Decyzja Kolegium Prokuratury Europejskiej z 7 lutego 2024 r. Zmieniająca i uzupełniająca regulamin wewnętrzny Prokuratury Europejskiej

DECYZJA KOLEGIUM PROKURATURY EUROPEJSKIEJ
z 7 lutego 2024 r.
Zmieniająca i uzupełniająca regulamin wewnętrzny Prokuratury Europejskiej

(C/2024/2971)

(Dz.U.UE C z dnia 26 kwietnia 2024 r.)

Kolegium Prokuratury Europejskiej ("EPPO"),

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej ("EPPO") 1  (zwane dalej "rozporządzeniem w sprawie EPPO"), w szczególności jego art. 21,

uwzględniając wniosek sporządzony przez Europejskiego Prokuratora Generalnego,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. W związku z upływem trzech lat od rozpoczęcia działalności oraz z uwagi na unikalną strukturę EPPO, przyjęto nowy schemat organizacyjny EPPO, w którym powołano między innymi sekretariat kolegium.

2. Wobec przyjęcia nowego schematu organizacyjnego EPPO konieczne jest dostosowanie regulaminu wewnętrznego, w szczególności w odniesieniu do nowo utworzonego sekretariatu kolegium.

3. W regulaminie wewnętrznym należy uregulować możliwości tworzenia grup roboczych i grup doradczych dla kolegium lub Europejskiego Prokuratora Generalnego.

4. Szczegółowa procedura mianowania delegowanych prokuratorów europejskich i przedłużania ich pięcioletniego mandatu jest określona w decyzji kolegium w sprawie warunków zatrudnienia delegowanych prokuratorów europejskich.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany

W decyzji kolegium Prokuratury Europejskiej nr 003/2020 w sprawie regulaminu wewnętrznego Prokuratury Europejskiej, zmienionej i uzupełnionej decyzjami kolegium EPPO nr 085/2021 i 026/2022, wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:
"Artykuł 13

Sekretariat kolegium

1. 
W przygotowywaniu posiedzeń, kolegium wspiera sekretariat kolegium, współpracujący z Europejskim Prokuratorem Generalnym.
2. 
Sekretariat kolegium, oprócz innych obowiązków, uczestniczy w posiedzeniach kolegium, rejestruje i przechowuje protokoły z posiedzeń kolegium, opracowuje podsumowania ustaleń posiedzeń i prowadzi kompleksową dokumentację działań kolegium.
3. 
Dyrektor sekretariatu kolegium, pełniący funkcję sekretarza kolegium, jest powoływany przez kolegium.";
2)
po art. 14 dodaje się nowy artykuł 14a o następującej treści:

"Artykuł 14a

Grupy robocze

1. Kolegium i Europejski Prokurator Generalny mogą powoływać grupy robocze i rady doradcze w celu zapewnienia doradztwa i wiedzy fachowej odpowiednio kolegium lub Europejskiemu Prokuratorowi Generalnemu.

2. Mandat, skład i praktyczne funkcjonowanie grup, o których mowa w ust. 1, określa się w odpowiedniej decyzji kolegium lub Europejskiego Prokuratora Generalnego, ustanawiającej każdą grupę roboczą lub grupę doradczą.";

3)
w art. 24 w ustępie trzecim wprowadza się następujące zmiany:

"3. Jeżeli stały członek stałej izby lub nadzorujący prokurator europejski nie wniosą sprzeciwu w terminie określonym przez przewodniczącego, decyzję uznaje się za przyjętą.";

4)
w art. 33 wprowadza się następujące zmiany:
Artykuł  33

"Mianowanie delegowanych prokuratorów europejskich i odnawianie ich 5-letniego mandatu

Kolegium decyduje o mianowaniu delegowanych prokuratorów europejskich i o odnowieniu ich pięcioletniego mandatu na podstawie wniosku Europejskiego Prokuratora Generalnego, zgodnie z art. 17 rozporządzenia w sprawie EPPO oraz przepisami określonymi w decyzji kolegium w sprawie warunków zatrudnienia delegowanych prokuratorów europejskich.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej przyjęciu.

Sporządzono w Luksemburgu w dnia 7 lutego 2024 r.

1 Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.2971

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Kolegium Prokuratury Europejskiej z 7 lutego 2024 r. Zmieniająca i uzupełniająca regulamin wewnętrzny Prokuratury Europejskiej
Data aktu: 26/04/2024
Data ogłoszenia: 26/04/2024
Data wejścia w życie: 27/04/2024