Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 18 czerwca 1952 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego" profil geologiczny w postaci odkrywki skalnej, odsłoniętej na terenie kamieniołomu Śluchowice, położony w miejscowości Czarnów, gminie Niewachlów, powiecie kieleckim, województwa kieleckiego wraz z otaczającym go terenem, o którym mowa w § 2.
§  2. 1
1.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
odsłonięty przy eksploatacji kamienia profil geologiczny z obalonym fałdem skalnym, obrazującym procesy tektoniczne, położony w obrębie kamieniołomu w nie eksploatowanej części Góry Śluchowickiej;
2)
teren otaczający profil geologiczny, wymieniony w pkt 1, tworzący wraz z nim czworobok o bokach 110 x 50 m, obejmujący wyrobiska po wyeksploatowanym na różnych poziomach kamieniołomie.
2.
Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi 0,55 ha. Granice rezerwatu oznaczone zostały na planie kamieniołomu w skali 1 : 1.000, stanowiącym załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę. Na gruncie granice wytyczone zostaną kopcami.
§  3.
Na obszarze rezerwatu zakazuje się:
1)
eksploatacji kamienia i wszelkiego użytkowania terenu;
2)
uszkadzania i zanieczyszczania przedmiotów i terenu rezerwatu oraz wzniecania ognia;
3)
zbioru z dzikiego stanu roślin leczniczych lub ich części oraz niszczenia lub uszkadzania innych roślin;
4)
niszczenia gleby, wydobywania skał i minerałów;
5)
umieszczania w rezerwacie tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków;
6)
wznoszenia budowli, jak również wznoszenia i prowadzenia zakładów przemysłowych lub handlowych oraz urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych;
7)
przebywania i poruszania się na terenie rezerwatu poza specjalnie w tym celu wyznaczonymi miejscami.
§  4.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych odkrywki skalnej, przedstawiającej interesujący fragment tektoniki hercyńskiej Gór Świętokrzyskich w postaci charakterystycznie i silnie przefałdowanych skał wapiennych, częściowo margli i łupków fransu facji łysogórskiej oraz porastającej ten teren roślinności zielnej i krzewiastej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 12 maja 1958 r. (M.P.58.42.246) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 maja 1958 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-57.888

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwat przyrody.
Data aktu: 18/06/1952
Data ogłoszenia: 04/07/1952
Data wejścia w życie: 04/07/1952