Sprawa T-1071/23: Skarga wniesiona w dniu 10 listopada 2023 r. - Shopper Union France i Azalbert/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 10 listopada 2023 r. - Shopper Union France i Azalbert/Komisja
(Sprawa T-1071/23)

(C/2024/475)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 3 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Shopper Union France (Paryż, Francja), Xavier Azalbert (Garches, Francja) (przedstawiciel: D. Protat, adwokat)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Skarżący wnoszą do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności dorozumianej decyzji Komisji Europejskiej odmawiającej udzielenia im dostępu do niektórych dokumentów, a w szczególności wszystkich nieocenzurowanych umów kupna szczepionek przeciwko COVID-19 zawartych przez Komisję ze spółkami farmaceutycznymi Pfizer-BioNTech, Moderna i Janssen.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżący podnoszą pięć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy, oparty na braku możliwości zastosowania wyjątku dotyczącego ochrony życia prywatnego. Skarżący twierdzą, że dane osobowe osób uczestniczących we wspólnej grupie zajmującej się negocjacjami w zakresie umów z producentami szczepionek, którym to osobom powierzono mandat publiczny lub przynajmniej realizację misji publicznej, nie mogą pozwolić na ujawnienie ich poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądowych, czy też ich przynależności do związków zawodowych. Nie ma zatem żadnych podstaw, by sądzić, że ujawnienie odnośnych danych osobowych doprowadziłoby do naruszenia uprawnionych interesów zainteresowanych osób.

2. Zarzut drugi, oparty na braku możliwości zastosowania wyjątku dotyczącego ochrony interesów handlowych danych przedsiębiorstw. Zdaniem skarżących Komisja nie twierdzi, że naraża się na bycie zobowiązaną do zapłaty kar umownych względem przedsiębiorstw farmaceutycznych będących kontrahentami, jeśli, mimo spornej klauzuli poufności, ujawni postanowienia umów. Nie można zatem zastosować wyjątku dotyczącego tajemnicy przedsiębiorstwa.

3. Zarzut trzeci, oparty na nadrzędnym interesie uzasadniającym dostęp do dokumentów objętych wnioskiem. Skarżący twierdzą, że szereg względów dotyczących w szczególności kontekstu zawarcia umów związanego z pandemią COVID-19, celu tych umów służącego wywiązaniu się z zadań wykonywanych w interesie ogólnym odnoszących się do zdrowia ludności mieszkającej na terenie Unii, monopolu Unii i państw członkowskich w odniesieniu do kupna i dystrybucji szczepionek, wykazują istnienie interesu publicznego Unii i jej obywateli nadrzędnego względem interesów prywatnych zainteresowanych spółek farmaceutycznych.

4. Zarzut czwarty, oparty na okoliczności, że sporna klauzula poufności stanowi nadużycie prawa. Skarżący twierdzą, że Komisja nie ma prawa powoływać się na sporną klauzulę nieważności w celu odmowy uwzględnienia ich żądań, gdyż jest to równoznaczne z "unicestwieniem" lub co najmniej z "ograniczeniem" prawa chronionego na mocy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą"), to znaczy prawa do przejrzystości, a zatem z zakazanym w art. 54 karty nadużyciem prawa.

5. Zarzut piąty, oparty na nieuczciwym charakterze wyjątków podniesionych przez Komisję w odmowie przekazania żądanych dokumentów. Skarżący twierdzą, że prowadzone są dwa postępowania karne w sprawie warunków zawarcia między Komisją a spółką Pfizer Inc umów kupna szczepionek przeciwko COVID-19. Tym samym jedynym celem wyjątków podniesionych przez Komisję w celu odmówienia dostępu do dokumentów, jest ochrona jej członków.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.475

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-1071/23: Skarga wniesiona w dniu 10 listopada 2023 r. - Shopper Union France i Azalbert/Komisja
Data aktu: 03/01/2024
Data ogłoszenia: 03/01/2024