Decyzja 2024/1277 w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi

DECYZJA RADY (UE) 2024/1277
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W swoim komunikacie z 2002 r., skierowanym do Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (zwanej dalej "Radą TRIPS"), Unia i jej państwa członkowskie postanowiły omówić wprowadzenie osobnego wymogu informacyjnego umożliwiającego państwom członkowskim śledzenie zgłoszeń patentowych odnoszących się do zasobów genetycznych.

(2) W 2004 r. Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) postanowiło, zgodnie z sugestią Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, przeanalizować kwestię związku między dostępem do zasobów genetycznych a wymogami informacyjnymi w zgłoszeniach dotyczących praw własności intelektualnej.

(3) Od 2004 r. WIPO prowadzi dyskusję na temat ujawniania w zgłoszeniach patentowych pochodzenia lub źródła zasobów genetycznych i związanej z nimi wiedzy tradycyjnej.

(4) Zgromadzenie Ogólne WIPO postanowiło zwołać konferencję dyplomatyczną, która miałaby się odbyć nie później niż w 2024 r., w celu zawarcia międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi.

(5) Unia powinna uczestniczyć w negocjacjach na temat takiego międzynarodowego instrumentu prawnego w odniesieniu do kwestii objętych jej kompetencjami i kwestii, w przypadku których Unia przyjęła wspólne zasady, na które może wpływać ten instrument międzynarodowy, lub których zakres może on zmienić. Państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje w zakresie, w jakim ten międzynarodowy instrument prawny nie wpływa na wspólne zasady ani nie zmienia ich zakresu, w tym również w odniesieniu do ich przewidywalnych przyszłych zmian.

(6) Niniejsza decyzja powinna pozostawać bez uszczerbku dla podziału kompetencji między Unią a jej państwami członkowskimi, określonego w Traktatach,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym upoważnia się Komisję do rozpoczęcia w imieniu Unii negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi, w odniesieniu do kwestii objętych kompetencjami Unii i kwestii, w przypadku których przyjęła ona wspólne zasady, na które może wpływać ten instrument międzynarodowy, lub których zakres może on zmienić.
2. 
Negocjacje są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum. Wytyczne te mogą być zmieniane i doprecyzowywane w zależności od przebiegu negocjacji.
3. 
W zakresie, w jakim przedmiot negocjacji wchodzi w zakres kompetencji zarówno Unii, jak i jej państw członkowskich, Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w procesie negocjacji, dążąc do zapewnienia jedności w reprezentowaniu Unii i jej państw członkowskich na arenie międzynarodowej.
Artykuł  2

Negocjacje prowadzi się w porozumieniu z Grupą Roboczą ds. Własności Intelektualnej, która zostaje niniejszym wyznaczona jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Komisja regularnie składa specjalnemu komitetowi, o którym mowa w akapicie pierwszym, sprawozdania na temat kroków podjętych na podstawie niniejszej decyzji i regularnie się z nim konsultuje.

Gdy tylko Rada wyrazi takie życzenie, Komisja złoży jej - również na piśmie - sprawozdanie z przebiegu i wyników negocjacji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 29 kwietnia 2024 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1277

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1277 w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi
Data aktu: 29/04/2024
Data ogłoszenia: 03/05/2024