Projekt dotyczący mienia bezdziedzicznego odrzucony

Domowe finanse Administracja publiczna

W środę Sejm odrzucił projekt o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, wysuniętymi m.in. w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat. Za złożonym przez KO wnioskiem o odrzucenie projektu opowiedziało się 228 posłów, 192 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt - jako inicjatywa obywatelska - wpłynął do Sejmu w styczniu 2020 r.

08.05.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i płci sprzeczna z prawem Unii

Administracja publiczna Prawo unijne

Odmowa przez państwo członkowskie uznania zmiany imienia i płci w innym państwie członkowskim jest sprzeczna z prawami obywateli Unii – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zachowują jednak kompetencje w zakresie określenia skutków takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

07.05.2024

Nowe przepisy ochronią dziennikarzy i aktywistów przed bezpodstawnymi pozwami

Prawo cywilne

Od poniedziałku obowiązuje w Unii Europejskiej nowa dyrektywa, która ma przeciwdziałać pozwom SLAPP, czyli strategicznym powództwom zmierzającym do stłumienia debaty publicznej, wymierzonym głównie w aktywistów i dziennikarzy. Chodzi o bezpodstawne powództwa sądowe mające na celu nękanie i cenzurowanie osób ujawniających informacje w interesie publicznym. Polska ma teraz dwa lata na wdrożenie tych regulacji na poziomie krajowym.

07.05.2024

Wiceministra kultury: Ustawa o statusie zawodowym artysty prawie gotowa

Prawo autorskie

Rząd ma się wkrótce zająć ustawą o prawie autorskim oraz ustawą o statusie zawodowym artysty. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają także prace nad projektem ustawy medialnej, która, jak powiedziała w poniedziałek wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus, "w końcu uporządkuje kwestie związane z szeroko rozumianymi mediami publicznymi".

06.05.2024

Rząd zaczyna prace nad zmianami w łowiectwie

Prawo karne Środowisko

Specjalny zespół w resorcie klimatu ma wypracować propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Wiceminister Mikołaj Dorożała zapewnia równocześnie, że nie wycofuje się z postulatu objęcia części ptaków łownych moratorium. Nie będzie też zgody na polowanie na łosie.

04.05.2024

Surowe sankcje nie powstrzymują kierowców przed jazdą po alkoholu

Prawo karne Ubezpieczenia

Za prowadzenie pojazdu po alkoholu kierowcy mogą trafić za kratki oraz stracić samochody, ale nawet takie konsekwencje nie zniechęcają wielu z nich do wsiadania za kółko „pod wpływem”. Majówka to tradycyjnie czas, gdy rośnie liczba zatrzymanych przez policję nietrzeźwych osób. Tacy kierowcy muszą jednak liczyć się z tym, że w razie kontroli nie tylko stracą samochód, ale mogą również "zyskać" dług u ubezpieczyciela.

02.05.2024

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024

Bez ubezpieczenia podróżnego lepiej nie jeździć nawet po Unii Europejskiej

Domowe finanse Ubezpieczenia

Polisa turystyczna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewniają takich samych usług w podróży po krajach europejskich. EKUZ to podstawa na wypadek nagłego zachorowania, ale jeśli zajdzie konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w górach czy na morzu albo leczenia turysty w placówkach prywatnych, to polisa turystyczna okaże się bardzo przydatna.

01.05.2024

Głośna impreza i zwisające gałęzie, czyli o co spierają się sąsiedzi

Prawo cywilne Budownictwo

Głośne imprezy co sobota do białego rana, wiecznie zwisające gałęzie nad ogrodzeniem, oko kamery wymierzone prosto w okno sypialni, nie do zaakceptowania dla naszego nosa zapachy, czy też nowy biznes sąsiada u niego w garażu, potrafią rozgrzać spory sąsiedzkie do czerwoności. Kłócimy się o wszystko, a sądowe wokandy coraz bardzie pęcznieją. Wyroki są różne.

29.04.2024

Numer rachunku i PESEL to najczęstsze błędy we wnioskach o 800+

Domowe finanse

Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 800+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.

29.04.2024

Nabywca auta dostaje polisę OC, ale o AC musi zatroszczyć się sam

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Po zakupie używanego auta nowy właściciel wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC przez poprzedniego właściciela pojazdu, ale dotychczasowa polisa AC wygasa. To komplikuje sytuację, jeśli sprzedawca miał pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Osoba, która sprzedała auto, musi poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży w ciągu 14 dni.

27.04.2024

Naprawiać, nie wyrzucać: Parlament Europejski zatwierdził zmiany w prawie

Rynek i konsument

Parlament Europejski zatwierdził zmainy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich - nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu.

23.04.2024

Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo unijne

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

WSA unieważnił zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.

18.04.2024

Będą nowe rodzaje płatności bezpośrednich dla rolników

Rolnictwo

Do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany przepisów ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, które na lata 2023-2027 zapewnią nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Będzie to nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.

16.04.2024

TSUE: Naruszenie przepisów w sprawie RODO wymaga interwencji

RODO Prawo unijne

Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.

13.04.2024

Nie tylko kierowcy odpowiadają za wypadki. Piesi też

Prawo cywilne

Piesi często są osobami najbardziej poszkodowanymi na skutek zderzenia z samochodem. Nie oznacza to jednak, że zawsze można automatycznie przyjmować odpowiedzialność kierowcy, gdyż bywa, że winnym zdarzenia jest pieszy. A pieszym zdarza się wejść na przejście bez upewnienia się, czy nie stworzą w ten sposób zagrożenia w ruchu drogowym czy przechodzić przez jezdnię z nosami utkwionymi w smartfonach.

13.04.2024

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.

13.04.2024
1  2  3  4  5    132