united kingdom
ukraine

Szczegółowe zasady pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

Na podstawie art. 83 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 91, poz. 1010) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Nieletniego, o którym mowa w art. 40 § 1 i 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, przyjmuje się do policyjnej izby dziecka, zwanej dalej "izbą", na podstawie protokołu zatrzymania.
2. 
Kierownik izby lub upoważniona przez niego osoba, niezwłocznie po przyjęciu nieletniego do izby, przeprowadzają z nim rozmowę, podczas której zapoznają go z prawami i obowiązkami, rozkładem zajęć oraz regulaminem izby, co nieletni potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  2. 
Nieletni oddaje do depozytu posiadane pieniądze i przedmioty wartościowe oraz niebezpieczne przedmioty.
§  3. 
1. 
Dla nieletnich izba organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz prace porządkowe na terenie izby.
2. 
Program i metody zajęć, o których mowa w ust. 1, oraz metody wychowawcze stosowane wobec nieletniego powinny być zindywidualizowane, zmierzać do poznania nieletniego i jego środowiska, rozwijania jego zainteresowań, a także umiejętności współżycia w zespole.
3. 
Szczegółowy porządek dnia i rozkład zajęć w izbie ustala kierownik izby.
§  4.  1
1. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje:
1)
całodzienne wyżywienie i napoje według norm i zasad określonych w ust. 2 i 3,
2)
czystą bieliznę pościelową i osobistą, piżamę, dres i obuwie,
3)
środki służące do utrzymania higieny osobistej.
2. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje napoje w ilości niezbędnej do zaspokojenia pragnienia i całodzienne wyżywienie - o wartości energetycznej nie mniejszej niż 3.200 kcal - według normy szkolnej Sz w wymiarze 75 %, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. Nr 166, poz. 1366).
3. 
Normę wyżywienia, o której mowa w ust. 2, powiększa się:
1)
na wniosek lekarza lub gdy nieletni przebywa w konwoju trwającym ponad 6 godzin - o 50 % wymiaru,
2)
w dniach świątecznych, ustawowo wolnych od pracy oraz w dniu 1 czerwca (Dzień Dziecka) - o 70 % normy uzupełniającej DU, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.
§  5. 
1. 
Nieletni przebywający w izbie ma prawo do:
1)
odwiedzin obrońcy,
2)
poszanowania godności osobistej,
3)
ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną oraz wszelkimi przejawami okrucieństwa,
4)
otrzymania paczki żywnościowej,
5)
odwiedzin rodziców lub opiekuna za zgodą sądu, jednostki Policji prowadzącej sprawę lub kierownika izby,
6)
składania próśb, wniosków i skarg do kierownika izby.
2. 
Nieletni podczas pobytu w izbie powinien mieć dostęp do:
1)
codziennej prasy,
2)
środków audiowizualnych,
3)
podręcznej literatury,
4)
sprzętu sportowego i świetlicowego,
5)
codziennych natrysków,
6)
opieki lekarskiej, świadczonej w zakresie określonym na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
§  6. 
W izbie jako środki oddziaływania wychowawczego stosuje się ustną pochwałę lub upomnienie.
§  7. 
Nieletni może być nagradzany za:
1)
właściwą postawę i zachowanie,
2)
aktywne uczestnictwo w zajęciach,
3)
wzorowe przestrzeganie porządku i regulaminu izby.
§  8. 
Upomnienie stosuje się wobec nieletniego naruszającego obowiązujący w izbie porządek i regulamin oraz przejawiającego niewłaściwą postawę i zachowanie.
§  9. 
1. 
Jeżeli zachowanie nieletniego może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób, w celu rozładowania jego napięć emocjonalnych nieletniego można umieścić w pomieszczeniu izolacyjnym.
2. 
W pomieszczeniu izolacyjnym nieletni może przebywać do czasu ustania zagrożenia.
3. 
Zachowanie nieletniego umieszczonego w pomieszczeniu izolacyjnym podlega stałemu nadzorowi policjantów pełniących służbę w izbie.
4. 
W przypadku szczególnie agresywnego zachowania nieletniego należy niezwłocznie wezwać lekarza.
§  10. 
1. 
Jeżeli przemawiają za tym względy ochrony nieletnich przed wzajemną demoralizacją, zajęcia w izbie, w miarę możliwości techniczno-organizacyjnych, odbywają się w oddzielnych grupach, w zależności od charakteru czynu, jaki popełnił nieletni, oraz stopnia jego demoralizacji.
2. 
Nieletnich odmiennej płci umieszcza się w oddzielnych sypialniach.
§  11. 
1. 
Izba powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający nieletniemu samowolne oddalenie się i kontaktowanie się z osobami nieupoważnionymi.
2. 
Podstawowe zabezpieczenie techniczne izby powinno uwzględniać w szczególności:
1)
wyposażenie izby w przewodowy lub bezprzewodowy system sygnalizacji zagrożeń,
2)
zainstalowanie przycisków alarmowych,
3)
zabezpieczenie okien, drzwi, punktów świetlnych i grzejników centralnego ogrzewania.
§  12. 
O przypadkach nagłego zachorowania nieletniego bądź wystąpienia niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu powiadamia się właściwy sąd rodzinny.
§  13. 
1. 
Przy przekazaniu nieletniego osobom upoważnionym do jego odbioru policjant jest obowiązany sprawdzić ich tożsamość oraz uzyskać pisemne potwierdzenie przejęcia nieletniego.
2. 
Złożone w depozycie pieniądze lub przedmioty nieletniego przekazuje się za pokwitowaniem nieletniemu lub osobie uprawnionej do jego przejęcia.
3. 
Nieletniemu konwojowanemu do odległej miejscowości wydaje się przed odjazdem posiłek i prowiant na drogę.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.70.635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.10.104

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.
Data aktu: 21/01/2002
Data ogłoszenia: 08/02/2002
Data wejścia w życie: 23/02/2002