Szczegółowe zasady pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

Na podstawie art. 83 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 91, poz. 1010) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Nieletniego, o którym mowa w art. 40 § 1 i 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, przyjmuje się do policyjnej izby dziecka, zwanej dalej "izbą", na podstawie protokołu zatrzymania.
2. 
Kierownik izby lub upoważniona przez niego osoba, niezwłocznie po przyjęciu nieletniego do izby, przeprowadzają z nim rozmowę, podczas której zapoznają go z prawami i obowiązkami, rozkładem zajęć oraz regulaminem izby, co nieletni potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  2. 
Nieletni oddaje do depozytu posiadane pieniądze i przedmioty wartościowe oraz niebezpieczne przedmioty.
§  3. 
1. 
Dla nieletnich izba organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz prace porządkowe na terenie izby.
2. 
Program i metody zajęć, o których mowa w ust. 1, oraz metody wychowawcze stosowane wobec nieletniego powinny być zindywidualizowane, zmierzać do poznania nieletniego i jego środowiska, rozwijania jego zainteresowań, a także umiejętności współżycia w zespole.
3. 
Szczegółowy porządek dnia i rozkład zajęć w izbie ustala kierownik izby.
§  4.  1
1. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje:
1)
całodzienne wyżywienie i napoje według norm i zasad określonych w ust. 2 i 3,
2)
czystą bieliznę pościelową i osobistą, piżamę, dres i obuwie,
3)
środki służące do utrzymania higieny osobistej.
2. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje napoje w ilości niezbędnej do zaspokojenia pragnienia i całodzienne wyżywienie - o wartości energetycznej nie mniejszej niż 3.200 kcal - według normy szkolnej Sz w wymiarze 75 %, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. Nr 166, poz. 1366).
3. 
Normę wyżywienia, o której mowa w ust. 2, powiększa się:
1)
na wniosek lekarza lub gdy nieletni przebywa w konwoju trwającym ponad 6 godzin - o 50 % wymiaru,
2)
w dniach świątecznych, ustawowo wolnych od pracy oraz w dniu 1 czerwca (Dzień Dziecka) - o 70 % normy uzupełniającej DU, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.
§  5. 
1. 
Nieletni przebywający w izbie ma prawo do:
1)
odwiedzin obrońcy,
2)
poszanowania godności osobistej,
3)
ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną oraz wszelkimi przejawami okrucieństwa,
4)
otrzymania paczki żywnościowej,
5)
odwiedzin rodziców lub opiekuna za zgodą sądu, jednostki Policji prowadzącej sprawę lub kierownika izby,
6)
składania próśb, wniosków i skarg do kierownika izby.
2. 
Nieletni podczas pobytu w izbie powinien mieć dostęp do:
1)
codziennej prasy,
2)
środków audiowizualnych,
3)
podręcznej literatury,
4)
sprzętu sportowego i świetlicowego,
5)
codziennych natrysków,
6)
opieki lekarskiej, świadczonej w zakresie określonym na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
§  6. 
W izbie jako środki oddziaływania wychowawczego stosuje się ustną pochwałę lub upomnienie.
§  7. 
Nieletni może być nagradzany za:
1)
właściwą postawę i zachowanie,
2)
aktywne uczestnictwo w zajęciach,
3)
wzorowe przestrzeganie porządku i regulaminu izby.
§  8. 
Upomnienie stosuje się wobec nieletniego naruszającego obowiązujący w izbie porządek i regulamin oraz przejawiającego niewłaściwą postawę i zachowanie.
§  9. 
1. 
Jeżeli zachowanie nieletniego może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób, w celu rozładowania jego napięć emocjonalnych nieletniego można umieścić w pomieszczeniu izolacyjnym.
2. 
W pomieszczeniu izolacyjnym nieletni może przebywać do czasu ustania zagrożenia.
3. 
Zachowanie nieletniego umieszczonego w pomieszczeniu izolacyjnym podlega stałemu nadzorowi policjantów pełniących służbę w izbie.
4. 
W przypadku szczególnie agresywnego zachowania nieletniego należy niezwłocznie wezwać lekarza.
§  10. 
1. 
Jeżeli przemawiają za tym względy ochrony nieletnich przed wzajemną demoralizacją, zajęcia w izbie, w miarę możliwości techniczno-organizacyjnych, odbywają się w oddzielnych grupach, w zależności od charakteru czynu, jaki popełnił nieletni, oraz stopnia jego demoralizacji.
2. 
Nieletnich odmiennej płci umieszcza się w oddzielnych sypialniach.
§  11. 
1. 
Izba powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający nieletniemu samowolne oddalenie się i kontaktowanie się z osobami nieupoważnionymi.
2. 
Podstawowe zabezpieczenie techniczne izby powinno uwzględniać w szczególności:
1)
wyposażenie izby w przewodowy lub bezprzewodowy system sygnalizacji zagrożeń,
2)
zainstalowanie przycisków alarmowych,
3)
zabezpieczenie okien, drzwi, punktów świetlnych i grzejników centralnego ogrzewania.
§  12. 
O przypadkach nagłego zachorowania nieletniego bądź wystąpienia niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu powiadamia się właściwy sąd rodzinny.
§  13. 
1. 
Przy przekazaniu nieletniego osobom upoważnionym do jego odbioru policjant jest obowiązany sprawdzić ich tożsamość oraz uzyskać pisemne potwierdzenie przejęcia nieletniego.
2. 
Złożone w depozycie pieniądze lub przedmioty nieletniego przekazuje się za pokwitowaniem nieletniemu lub osobie uprawnionej do jego przejęcia.
3. 
Nieletniemu konwojowanemu do odległej miejscowości wydaje się przed odjazdem posiłek i prowiant na drogę.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.70.635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.10.104

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.
Data aktu: 21/01/2002
Data ogłoszenia: 08/02/2002
Data wejścia w życie: 23/02/2002