Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 czerwca 2006 r. w sprawie "nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie".

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 23 czerwca 2006 r.
w sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 15 czerwca 2006 r. w sprawie "nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie"

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża oburzenie z powodu nieprawdziwych i krzywdzących Polaków oskarżeń o "wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce" zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 15 czerwca 2006 r.
Ochrona praw mniejszości i walka z przejawami nietolerancji jest jedną ze stałych trosk Prezydenta, Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Polska nie uchylała się i nie uchyla od uczestnictwa w europejskim monitoringu aktów wynikających z nietolerancji. Polska oczekuje jednak, że działania te będą obejmować wszystkie przypadki łamania praw człowieka, w tym naruszenia prawa do życia, wolności religijnej i moralności publicznej.

Występujące w Polsce przypadki nietolerancji mają charakter zupełnie marginalny, spotykają się z powszechnym oburzeniem oraz ostrą reakcją władz polskich, nie można zatem w oparciu o nie budować generalnych opinii dotyczących społeczeństwa polskiego. Z tego powodu za całkowicie nieuzasadnione i nieadekwatne uznajemy zrównanie nielicznych przykładów nietolerancji w Polsce z przytoczonymi w tym samym dokumencie przykładami zbrodni i morderstw na tle rasistowskim, dokonanymi w innych państwach Unii Europejskiej.

Przedstawiony w rezolucji chuligański atak na Naczelnego Rabina Polski został ostro potępiony przez najwyższych przedstawicieli państwa, m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów oraz poważnie potraktowany przez organy ścigania.

Wobec danych mówiących o dużej ilości najpoważniejszych i okrutnych przestępstw na tle rasistowskim w innych krajach europejskich, jak również w związku z jednoznacznym potępieniem przez władze Rzeczypospolitej Polskiej wszelkich prób przenoszenia ideologii nietolerancji do polskiego życia publicznego, uważamy, iż uznanie Polski przez Parlament Europejski za kraj nietolerancji może być wyłącznie wynikiem złej woli i braku obiektywizmu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, utożsamiając się z judeochrześcijańskim dziedzictwem moralnym Europy, nie może aprobować wprowadzania do dokumentów Unii Europejskiej pojęć w rodzaju "homofobia".

Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża ubolewanie z powodu zachowania dziewięciorga polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji.

Chcemy również przypomnieć, iż Polska tradycyjnie jest państwem, które, kierując się zasadą solidarności, chroni prawa i wspiera rozwój wszystkich mniejszościowych wspólnot religijnych i narodowych. Dlatego też wzywamy Parlament Europejski do szerszego rozpowszechnienia polskiej tradycji tolerancji i wieloetniczności, jako wkładu Rzeczypospolitej do europejskiego katalogu wartości.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.45.474

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 czerwca 2006 r. w sprawie "nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie".
Data aktu: 23/06/2006
Data ogłoszenia: 03/07/2006