Rozporządzenie wykonawcze 2024/1249 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/1249
z dnia 26 kwietnia 2024 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE),

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (WE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) Rada dokonała przeglądu wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013. Na podstawie tego przeglądu należy zmienić wpisy dotyczące dziewiętnastu osób.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wpisy dotyczące 19 wymienionych osób w tytule "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a" otrzymują brzmienie:
Nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"20. Mya Tun Oo Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

4.5.1961 lub 5.5.1961;

Płeć: mężczyzna

Generał Mya Tun Oo jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Był ministrem obrony od 1 lutego 2021 r. do 3 sierpnia 2023 r., jest też członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. W dniu 1 lutego 2023 r. został także powołany na stanowisko wicepremiera. Od 1 sierpnia 2023 r. pełni również funkcję ministra transportu i łączności. Sprawuje również pieczę nad innymi kontrolowanymi przez juntę organami nadzorczymi związanymi z inwestycjami zagranicznymi i handlem zagranicznym.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Mya Tun Oo uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jako członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony oraz Państwowej Rady Administracyjnej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/ Birmie.

22.3.2021
Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka. Ponadto, jako były minister obrony, Mya Tun Oo ponosi odpowiedzialność za ataki sił zbrojnych w dniu 25 grudnia 2021 r. w stanie Kaja, w których zginęło ponad 30 osób, w tym dzieci i personel humanitarny, oraz za masowe zabójstwa i tortury ludności cywilnejna całym terytorium Mjanmy. W swojejpoprzedniejroli, jako minister obrony Mya Tun Oo był też odpowiedzialny za bombardowania, naloty i inne akty przemocy na dużą skalę przeprowadzone przez siły zbrojne Mjanmy w 2022 r. Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne pogwałcenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznały, że wiele z tych pogwałceń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Od sierpnia 2016 r. do czasu mianowania ministrem obrony Mya Tun Oo był szefem połączonych sztabów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), numerem trzy w Tatmadaw. Jako szef sztabu nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan i koordynował różne rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne oraz stosowanie artylerii. Jest zatem odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

25. Than Hlaing Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1965;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Than Hlaing jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W dniu 2 lutego 2021 r. został mianowany wiceministrem spraw wewnętrznych i komendantem głównym policji; zrezygnował z tych stanowisk w dniu 5 maja 2022 r.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, generał broni Than Hlaing był zaangażowany w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto siły policyjne pod kierownictwem generała broni Than Hlainga dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. W swojej poprzedniej roli, jako były wiceminister spraw wewnętrznych i komendant główny policji generał broni Than Hlaing był bezpośrednio odpowiedzialny za podejmowanie decyzji dotyczących strategii represji i brutalnych działań policji wobec uczestników pokojowych demonstracji, a zatem jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021
27. Thein Nyunt Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

26.12.1944;

Miejsce urodzenia: Kawkareik (stan Karen), Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Nr dokumentu tożsamości: 12/THAGAKA (NA- ING)012432;

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; przewodniczący Nowej Partii Narodowej Demokracji (NNDP)

Thein Nyunt jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Thein Nyunt jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Thein Nyunt jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
28. Khin Maung Swe Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

24.7.1942;

Miejsce urodzenia: Ngagataung, dystrykt Pathein, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; przewodniczący partii Narodowych Sił Demokratycznych (Ndf)

Khin Maung Swe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Khin Maung Swe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Khin Maung Swe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
29. Aye Nu Sein Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

24.3.1957;

Miejsce urodzenia: Sittwe, stan Rakhine, Mjanma/Birma;

Płeć: kobieta

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; wiceprzewodnicząca Partii Narodowej Arakanu;

Aye Nu Sein jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Aye Nu Sein jest bezpośrednio zaangażowana w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialna za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialna za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Aye Nu Sein jest bezpośrednio odpowiedzialna za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
30. Jeng Phang Naw Htaung Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; Minister do spraw etnicznych

Jeng Phang Naw Htaung jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. pełni również funkcję ministra Związku do spraw etnicznych.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister do spraw etnicznych Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister do spraw etnicznych Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
31. Maung Ha Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; członek centralnego organu doradczego Państwowej Rady Administracyjnej

Maung Ha jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowejgenerałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publiczneji oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Maung Ha jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznejwprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, w których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Maung Ha jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
32. Sai Long Hseng Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

18.4.1947;

Miejsce urodzenia: Kengtung, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Karta weryfikacji obywatelstwa: Katana (Naing) 0052495;

Nr krajowej karty rejestracyjnej: 13/KATANA (N)-005249;

Funkcja: Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Sai Long Hseng jest członkiem Państwowej Rady Administracyjneji jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Sai Long Hseng jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Sai Long Hseng jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
33. Saw Daniel Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

25.11.1957;

Miejsce urodzenia: Loikaw (stan Kayah), Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej

