Ogłoszenie statutu Instytutu Ekonomiki Rolnej.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1950 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Instytutu Ekonomiki Rolnej.

Na podstawie § 1 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1949 r. w sprawie utworzenia Instytutu Ekonomiki Rolnej (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 1, poz. 1) ogłasza się w załączeniu statut Instytutu Ekonomiki Rolnej.

ZAŁĄCZNIK 

Statut Instytutu Ekonomiki Rolnej.

§ 1.
Instytut Ekonomiki Rolnej, zwany dalej w skróceniu "Instytutem", działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1949 r. w sprawie utworzenia Instytutu Ekonomiki Rolnej (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 1, poz. 1) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
1.
Instytut jest placówką naukowo-badawczą, obejmującą swą działalnością całokształt badań w zakresie ekonomiki rolnej.
2.
Instytut prowadzi prace mające na celu rozwijanie podstawy naukowej w dziedzinie ekonomiki dla socjalistycznej przebudowy rolnictwa.
§  3.
Do zadań Instytutu należy w szczególności:
1)
prowadzenie samodzielnych prac naukowo-badawczych według ustalonego planu, opartego na wytycznych narodowego planu gospodarczego;
2)
układanie planu ogólnego i zatwierdzanie planów szczegółowych prac prowadzonych w jego oddziałach i placówkach pomocniczych, nadzór naukowy nad tymi pracami oraz ich koordynacja;
3)
nadzorowanie i koordynowanie prac naukowo-badawczych zakładów szkół wyższych w dziedzinie ekonomiki rolnej, przedstawianie wniosków w sprawie zatwierdzania planów tych prac i związanych z nimi planów finansowych oraz czuwanie nad ich wykonaniem w zakresie zleconym Instytutowi przez Ministra Oświaty;
4)
popularyzacja rezultatów przeprowadzonych badań i współdziałanie w zastosowaniu wynikających z nich wniosków;
5)
opracowywanie i uogólnianie doświadczeń przodujących praktyków i nowatorów z dziedzin objętych pracami Instytutu;
6)
wyrażanie opinii w sprawach związanych z ekonomiką rolną;
7)
organizowanie i utrzymywanie sieci korespondentów oraz przeprowadzanie ankiet;
8)
prowadzenie biblioteki i ośrodka dokumentacji;
9)
opracowywanie i redagowanie publikacji naukowych i popularyzatorskich, podręczników, czasopism, biuletynów, sprawozdań, instrukcji, druków itp. oraz współpraca w tej dziedzinie z zainteresowanymi instytucjami;
10)
organizowanie konferencyj i zjazdów naukowych, wykładów, odczytów, wystaw itp.;
11)
utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami zagranicą, wykorzystywanie zagranicznych doświadczeń, a zwłaszcza doświadczeń praktycznych i zdobyczy teoretycznych ZSRR oraz krajów demokracji ludowej;
12)
przygotowywanie i doskonalenie nowego typu kadr ekonomistów rolnych poprzez pracę naukowo-badawczą i samokształcenie w dziedzinie materializmu dialektycznego i historycznego oraz marksistowskiej ekonomii politycznej.
§  4.
Organami Instytutu są Dyrektor i Rada Naukowa.
§  5.
Dyrektor Instytutu:
1)
kieruje całością prac naukowo-badawczych i organizacyjno-administracyjnych Instytutu:
2)
przedkłada władzom przełożonym Instytutu do zatwierdzenia plany prac i projekty budżetu oraz sprawozdania z ich wykonania;
3)
jest przełożonym wszystkich pracowników Instytutu;
4)
zwołuje posiedzenia Rady Naukowej oraz jej sekcyj i kieruje jej obradami;
5)
reprezentuje Instytut na zewnątrz;
6)
zwołuje konferencje i zjazdy naukowe, przewidziane w § 3 pkt 10 niniejszego statutu;
7)
podaje do wiadomości publicznej przez ogłoszenie drukiem sprawozdania roczne z wykonania planu i działalności Instytutu.
§  6.
1.
Zastępcami dyrektora są dwaj wicedyrektorzy, powoływani przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych spośród pracowników naukowych Instytutu.
2.
Każdy z wicedyrektorów ma przydzielony sobie zakres prac, za który odpowiada przed dyrektorem.
§  7.
1.
Radę Naukową Instytutu powołuje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Oświaty spośród działaczy nauki i wybitnych praktyków.
2.
W skład Rady Naukowej wchodzą ponadto z urzędu: dyrektor Instytutu oraz przedstawiciele Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i Ministra Oświaty.
3.
Dyrektor Instytutu jest przewodniczącym Rady Naukowej.
4.
Rada Naukowa Instytutu:
1)
wypowiada się w sprawie planów pracy, projektów budżetu oraz sprawozdań z działalności Instytutu;
2)
omawia zagadnienia naukowe, mające zasadnicze znaczenie dla prac Instytutu;
3)
wypowiada się w sprawach, dotyczących organizacji Instytutu;
4)
uchwala swój regulamin;
5)
rozpatruje inne sprawy na zlecenie władz nadzorczych Instytutu lub na wniosek swego przewodniczącego.
§  8.
1.
Instytut spełnia swoje zadania przy pomocy działów naukowych, w obrębie których pracują stałe i zmienne zespoły naukowo-badawcze oraz działu organizacyjno-administracyjnego.
2.
Ilość i rodzaj działów naukowych ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych na wniosek Dyrektora Instytutu po zapoznaniu się z opinią Rady Naukowej. Podziału na zespoły w obrębie działów dokonywa Dyrektor Instytutu.
§  9.
1.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Instytut prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze i sprawozdania budżetowe według zasad ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Dokumenty, stwierdzające zobowiązania Instytutu, podpisywane są przez dyrektora i jednego z jego zastępców, lub przez dwóch zastępców, upoważnionych w tym celu przez dyrektora.
§  10.
Prace naukowo-badawcze zakładów szkół wyższych wymienione w § 3 pkt 3 niniejszego statutu finansowane są wyłącznie na wniosek Instytutu. Zakłady te przedstawiają Instytutowi do wiadomości swój pełny plan finansowy.
§  11.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem zawierającym nazwę Instytutu w otoku.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-15.153

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Instytutu Ekonomiki Rolnej.
Data aktu: 31/01/1950
Data ogłoszenia: 11/02/1950
Data wejścia w życie: 11/02/1950