Rozporządzenie wykonawcze 2024/1200 dotyczące odnowienia zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego i odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych, udzielenia zezwolenia na stosowanie tego preparatu jako dodatku paszowego do stosowania w paszach i w wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych (posiadacz zezwolenia: Biomin GmbH) i uchylające rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 544/2013 i (UE) 2015/1105

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1200
z dnia 18 kwietnia 2024 r.
dotyczące odnowienia zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego i odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych, udzielenia zezwolenia na stosowanie tego preparatu jako dodatku paszowego do stosowania w paszach i w wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych (posiadacz zezwolenia: Biomin GmbH) i uchylające rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 544/2013 i (UE) 2015/1105
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania oraz odnawiania takich zezwoleń.

(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 544/2013 2  zezwolono na stosowanie przez okres 10 lat preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 (wcześniejsza nazwa taksonomiczna Lactobacillus salivarius ssp. salivarius DSM 16351) i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych, a rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/1105 3  zezwolono na stosowanie tego preparatu w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu z wyjątkiem niosek, a także na stosowanie w wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych.

(3) Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożony został wniosek o odnowienie zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Ente- Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu z wyjątkiem niosek, celem sklasyfikowania go w kategorii "dodatki zootechniczne" i w grupie funkcjonalnej "stabilizatory flory jelitowej". Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 wniosek ten dotyczył również zezwolenia na nowe zastosowania tego samego preparatu jako dodatku paszowego do stosowania w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych. Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 14 ust. 2 i art. 7 ust. 3 tego rozporządzenia.

(4) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził w opinii z dnia 15 listopada 2023 r. 4 , że preparat Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jest bezpieczny dla gatunków docelowych, konsumentów i środowiska w dozwolonych warunkach stosowania i uznał, że dotyczy to również gatunków docelowych, w odniesieniu do których złożono wniosek dotyczący nowych zastosowań. Urząd stwierdził również, że preparat ten nie działa drażniąco na skórę ani oczy, ale należy go uznać za substancję działającą uczulająco na drogi oddechowe. Urząd wskazał, że nie ma potrzeby oceny skuteczności preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 w kontekście odnowienia zezwolenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu z wyjątkiem niosek. Urząd stwierdził ponadto, że preparat ten został uznany za skuteczny w paszach i wodzie do pojenia dla wszystkich rosnących gatunków drobiu, w tym w odniesieniu do kompatybilności z kokcydiostatykami, w przypadku których istnieje zezwolenie. Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu.

(5) Zgodnie z art. 5 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Komisji (WE) nr 378/2005 5  sprawozdanie z oceny sporządzane przez laboratorium referencyjne nie jest zatem wymagane.

(6) W związku z powyższym Komisja uznaje, że preparat Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactoba- cillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 spełnia warunki przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003. W związku z tym należy odnowić zezwolenie na stosowanie tego preparatu w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego i odchowywanego na kury nioski lub w celach hodowlanych, a także zezwolić na stosowanie tego preparatu w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych. Należy wskazać kompatybilność stosowania preparatu z kokcydiostaty- kami: maduramycyną amonu, diklazurilem, chlorowodorkiem robenidyny, dekokwinatem, narazyną, nikarbazyną oraz kombinacją narazyny i nikarbazyny. Ponadto, biorąc pod uwagę, że te kokcydiostatyki mogą nie być dopuszczone jako dodatki paszowe dla każdego z gatunków lub kategorii wymienionych w załączniku, ich jednoczesne stosowanie z preparatem Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Ente- Enterococcus faecium DSM 21913 powinno być możliwe wyłącznie zgodnie z odpowiednimi warunkami zezwolenia na ich stosowanie jako dodatki paszowe. Wreszcie Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatku.

(7) W związku z odnowieniem zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego do stosowania w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych należy uchylić rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 544/2013 i (UE) 2015/1105.

(8) Ponieważ względy bezpieczeństwa nie wymagają natychmiastowego zastosowania zmian w warunkach zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 do stosowania w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego, odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych, należy przewidzieć okres przejściowy, aby umożliwić zainteresowanym stronom przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających z zezwolenia.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Odnowienie zezwolenia

Zezwolenie na stosowanie preparatu wyszczególnionego w załączniku, należącego do kategorii "dodatki zootechniczne" i do grupy funkcjonalnej "stabilizatory flory jelitowej", do stosowania w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego, odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych odnawia się zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł  2

Zezwolenie

Preparat wyszczególniony w załączniku, należący do kategorii "dodatki zootechniczne" i do grupy funkcjonalnej "stabilizalizatory flory jelitowej", zostaje dopuszczony do stosowania w paszach i w wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł  3

Uchylenie

Rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 544/2013 i (UE) 2015/1105 tracą moc.