Saw Daniel jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Saw Daniel jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Saw Daniel jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
34. Dr Banyar Aung Moe Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

14.8.1947;

Płeć: mężczyzna;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 10RA- MANAN202348

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej;

Banyar Aung Moe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Banyar Aung Moe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Banyar Aung Moe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021
40. Tin Aung San Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

16.10.1960;

Płeć: mężczyzna;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 12/La Ma

Na (N) 89 489

Admirał Tin Aung San jest głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy. Od dnia 3 lutego 2021 r. pełni również funkcję ministra transportu i łączności. Od 1 lutego 2023 r. jest wicepremierem, a od 3 sierpnia 2023 r. jest ministrem obrony. Jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako minister transportu i łączności w rządzie był odpowiedzialny za łączność i sieci, a zatem podejmował decyzje i wdrażał politykę wpływającą na swobodę dostępu do danych w internecie. Podczas sprawowania przez niego urzędu miały miejsce liczne przypadki wyłączania i celowego spowalniania internetu, a także nakazywania dostawcom wyłączania dostępu do sieci Facebookowi, Twitterowi i Instagramowi. W styczniu 2022 r. rozesłano nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie, który umożliwia nadużywanie technologii inwigilacji do śledzenia osób fizycznych i podejmowania wymierzonych przeciwko nim działań, a tym samym do ograniczania ich wolności wypowiedzi i dostępu do informacji. Jest on zatem bezpośrednio odpowiedzialny za ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji w internecie, a także za naruszanie prawa do prywatności obywateli Mjanmy. W ten sposób podważał on demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister obrony Tin Aung San jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwa - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Państwową Radę Administracyjną, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne pogwałcenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.

21.6.2021
46. Thet Thet Khine Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

19.8.1967;

Miejsce urodzenia: Mogok, Mjanma/Birma;

Płeć: kobieta;

Adres:127 A Dhamazadei Road, Kamayut, Yangon, Myanmar/Birma;

Numer paszportu: MB132403 (Mjanma/Birma) data wydania: 7.5.2015, data ważności: 6.5.2020;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 9MAKA- NAN034200

Thet Thet Khine był ministrem spraw socjalnych, pomocy humanitarnej i przesiedleń od 4 lutego 2021 r. do 3 sierpnia 2023 r., a od 3 sierpnia 2023 r. jest ministrem ds. hoteli i turystyki. Została mianowana przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Wielokrotnie publicznie popierała zamach stanu. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierała zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że siły wojskowe dokonały zamachu stanu w odpowiedzi na oszustwo wyborcze. Ponadto zaprzeczała, że siły wojskowe dopuściły się ludobójstwa wobec ludności Rohingja.

Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, oraz je wspiera.

21.2.2022
60. Nu Mya Zan

(alias Daw Nu Mya Zan, Daw Nu Mara Zan)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: kobieta

W dniu 26 lutego 2021 r. Nu Mya Zan została mianowana członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Nu Mya Zan została bezpośrednio zaangażowana w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

W dniu 2 lutego 2023 r. Nu Mya Zan została mianowana wiceministrem ds. religii i kultury. Jako wiceminister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Nu Mya Zan jest zatem odpowiedzialna za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
63. Tayza Kyaw

(alias U Tayza Kyaw)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

U Tayza Kyaw jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i pełni różne funkcje wysokiego szczebla, w tym szefa północnego dowództwa i dowódcy biura operacji specjalnych nr 1 (BSO 1). Od dnia 1 stycznia 2024 r. jest dowódcą biura operacji specjalnych nr 3 (BSO 3), które jest odpowiedzialne za operacje zachodniego regionalnego dowództwa wojskowego i południowego regionalnego dowództwa wojskowego.

Przed zamachem stanu z dnia 1 lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował operacje wojskowe w stanie Kaczin, podczas których dopuszczano się nadmiernego stosowania siły wobec mniejszości etnicznych i masowej przemocy prowadzącej do łamania praw ludności cywilnej i jej przymusowego przesiedlania.

Od lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował BSO 1, które przeprowadziło kilka operacji wojskowych na dużą skalę, w ścisłej współpracy z U Thanem Hlaingiem, którego odpowiedzialność za akty nadmiernej przemocy i łamania praw człowieka została dowiedziona. Przy przygotowaniu, a następnie rozpoczęciu »operacji oczyszczania« w regionach Sagaing i Magwe w ramach BSO 1 szczególnie często dochodziło do nadmiernego użycia siły i do przemocy ze względu na płeć.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
64. Ni Lin Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Ni Lin Aung służy we wschodnim dowództwie centralnym od sierpnia 2022 r. Jest byłym dowódcą wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jurysdykcja wschodniego dowództwa obejmuje stan Kaja. W ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef wschodniego dowództwa generał dywizji (poprzednio generał brygady) Ni Lin Aung bezpośrednio dowodził jednostkami w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu.

