Rozporządzenie delegowane 2024/371 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/371
z dnia 23 stycznia 2024 r.
uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 11 ust. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia, aby niektóre materiały do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi nie wpływały negatywnie - bezpośrednio lub pośrednio - na ochronę zdrowia ludzkiego, nie wpływały niekorzystnie na barwę, zapach lub smak wody, nie sprzyjały rozwojowi drobnoustrojów ani nie uwalniały do wody zanieczyszczeń w stopniu wyższym, niż jest to konieczne z uwagi na przewidziane zastosowanie materiału.

(2) Zgodnie z art. 11 ust. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 Komisja przyjmuje akty delegowane w celu ustanawiania zharmonizowanych specyfikacji dotyczących widocznego, wyraźnie czytelnego i nieusuwalnego oznakowania do stosowania w celu wskazywania, że produkty do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi są zgodne z art. 11 tej dyrektywy. Do produktu, dla którego wydano deklarację zgodności UE zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2024/370 2 , musi zostać dołączone oznakowanie ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.

(3) Zharmonizowane specyfikacje dotyczące umiejscowienia i projektu oznakowania mają zastosowanie do produktów przeznaczonych do stosowania w nowych instalacjach lub w istniejących instalacjach, gdy są one poddawane naprawie lub przebudowie, służących do poboru, uzdatniania, magazynowania lub dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, i które są przeznaczone do kontaktu z taką wodą.

(4) Aby oznakowanie było wystarczająco widoczne i wyraźnie wyodrębnione, należy określić jego minimalny rozmiar, a ono samo powinno się składać z symbolu i tekstu informacyjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Oznakowanie, o którym mowa w art. 11 ust. 11 dyrektywy (UE) 2020/2184 ("oznakowanie"), zawiera symbol przedstawiony w załączniku. Wysokość symbolu musi wynosić co najmniej 5 mm.

Jeżeli symbol minimalnej wielkości nie może być umieszczony na produkcie, umieszcza się go na opakowaniu i w dokumentacji.

Symbol jest nieusuwalny i umieszcza się go w sposób widoczny na co najmniej jednej powierzchni produktu, we wszelkich dokumentach technicznych i administracyjnych dołączonych do produktu ("dokumentacja") oraz na opakowaniu produktu.

2. 
Oznakowanie w dokumentacji i na opakowaniu produktu zawiera również następujący tekst informacyjny: "PRZEZNACZONY DO KONTAKTU Z WODĄ PITNĄ".
3. 
Tekst informacyjny, o którym mowa w ust. 2, musi być wyraźnie widoczny i umieszczony pod symbolem, pisany wielkimi literami i z wykorzystaniem czcionki Helvetica Bold o minimalnym rozmiarze 5 mm.

Tekst informacyjny umieszczony na dokumentacji jest napisany w językach urzędowych państwa członkowskiego, w którym produkt jest wprowadzany do obrotu, chyba że to państwo członkowskie postanowi inaczej.

Tekst informacyjny umieszczony na opakowaniu jest napisany co najmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym produkt jest wprowadzany do obrotu.

W tekście informacyjnym można używać dodatkowych języków niż te wymagane w niniejszym ustępie, pod warunkiem że we wszystkich użytych językach podane są te same informacje.

Jeżeli tekst informacyjny jest tłumaczony na język inny niż wymagane języki, o których mowa w niniejszym ustępie, przetłumaczony tekst umieszcza się pod tekstem informacyjnym w tych wymaganych językach.

4. 
Kolor i sposób prezentacji oznakowania dobierane są tak, aby symbol wyraźnie się wyróżniał.
5. 
Na produkcie, dokumentacji i opakowaniu można umieścić inne etykiety, pod warunkiem że nie ma to wpływu na

widoczność, czytelność i znaczenie oznakowania.

6. 
Wszystkie elementy oznakowania umieszcza się w pobliżu innego etykietowania na produkcie, w dokumentacji i na opakowaniu.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 31 grudnia 2026 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

SYMBOL

1 Dz.U. L 435 z 23.12.2020, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/370 z dnia 23 stycznia 2024 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie procedur oceny zgodności produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zasad wyznaczania jednostek oceniających zgodność uczestniczących w tych procedurach (Dz.U. L, 2024/370, 23.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/370/oj).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.371

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/371 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 poprzez ustanowienie zharmonizowanych specyfikacji dotyczących oznakowania produktów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi
Data aktu: 23/01/2024
Data ogłoszenia: 23/04/2024
Data wejścia w życie: 31/12/2026, 13/05/2024