpośrednich odbiorców produktów leczniczych lub wyrobów medycznych;
6)
przyjęcia od bezpośrednich odbiorców zwrotów produktu leczniczego lub wyrobu medycznego w przypadku procedury wycofania z obrotu.
2.
Kierownik hurtowni farmaceutycznej po otrzymaniu decyzji o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub decyzji o wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego zobowiązany jest do natychmiastowego podjęcia działań:
1)
zabezpieczenia posiadanego zapasu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego przed dalszym wprowadzaniem do obrotu;
2)
sporządzenia protokołu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
przekazania decyzji, o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego, wszystkim bezpośrednim odbiorcom produktu leczniczego lub wyrobu medycznego;
4)
przekazania raportów o podjętych działaniach zabezpieczających do podmiotu odpowiedzialnego, wytwórcy lub autoryzowanego przedstawiciela;
5)
przyjęcia raportów o podjętych działaniach zabezpieczających od bezpośrednich odbiorców produktów leczniczych lub wyrobów medycznych;
6)
przyjęcia od bezpośrednich odbiorców zwrotów produktu leczniczego w przypadku procedury wycofania z obrotu;
7)
zwrotu zgromadzonego zapasu produktu leczniczego do podmiotu odpowiedzialnego lub wytwórcy.
3.
Kierownik apteki, punktu aptecznego lub placówki obrotu pozaaptecznego, po otrzymaniu decyzji o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub decyzji o wstrzymaniu w obrocie wyrobu medycznego, zobowiązany jest do natychmiastowego podjęcia następujących działań:
1)
zabezpieczenia posiadanego zapasu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego przed dalszym wprowadzaniem do obrotu;
2)
przekazania otrzymanej decyzji wszystkim bezpośrednim odbiorcom produktu leczniczego lub wyrobu medycznego, z wyłączeniem odbiorców indywidualnych - pacjentów;
3)
przekazania do hurtowni farmaceutycznej, w której został nabyty produkt leczniczy lub wyrób medyczny, raportu o podjętych działaniach zabezpieczających;
4)
przyjęcia od bezpośrednich odbiorców zwrotów produktów leczniczych - w przypadku procedury wycofania z obrotu;
5)
zwrotu zgromadzonego zapasu produktu leczniczego do hurtowni farmaceutycznej - w przypadku procedury wycofania z obrotu.
4.
Wzór raportu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, ust. 2 pkt 4 i ust. 3 pkt 3, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Podmiot odpowiedzialny lub wytwórca w przypadku produktów leczniczych, a w przypadku wyrobów medycznych wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel, po otrzymaniu od bezpośrednich odbiorców raportów, o których mowa w ust. 1 pkt 5, przesyła do organów Inspekcji Farmaceutycznej raport końcowy o zakończeniu procedury wstrzymania lub wycofania z obrotu produktu leczniczego lub wstrzymania w obrocie wyrobu medycznego, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 4 do rozporządzenia.
6.
Raport końcowy podmiot odpowiedzialny, wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel przesyła do organów Inspekcji Farmaceutycznej w terminie 7 dni od dnia jego sporządzenia.
§  6.
Dla celów kontroli przez Inspekcję Farmaceutyczną protokół, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, i kopie raportu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 4, ust. 2 pkt 4, ust. 3 pkt 3 i ust. 5, przechowywane są przez podmiot odpowiedzialny, wytwórcę, autoryzowanego przedstawiciela lub inny podmiot prowadzący obrót produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi przez okres 3 lat, licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym zostały sporządzone.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______________

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

................................... ...................

(pieczęć zgłaszającego podejrzenie) (data sporządzenia)

Wojewódzki Inspektor

Farmaceutyczny

w ..................

Zgłoszenie podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

(czytelnie wypełnia osoba upoważniona)

1. Pełna nazwa placówki oraz nazwa komórki organizacyjnej:

............................................................

............................................................

2. Data zawiadomienia o wystąpieniu braku spełnienia wymagań

jakościowych: ..............................................

............................................................

3. Dane dotyczące produktu leczniczego/wyrobu medycznego*, co

do którego istnieje podejrzenie występowania braku

spełnienia wymagań jakościowych:

nazwa, typ, dawka, postać farmaceutyczna, wielkość

opakowania*: ..............................................

...........................................................

nr serii:1) .............. termin ważności:2)..............

wytwórca: .................................................

podmiot odpowiedzialny:3) .................................

autoryzowany przedstawiciel:4) ............................

4. Uzasadnienie podejrzenia braku spełnienia wymagań

jakościowych produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*:

............................................................

............................................................

5. Źródło nabycia produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*:

............................................................

6. Posiadana ilość produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*,

co do którego istnieje podejrzenie braku spełnienia wymagań

jakościowych:

............................................................

..........................

7. Inne uwagi:

............................................................

...........................................................

(pieczątka i podpis osoby zgłaszającej lub upoważnionej do

reprezentowania zgłaszającego)

............................................................

(pieczątka i podpis osoby przyjmującej zgłoszenie)

___________

* Niepotrzebne skreślić.

1) Kombinacja cyfr i ewentualnie liter, które jednoznacznie i

niepowtarzalnie identyfikują daną serię produktu leczniczego

lub wyrobu medycznego.

