Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 27 października 2015 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej, zwanego dalej "Komitetem", oraz sposób powoływania tych członków.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", w celu wyłonienia kandydatów na członków Komitetu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra oraz w siedzibie urzędu obsługującego ministra ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Komitetu.
2.
Ogłoszenie zawiera:
1)
termin, sposób i miejsce składania zgłoszeń;
2)
termin podania do publicznej wiadomości listy kandydatów na członków Komitetu.
3.
Ogłoszenie zamieszcza się nie później niż w terminie trzech miesięcy przed upływem kadencji Komitetu.
§  3.
Jednostki naukowe posiadające kategorię naukową A+ lub A mogą zgłaszać nie więcej niż jednego kandydata na członka Komitetu, reprezentującego dziedzinę nauki właściwą dla danej jednostki naukowej.
§  4.
1.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu zawiera:
1)
wskazanie jednostki naukowej zgłaszającej kandydata;
2)
imię, nazwisko i adres kandydata;
3)
opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata przydatnych do pełnienia funkcji członka Komitetu, w tym informacje o:
a)
najważniejszych osiągnięciach naukowych (publikacje, monografie, wynalazki) w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
b)
wdrożeniach wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
c)
przebiegu kariery zawodowej, w tym doświadczeniu w zarządzaniu zespołami ludzkimi i zajmowanych stanowiskach naukowych w kraju i za granicą,
d)
członkostwie we władzach krajowych, zagranicznych lub międzynarodowych organizacji i instytucji naukowych,
e)
członkostwie w opiniodawczo-doradczych zespołach eksperckich powołanych przez krajowe organy i instytucje państwowe oraz instytucje zagraniczne działające w obszarze nauki,
f)
opracowanych opiniach lub raportach dotyczących problematyki polityki naukowej, naukowo-technicznej lub innowacyjnej państwa;
4)
uzasadnienie zgłoszenia zawierające również informacje o nieposzlakowanej opinii i przestrzeganiu zasad etyki naukowej przez kandydata;
5)
oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o spełnianiu wymagań określonych w art. 50a ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą", a także o znajomości przepisów dotyczących zasad członkostwa w Komitecie.
2.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu jest przesyłane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra albo w postaci papierowej.
3.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu złożone po terminie określonym w ogłoszeniu o przyjmowaniu zgłoszeń nie podlega rozpatrzeniu.
§  5.
1.
Zgłoszenia kandydatów na członków Komitetu są oceniane przez urząd obsługujący ministra pod względem formalnej zgodności z ogłoszeniem i wymaganiami określonymi w art. 50 ust. 1b i art. 50a ustawy oraz w rozporządzeniu.
2.
Listę kandydatów na członków Komitetu, których zgłoszenia spełniają wymagania formalne, zamieszcza się na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej.
3.
Lista, o której mowa w ust. 2, zawiera imiona i nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym oraz informację o liczbie zgłoszeń danego kandydata.
4.
Lista, o której mowa w ust. 2, jest zamieszczona na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej do czasu ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 6 ust. 3.
§  6.
1.
Minister powołuje członków Komitetu spośród kandydatów umieszczonych na liście, o której mowa w § 5 ust. 2, uwzględniając:
1)
osiągnięcia naukowe kandydata, w tym wdrożenia wyników badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
doświadczenie kandydata w zarządzaniu dużymi zespołami ludzkimi, w szczególności związane z realizacją badań naukowych, prac rozwojowych lub wdrożeń;
3)
znajomość przez kandydata problematyki działalności badawczo-rozwojowej i jej finansowania w kraju i za granicą.
2.
Minister, z zachowaniem zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn, powołuje dwunastu członków Komitetu, którzy:
1)
posiadają najwyższe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz wybitne osiągnięcia naukowe;
2)
posiadają praktyczny dorobek w sferze społeczno-gospodarczej objętej działalnością danej jednostki naukowej;
3)
są przedstawicielami różnych rodzajów jednostek naukowych;
4)
są reprezentantami różnych obszarów wiedzy wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065).
3.
Minister w dzienniku urzędowym ministra oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra ogłasza komunikat o powołaniu Komitetu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków (Dz. U. Nr 178, poz. 1198).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków.
Data aktu: 27/10/2015
Data ogłoszenia: 16/11/2015
Data wejścia w życie: 01/12/2015