Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.

Na podstawie § 14 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych, nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego oraz w związku z uchwałą nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwo przemysłowe (zakład na pełnym rozrachunku gospodarczym) objęte zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowane przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, zwane dalej "przedsiębiorstwem przemysłowym", obowiązane jest złożyć w oddziale Narodowego Banku Polskiego kwartalno-miesięczny plan funduszu płac z podziałem na:
a)
osobowy fundusz płac pracowników umysłowych,
b)
fundusz premiowy pracowników umysłowych,
c)
pozostały fundusz płac (osobowy i bezosobowy).
§  2.
Oddział Narodowego Banku Polskiego wypłaca za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału środki pieniężne na osobowy fundusz płac pracowników umysłowych oraz fundusz premiowy pracowników umysłowych najwyżej do wysokości zaplanowanej w kwartalno-miesięcznym planie funduszu płac.
§  3.
1.
W razie gdy przedsiębiorstwo przemysłowe zapotrzebuje środki pieniężne z osobowego funduszu płac pracowników umysłowych lub funduszu premiowego pracowników umysłowych w wysokości niższej niż zaplanowano, powstaje w przedsiębiorstwie oszczędność.
2.
Oszczędność, o której mowa w ust. 1, może być przez przedsiębiorstwo przemysłowe wykorzystywana w ramach roku kalendarzowego.
3.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczane na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym pracowników umysłowych nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
§  4.
W razie gdy plan produkcji został wykonany w 100% lub w wysokości niższej, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą w przedsiębiorstwach przemysłowych - za kolejne miesiące kwartału - przekraczać planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanego o procent wykonania planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych, liczonej narastająco od początku kwartału.
§  5.
1.
Jeśli plan produkcji wykonany został w wysokości przewyższającej 100%, środki pieniężne na fundusz płac, o którym mowa w § 1 lit. c), nie mogą przekraczać za kolejne miesiące kwartału w obrachunku narastającym od początku kwartału kwoty planowanego funduszu płac, objętego § 1 lit. c), skorygowanej o 0,6% za każdy 1% przekroczenia planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych.
2.
Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, może być w uzasadnionych przypadkach podwyższony przez dyrektora centralnego zarządu do 0,8%.
§  6.
Przekroczenie granicy funduszu płac, o której mowa w §§ 4 i 5, może być pokryte oszczędnościami uzyskanymi w poprzednich kwartałach w ramach roku kalendarzowego.
§  7.
W razie przekroczenia funduszu płac poza granice, o których mowa w §§ 4 i 5, i braku oszczędności wypłata funduszu premiowego ulega zawieszeniu do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego) - o kwotę nie wyższą niż kwota przekroczenia.
§  8.
Wypłaty premii oszczędnościowych oraz wypłaty wynagrodzeń za pracę związaną z mechanizacją i racjonalizacją wykonywaną w trybie uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417) dokonywane są poza skorygowanym funduszem płac, wymienionym w § 1 lit. c); wypłaty te nie obciążają oszczędności funduszu płac.
§  9.
W odniesieniu do przekroczeń powstałych z tytułu wypłaty premii pracownikom umysłowym za miesiąc poprzedzający wejście w życie w przedsiębiorstwie przemysłowym systemu wynagradzania pracowników umysłowych zgodnie z uchwałą nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego - nie stosuje się sankcji przewidzianych w §§ 2 i 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
§  10.
Środki pieniężne na wypłatę premii, o której mowa w §§ 5, 6, 7 i 8 uchwały nr 113 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych w przedsiębiorstwach przemysłowych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, a objętych układem zbiorowym pracy dla przemysłu metalowego, wypłacane będą z funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c) zarządzenia.
§  11.
Przepisy § 1 ust. 2, 3 i 4 oraz §§ 2, 6, 7, 8, 9 ust. 1, 3 i 4, oraz §§ 10, 11 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) mają odpowiednie zastosowanie do funduszu płac, o którym mowa w § 1 lit. c).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.63.390

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
Data aktu: 10/07/1957
Data ogłoszenia: 09/08/1957
Data wejścia w życie: 09/08/1957