Decyzja wykonawcza 2024/1188 w sprawie przyznanego Niderlandom czasowego odstępstwa od warunków w zakresie wprowadzania do obrotu kwalifikowanego materiału siewnego, określonych w dyrektywie Rady 66/402/EWG

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/1188
z dnia 24 kwietnia 2024 r.
w sprawie przyznanego Niderlandom czasowego odstępstwa od warunków w zakresie wprowadzania do obrotu kwalifikowanego materiału siewnego, określonych w dyrektywie Rady 66/402/EWG

(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 2566)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 kwietnia 2024 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/402/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych 1 , w szczególności jej art. 17 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 66/402/EWG określono warunki w zakresie wprowadzania do obrotu w Unii materiału siewnego roślin zbożowych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt G lit. c) kwalifikowany materiał siewny drugiego rozmnożenia jęczmienia i pszenicy musi spełniać warunki podane w załącznikach I i II do tej dyrektywy. Uprawa musi spełniać warunki określone w załączniku I, aby zapewnić tożsamość odmianową. Warunki te sprawdza się poprzez inspekcje pól produkcji materiału siewnego. Warunki określone w załączniku II dotyczą między innymi minimalnej zdolności kiełkowania i maksymalnej zawartości nasion innych gatunków roślin.

(2) Skutkiem wyjątkowo deszczowej pogody jesienią i wczesną zimą w 2023 r. w Niderlandach były wilgotne gleby, co zmniejszyło powierzchnię siewu jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej. Z tego powodu konieczny jest wysiew jęczmienia i pszenicy w okresie wiosennym. Wymaga to wykorzystania materiału siewnego jęczmienia jarego i pszenicy jarej, które nie są dostępne w Niderlandach w wymaganych ilościach.

(3) Z informacji przekazanych przez Niderlandy wynika, że aby pokonać te trudności w zaopatrzeniu w okresie, który upływa dnia 30 czerwca 2024 r., niezbędne jest łącznie 5 525 ton materiału siewnego jęczmienia jarego i 1 252 ton materiału siewnego pszenicy jarej.

(4) Inne państwa członkowskie, które również częściowo borykają się z tymi samymi problemami, są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie Niderlandów na materiał siewny jedynie w ograniczonym stopniu.

(5) W związku z tym w Niderlandach występują przejściowe trudności w ogólnym zaopatrzeniu w materiał siewny jęczmienia jarego i materiał siewny pszenicy jarej i wiele wskazuje na to, że sytuacja ta na razie się nie zmieni. Trudności te mogą zostać przezwyciężone jedynie poprzez zezwolenie, na określony czas i z zastrzeżeniem odpowiedniej maksymalnej ilości, na wprowadzenie do obrotu w Unii kwalifikowanego materiału siewnego jęczmienia jarego wyprodukowanego w Niderlandach z kwalifikowanego materiału siewnego drugiego rozmnożenia, który nie spełnia wymogów dotyczących inspekcji polowej, minimalnej zdolności kiełkowania i maksymalnej zawartości nasion innych gatunków roślin.

(6) W związku z tym państwa członkowskie powinny zezwolić na określony czas na wprowadzenie do obrotu w Unii kwalifikowanego materiału siewnego jęczmienia jarego i materiału siewnego pszenicy jarej wyprodukowanego w Niderlandach z kategorii kwalifikowanego materiału siewnego drugiego rozmnożenia, który nie spełnia wymogów dotyczących inspekcji polowej, minimalnej zdolności kiełkowania i maksymalnej zawartości nasion innych gatunków.

(7) Aby zapewnić skuteczne monitorowanie tego odstępstwa, Niderlandy niezwłocznie powiadamiają Komisję i inne państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały pozwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Pozwolenie na wprowadzenie do obrotu kwalifikowanego materiału siewnego, spełniającego mniej rygorystyczne wymogi

1. 
Do dnia 30 czerwca 2024 r. państwa członkowskie zezwalają na wprowadzenie do obrotu w Unii kwalifikowanego materiału siewnego jęczmienia jarego i kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy jarej wyprodukowanego w Niderlandach z materiału siewnego kategorii "kwalifikowany materiał siewny drugiego rozmnożenia", który nie zostały poddany inspekcji polowej w odniesieniu do warunków, które musi spełniać uprawa zgodnie z załącznikiem I do dyrektywy 66/402/EWG i który nie spełnia wymogów dotyczących minimalnej zdolności kiełkowania i maksymalnej zawartości nasion innych gatunków zgodnie z załącznikiem II do dyrektywy 66/402/EWG.

Materiał siewny podlega przepisom określonym w ust. 2 oraz art. 2 i 3.

2. 
Całkowita ilość materiału siewnego, o którym mowa w ust. 1, nie przekracza:
a)
5 525 ton materiału siewnego w przypadku jęczmienia jarego;
b)
1 252 tony materiału siewnego w przypadku pszenicy jarej.
Artykuł  2

Wymogi w zakresie etykietowania

Bez uszczerbku dla wymogów w zakresie etykietowania określonych w dyrektywie 66/402/EWG etykieta urzędowa partii materiału siewnego zawiera oświadczenie, że materiał siewny, o którym mowa w art. 1, jest produkowany z materiału siewnego kategorii kwalifikowanego materiału siewnego drugiego rozmnożenia oraz że nie został poddany inspekcji polowej i spełnia mniej rygorystyczne wymogi niż te określone w załączniku II do tej dyrektywy.

Artykuł  3

Powiadomienie o dozwolonych ilościach

Niderlandy niezwłocznie powiadamiają Komisję i inne państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały pozwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  4

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2024 r.

1 Dz.U. 125 z 11.7.1966, s. 2309/66, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1966/402/oj.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1188

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/1188 w sprawie przyznanego Niderlandom czasowego odstępstwa od warunków w zakresie wprowadzania do obrotu kwalifikowanego materiału siewnego, określonych w dyrektywie Rady 66/402/EWG
Data aktu: 24/04/2024
Data ogłoszenia: 26/04/2024
Data wejścia w życie: 01/01/1970