2) Kombinacja cyfr arabskich, zawierająca co najmniej miesiąc i

rok, w którym upływa termin podania leku lub użycia wyrobu

medycznego.

3) Wypełnić w przypadku produktu leczniczego.

4) Wypełnić w przypadku wyrobu medycznego.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

....................

(pieczątka podmiotu)

Protokół

Wstrzymania/wycofania * z obrotu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

1. Podstawa wstrzymania/wycofania z obrotu*:

............................................................

2. Dane dotyczące produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*,

co do którego istnieje podejrzenie braku spełnienia wymagań

jakościowych:

nazwa, typ, dawka, postać, wielkość opakowania .............

............................................................

numer serii:1) .............................................

termin ważności:2) .........................................

podmiot odpowiedzialny, wytwórca, autoryzowany

przedstawiciel*: ...........................................

stan magazynowy (na dzień otrzymania/podjęcia decyzji o

wstrzymaniu/wycofaniu z obrotu*) ...........................

3. Dane dotyczące dostawcy produktu leczniczego lub wyrobu

medycznego*:

nazwa: ....................................................

adres: ....................................................

...........................................................

numer faktury: ............................................

data wystawienia faktury: .................................

ilość zakupionych opakowań: ...............................

4. Wycofany z obrotu produkt leczniczy lub wyrób medyczny*

został zwrócony do dostawcy*:

nazwa dostawcy .............................................

numer faktury .................. z dnia ....................

zwrócona ilość .............................................

..................................................

(pieczątka i podpis osoby sporządzającej protokół)

________________

* Niepotrzebne skreślić.

1) Kombinacja cyfr i ewentualnie liter, które jednoznacznie i

niepowtarzalnie identyfikują daną serię produktu leczniczego

lub wyrobu medycznego.

2) Kombinacja cyfr arabskich, zawierająca co najmniej miesiąc i

rok, w którym upływa termin podania leku lub użycia wyrobu

medycznego.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

........................................

(pieczęć podmiotu wypełniającego raport)

Raport

o podjętych działaniach zabezpieczających w sprawie wstrzymania/wycofania* z obrotu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

1. Podstawa wstrzymania/wycofania* z obrotu produktu

leczniczego lub wyrobu medycznego*: ........................

............................................................

2. Dane dotyczące produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

(nazwa, typ, dawka, postać farmaceutyczna, wielkość

opakowania) ................................................

3. Nr serii1) ............... termin ważności2) ...............

4. Nazwa podmiotu odpowiedzialnego, wytwórcy, autoryzowanego

przedstawiciela*: ..........................................

5. Wielkość produkcji/zakupu*: ................................

6. Stan magazynowy (na dzień otrzymania decyzji): .............

............................................................

7. Wielkość sprzedaży (na dzień otrzymania decyzji): ..........

............................................................

8. Rodzaj podjętych działań zabezpieczających: ................

............................................................

............................................................

9. Wykaz zawiadomionych odbiorców bezpośrednich: ..............

............................................................

............................................................

10. Data sporządzenia: ........................................

......................................................

(podpis osoby odpowiedzialnej za sporządzenie raportu)

___________

*) Niepotrzebne skreślić.

1) Kombinacja cyfr i ewentualnie liter, które jednoznacznie i

niepowtarzalnie identyfikują daną serię produktu leczniczego

lub wyrobu medycznego.

2) Kombinacja cyfr arabskich, zawierająca co najmniej miesiąc i

rok, w którym upływa termin podania leku lub użycia wyrobu

medycznego.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

........................................

(pieczęć podmiotu wypełniającego raport)

Raport końcowy

o zakończeniu procedury wstrzymania/wycofania* z obrotu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

1. Podstawa wstrzymania/wycofania* z obrotu produktu

leczniczego lub wyrobu medycznego* .........................

............................................................

2. Dane dotyczące produktu leczniczego lub wyrobu medycznego*

(nazwa, typ, dawka, postać farmaceutyczna, wielkość

opakowania) ................................................

............................................................

3. Nr serii1) .............. termin ważności2) ................

4. Nazwa podmiotu odpowiedzialnego, wytwórcy, autoryzowanego

przedstawiciela*: ..........................................

............................................................

5. Wielkość produkcji/zakupu*: ................................

6. Wielkość wstrzymana w obrocie/wycofana z rynku* (na dzień

zakończenia procedury wstrzymania/wycofania*): .............

............................................................

7. Data zakończenia procedury wstrzymania w obrocie/wycofania z

rynku*: ....................................................

8. Data sporządzenia raportu końcowego: .......................

......................................................

(podpis osoby odpowiedzialnej za sporządzenie raportu)

______________

*) Niepotrzebne skreślić.

1) Kombinacja cyfr i ewentualnie liter, które jednoznacznie i

niepowtarzalnie identyfikują daną serię produktu leczniczego

lub wyrobu medycznego.

2) Kombinacja cyfr arabskich, zawierająca co najmniej miesiąc i

rok, w którym upływa termin podania leku lub użycia wyrobu

medycznego.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.204.1729

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
Data aktu: 22/11/2002
Data ogłoszenia: 09/12/2002
Data wejścia w życie: 24/12/2002