W dniu 21 lipca 2023 r. generał dywizji Ni Lin Aung został mianowany wiceministrem spraw wewnętrznych i pełnił również funkcję komendanta głównego policji. Jako wiceminister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Generał dywizji Ni Lin Aung jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie oraz za poważne naruszenia praw człowieka i angażowanie się w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022
71. U Than Swe

(alias Than Swe)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1957 lub 1965;

Płeć: mężczyzna

U Than Swe jest ministrem spraw zagranicznych Związku od lutego 2023 r. Jako minister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Jest on zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Jest byłym przewodniczącym Komisji Antykorupcyjnej, powołanym przez Państwową Radę Administracyjną od dnia 19 sierpnia 2022 r. do lutego 2023 r.

Komisja Antykorupcyjna, pod ówczesnym przewodnictwem U Thana Swe, realizuje politykę mającą na celu legitymizację wojskowego zamachu stanu, w tym udziału tej komisji w postępowaniach przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom, takich jak wniesienie zarzutów o korupcję przeciwko radczyni stanu Daw Aung San Suu Kyi. W związku z tym, jako przewodniczący Komisji Antykorupcyjnej, U Than Swe był zaangażowany w działalność i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022
88. Moe Aung Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: admirał

Admirał Moe Aung był głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy. Jest jednym z najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), ściśle powiązanym z podlegającą reżimowi Krajową Radą Administracji Publicznej, w tym z głównodowodzącym Minem Aungiem Hlaingiem i zastępcą głównodowodzącego Soe Winem oraz z rządem. Od dnia 8 stycznia 2024 r. jest ministrem w 4. Ministerstwie przy biurze przewodniczącego Krajowej Rady Administracji Publicznej i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Moe Aung uczestniczy też w zarządzaniu Myanmar Economic Holdings Public Company Ltd (MEHL) oraz Myanmar Economic Corporation Limited (MEC), dwóch konglomeratów będących własnością wojska, które dostarczają wojsku zasoby gospodarcze i materialne wspierające jego działalność. Pod jego zwierzchnictwem i we współpracy z Ministerstwem Transportu i Komunikacji żołnierzy i broń transportowano na północ kraju drogą wodną.

Jako minister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Moe Aung jest zatem osobą fizyczną, którejdziałania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Jest także odpowiedzialny za liczne naruszenia praw człowieka.

20.2.2023
91. Zin Min Htet Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: generał dywizji

Generał dywizji Zin Min Htet był wiceministrem spraw wewnętrznych i szefem sił policyjnych Mjanmy. Był bezpośrednio zaangażowany w decyzje dotyczące regionu Rangunu i jest za nie odpowiedzialny.

W dniu 2 maja 2022 r. Zin Min Htet zastąpił swojego poprzednika Thana Hlainga na stanowisku szefa sił policyjnych Mjanmy. Poprzednio pełnił funkcję generała adiutanta połączonych sił zbrojnych (2019-2022). Stał też na czele uczelni Defence Services Computer and Technological University (Wyższa Wojskowa Szkoła Informatyki i Technologii).

Od 21 lipca 2023 r. jest wiceministrem sportu i młodzieży.

Jako były wiceminister spraw wewnętrznych i były szef sił policyjnych Mjanmy/Birmy oraz jako wiceminister sportu i młodzieży od 2023 r. wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie, jest on zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Ponadto dowodzone przez niego siły policyjne dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, ograniczając wolność zgromadzeń i wypowiedzi, dokonując arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Zin Min Htet jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

20.2.2023
95. Kyaw Swar Lin alias Kyaw Swar Linn Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: szef sztabu sił zbrojnych i naczelny kwatermistrz sił zbrojnych Mjanmy

Generał broni Kyaw Swar Lin został powołany na stanowisko naczelnego kwatermistrza w maju 2020 r. To szósta w kolejności najwyższa ranga w wojsku Mjanmy/Birmy. Urząd Głównego Kwatermistrza Mjanmy to departament znajdujący się pod zwierzchnictwem Ministerstwa Obrony, uczestniczący w zamówieniach na broń i sprzęt wojskowy dla sił zbrojnych Mjanmy. Od października 2023 r. jest również szefem sztabu sił zbrojnych.

Ponadto Kyaw Swar Linn stoi na czele Myanmar Economic Corporation (MEC), które jest jednym z dwóch głównych koncernów i spółek holdingowych prowadzonych przez wojsko, przynoszących dochód siłom zbrojnym Mjanmy (Tatmadaw).

Jako szef sztabu sił zbrojnych i naczelny kwatermistrz wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Kyaw Swar Lin jest zatem osobą fizyczną, którejpolityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która wspiera działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023".
1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1249

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1249 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 401/2013 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie
Data aktu: 26/04/2024
Data ogłoszenia: 29/04/2024
Data wejścia w życie: 30/04/2024