Szczegółowy sposób przeprowadzania kontroli osobistej nieletnich oraz określenie wzoru protokołu tej kontroli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 września 2022 r.
w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania kontroli osobistej nieletnich oraz określenia wzoru protokołu tej kontroli

Na podstawie art. 119 ust. 12 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób przeprowadzania kontroli osobistej nieletnich umieszczonych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych lub schroniskach dla nieletnich;
2)
wzór protokołu kontroli osobistej nieletnich, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
Przed przystąpieniem do przeprowadzenia kontroli osobistej pracownik upoważniony przez dyrektora młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo osoba upoważniona przez kierownika zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zwany dalej "przeprowadzającym kontrolę", informuje nieletniego o podstawie faktycznej i prawnej oraz celu kontroli osobistej oraz wzywa nieletniego do dobrowolnego wydania przedmiotów, które stanowią zagrożenie dla porządku prawnego lub bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska, w szczególności przedmiotów, których nieletni nie może posiadać w ośrodku, zakładzie lub schronisku lub których posiadanie jest niezgodne z prawem.
§  3. 
1. 
Kontrolę osobistą nieletniego przeprowadza się w następujący sposób:
1)
nieletni opróżnia kieszenie, zdejmuje obuwie, odzież oraz bieliznę;
2)
obuwie, odzież oraz bieliznę poddaje się oględzinom i sprawdzeniu;
3)
przeprowadzający kontrolę dokonuje oględzin ciała nieletniego, w tym jamy ustnej, nosa, uszu, włosów;
4)
przedmioty posiadane przez nieletniego poddaje się kontroli.
2. 
Podczas oględzin ciała przeprowadzający kontrolę nie powinien dotykać nieletniego.
3. 
Podczas kontroli osobistej nieletni nie może być całkowicie pozbawiony odzieży i bielizny.
4. 
Kontrolę osobistą przeprowadza podmiot, o którym mowa w § 2, będący tej samej płci co nieletni kontrolowany. W kontroli uczestniczy co najmniej dwóch przeprowadzających kontrolę.
5. 
Kontrolę osobistą przeprowadza się w pomieszczeniu niemonitorowanym, które w czasie wykonywania kontroli jest miejscem niedostępnym dla osób postronnych.
§  4. 
Określa się wzór protokołu kontroli osobistej nieletniego, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Protokół kontroli osobistej nieletniego

wzór

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2051

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy sposób przeprowadzania kontroli osobistej nieletnich oraz określenie wzoru protokołu tej kontroli.
Data aktu: 15/09/2022
Data ogłoszenia: 05/10/2022
Data wejścia w życie: 06/10/2022