Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1988 r.
w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Na podstawie art. 33 i 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 oraz z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i spółkom prawa handlowego z wyłącznym udziałem osób krajowych, zwanym dalej "jednostkami gospodarki nie uspołecznionej", posiadającym waluty wymienialne na rachunku odpisów dewizowych, na odstępowanie tych walut innym jednostkom gospodarki nie uspołecznionej w trybie przetargów.
2.
W przetargu mogą uczestniczyć również jednostki organizacyjne prowadzące działalność wspomagającą produkcję, zbyt i promocję, tj. spółdzielnie i izby rzemieślnicze, hurtownie zaopatrzeniowe itp. realizujące zakupy dla wielu jednostek nie uspołecznionych.
3.
Waluty, o których mowa w ust. 1, mogą być nabywane także przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie posiadające rachunków odpisów dewizowych, w tym rolników, hodowców itp.
§  2.
Jednostką przetargową jest kontrakt przetargowy w wysokości 100 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
§  3.
Przetargi organizuje i przeprowadza Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§  4.
Po zakończeniu przetargu Bank Polska Kasa Opieki S.A.:
1)
potwierdza niezwłocznie jednostkom gospodarki nie uspołecznionej fakt zawarcia transakcji przetargowej,
2)
ogłasza komunikat o wynikach przetargu,
3)
dokonuje rozliczenia transakcji nabycia lub odstąpienia walut.
§  5.
Waluty nabyte w drodze przetargu jednostka gospodarki nie uspołecznionej gromadzi na rachunku bankowym i wykorzystuje na zakup towarów importowanych na potrzeby własnej produkcji i usług, potrzeby kooperantów, zakup licencji patentów, wzorów, prasy i wydawnictw niezbędnych dla rozwoju produkcji oraz na cele akwizycyjne i promocję eksportu.
§  6.
Za czynności związane z przeprowadzaniem przetargów Bank Polska Kasa Opieki S.A. pobiera od nabywców walut opłaty w wysokości określonej w taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.
§  7.
Przetargi nadzoruje Zespół do Spraw Przetargów, w skład którego wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Narodowego Banku Polskiego,
3)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
§  8.
1.
Zarządza się zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od podmiotów, o których mowa w § 1, z tytułu dochodów stanowiących różnicę między ceną uzyskaną ze sprzedaży walut na przetargu a ceną tych walut według kursu ustalonego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Różnica między ceną zapłaconą przez nabywcę walut w trybie przetargu, powiększoną o opłaty bankowe, o których mowa § 6, a ceną wynikającą z obowiązującego w dniu przetargu kursu walut obcych w złotych ustalonego przez Narodowy Bank Polski, zwiększa koszt nabycia wymienionych w § 5 przedmiotów majątkowych, surowców itp. i stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.27.239

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.
Data aktu: 15/09/1988
Data ogłoszenia: 26/09/1988
Data wejścia w życie: 26/09/1988