Artykuł  4

Środki przejściowe

1. 
Preparat wyszczególniony w załączniku oraz premiksy zawierające ten preparat, przeznaczone do stosowania w paszach i wodzie do pojenia dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego, odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych oraz wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 12 listopada 2024 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 12 maja 2024 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów.
2. 
Mieszanka paszowa i materiały paszowe zawierające preparat określony w załączniku, przeznaczone dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego, odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych oraz wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 12 maja 2025 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 12 maja 2024 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatku paszowego Nazwa posiadacza zezwolenia Dodatek Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna Gatunek lub kategoria zwierzęcia Maksymalny wiek Minimalna zawartość Maksymalna zawartość Minimalna zawartość Maksymalna zawartość Pozostałe przepisy Data ważności zezwolenia
jtk/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 % jtk/l wody do pojenia
Kategoria: dodatki zootechniczne Grupa funkcjonalna: stabilizatory flory jelitowej
4b1890 Biomin GmbH Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilacto- bacillus salivarius DSM16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 Skład dodatku

Preparat Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i EnteroEnterococcus faecium DSM 21913 zawierający co najmniej 10 x 109 jtk/g dodatku (w proporcji 3:1:6) Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Żywotne komórki Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM21913

Metoda analityczna (1) Analiza jakościowa: metody sekwencjonowania DNA lub elektroforeza pulsacyjna w zmiennym polu elektrycznym (PFGE) - CEN/TS 17697.

Oznaczenie liczby w dodatku paszowym, pre- miksach, mieszankach paszowych i wodzie:

- Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284: metoda posiewu powierzchniowego EN 15785

- Ligilactobacillus saliva- rius DSM 16351: metoda posiewu powierzchniowego EN 15787

- Enterococcus faecium DSM 21913: metoda posiewu powierzchniowego EN 15788

Wszystkie gatunki drobiu rzeźnego

Wszystkie gatunki drobiu odchowywanego na nioski Wszystkie gatunki drobiu odchowywanego w celach hodowlanych

- 1 x 108 - 5 x 107 - 1. W informacjach na temat stosowania dodatku i premik- sów należy podać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

2. Dodatek może być stosowany w wodzie do pojenia.

3. Dodatek może być stosowany jednocześnie z następującymi kokcydiosta- tykami, zgodnie z odpowiednimi warunkami zezwolenia na ich stosowanie jako dodatki paszowe: madura- mycyna amonu, di- klazuril, chlorowodorek robenidyny, dekokwinat, nara- zyna, nikarbazyna, kombinacja narazy- ny z nikarbazyny.

4. Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych i skóry.

12.5.2034
(1) Szczegółowe informacje na temat metod analitycznych można znaleźć pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-faauthorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 544/2013 z dnia 14 czerwca 2013 r. dotyczące zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Lactobacillus salivarius ssp. salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych (posiadacz zezwolenia Biomin GmbH) (Dz.U. L 163 z 15.6.2013, s. 13, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/544/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1105 z dnia 8 lipca 2015 r. dotyczące zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Lactobacillus salivarius ssp. salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu z wyjątkiem niosek oraz zezwolenia na stosowanie tego dodatku paszowego w wodzie do pojenia kurcząt rzeźnych, a także zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 544/2013 w odniesieniu do maksymalnej zawartości tego dodatku paszowego w mieszankach paszowych pełnoporcjowych oraz jego kompatybilności z kokcydiostatykami (posiadacz zezwolenia Biomin GmbH) (Dz.U. L 181 z 9.7.2015, s. 65, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1105/oj).
4 Dziennik EFSA 2023;21(12):8356.
5 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 378/2005 z dnia 4 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie obowiązków i zadań laboratorium referencyjnego Wspólnoty dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na stosowanie dodatków paszowych (Dz.U. L 59 z 5.3.2005, s. 8, ELI: http://data.eu uropa.eu/eli/reg/2005/378/oj).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1200 dotyczące odnowienia zezwolenia na stosowanie preparatu Bifidobacterium animalis ssp. animalis DSM 16284, Ligilactobacillus salivarius DSM 16351 i Enterococcus faecium DSM 21913 jako dodatku paszowego dla kurcząt rzeźnych, kurcząt odchowywanych na kury nioski i podrzędnych gatunków drobiu rzeźnego i odchowywanego na nioski lub w celach hodowlanych, udzielenia zezwolenia na stosowanie tego preparatu jako dodatku paszowego do stosowania w paszach i w wodzie do pojenia dla kurcząt odchowywanych w celach hodowlanych, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych (posiadacz zezwolenia: Biomin GmbH) i uchylające rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 544/2013 i (UE) 2015/1105
Data aktu: 18/04/2024
Data ogłoszenia: 22/04/2024
Data wejścia w życie: 12/05/2024