Fundusz socjalny dla emerytów i rencistów wojskowych oraz przekazywanie środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 czerwca 2009 r.
w sprawie funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów wojskowych oraz przekazywania środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi

Na podstawie art. 27 ust. 11 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje świadczeń socjalnych;
2)
dokumenty stanowiące podstawę przyznania świadczeń socjalnych;
3)
tryb i szczegółowe warunki przyznawania świadczeń socjalnych;
4)
wysokość, tryb przyznawania oraz sposób wypłacania pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki;
5)
sposób przekazywania świadczeniobiorcom przyznanych świadczeń socjalnych;
6)
sposób gospodarowania środkami funduszu socjalnego;
7)
okoliczności uzasadniające przekazanie środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi;
8)
tryb i formę podejmowania decyzji o przekazywaniu środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin;
2)
świadczeniobiorca - osobę pobierającą emeryturę wojskową, wojskową rentę inwalidzką albo wojskową rentę rodzinną.
§  3.
Przy ustalaniu wysokości dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego świadczeniobiorcy uwzględnia się następujące osoby:
1)
małżonka;
2)
dzieci niepozostające w związku małżeńskim własne, małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej:
a)
do ukończenia 16. roku życia,
b)
do zakończenia nauki w szkole, jeżeli ukończyły 16. rok życia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, nawet jeżeli pobierają naukę poza miejscem zamieszkania,
c)
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy lub niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym w okresie, o którym mowa w lit. a lub b.
§  4.
1.
Przy obliczaniu dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego, uprawniającego do korzystania ze świadczeń socjalnych, uwzględnia się sumę miesięcznych przychodów bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku lub, w przypadku utraty dochodu, z miesiąca, w którym wniosek został złożony, po odliczeniu miesięcznego obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych, miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składki na ubezpieczenia społeczne określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, kwoty dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pogrzebowego określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kwoty otrzymanych w tym miesiącu świadczeń rodzinnych, o których mowa w przepisach o świadczeniach rodzinnych.
2.
Do dochodu ustalonego zgodnie z ust. 1 nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, wartości świadczeń w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
§  5.
1.
Świadczeniobiorca może korzystać z następujących świadczeń socjalnych:
1)
zapomogi pieniężnej;
2)
zwrotu kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej;
3)
częściowego zwrotu kosztów leczenia w sanatoriach, uzdrowiskach oraz zakładach rehabilitacyjnych.
2.
Łączna wysokość przyznanych świadczeń socjalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, nie może w ciągu roku kalendarzowego przekroczyć kwoty stanowiącej dziesięciokrotność najniższej emerytury.
§  6.
Pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki dla dzieci, o których mowa w art. 27 ust. 6 ustawy, przyznaje się dwa razy w roku kalendarzowym, w wysokości kwoty stanowiącej trzykrotność najniższej emerytury.
§  7.
1.
Świadczenia socjalne przyznaje, na wniosek świadczeniobiorcy, wojskowy organ emerytalny w ramach posiadanych środków na ten cel.
2.
Pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki dla dzieci, o których mowa w art. 27 ust. 6 ustawy, przyznaje wojskowy organ emerytalny na podstawie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
§  8.
1.
Do wniosku świadczeniobiorcy o przyznanie świadczenia socjalnego dołącza się:
1)
zaświadczenie o dochodach świadczeniobiorcy i członków gospodarstwa domowego, o których mowa w § 3;
2)
oryginalne lub potwierdzone za zgodność przez właściwy organ dokumenty potwierdzające zdarzenia losowe, klęski żywiołowe, przewlekłą chorobę lub inne wskazane we wniosku przyczyny powodujące pogorszenie warunków materialnych.
2.
Wniosek o świadczenie socjalne jest rozpatrywany w terminie 30 dni od dnia jego wpływu do wojskowego organu emerytalnego.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Przyznane świadczenie socjalne oraz pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki są przekazywane na rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej świadczeniobiorcy albo przekazem pocztowym na jego adres zamieszkania w terminie:
1)
14 dni od daty przyznania świadczenia socjalnego;
2)
30 dni od daty złożenia zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
§  10.
Zapomoga pieniężna przyznawana jest nie częściej niż raz na kwartał.
§  11.
1.
Zwrotu kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej świadczeniobiorcy albo członków gospodarstwa domowego, o których mowa w § 3, dokonuje się, jeżeli stan zdrowia chorego wynikający z nieuleczalnej, postępującej choroby, wymaga opieki i pomocy specjalistycznej.
2.
Zwrot poniesionych kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dziewięciokrotność najniższej emerytury.
3.
Zwrot kosztów, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie rachunku lub faktury.
§  12.
1.
Częściowy zwrot kosztów pobytu i leczenia świadczeniobiorcy albo członków gospodarstwa domowego, o których mowa w § 3, w sanatoriach, uzdrowiskach oraz zakładach rehabilitacyjnych przyznaje się w wysokości 10 % kwoty stanowiącej trzykrotność najniższej emerytury.
2.
Częściowy zwrot kosztów, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się raz na dwa lata kalendarzowe na podstawie rachunku lub faktury, za jeden pobyt skierowany przez uprawnione podmioty, nie dłuższy niż 21 dni kalendarzowych.
§  13.
Wojskowy organ emerytalny, w terminie do końca pierwszego kwartału każdego roku, opracowuje plan na dany rok kalendarzowy wykorzystania środków funduszu socjalnego, określając kierunki wydatków.
§  14.
Do czasu przekazania całości środków funduszu socjalnego na rachunek bankowy, o którym mowa w art. 27 ust. 7 ustawy, wojskowy organ emerytalny może wydatkować miesięcznie do 1/12 środków zaplanowanych na fundusz socjalny na dany rok.
§  15.
Wojskowy organ emerytalny przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej, w terminie do dnia 20 stycznia każdego roku kalendarzowego, sprawozdanie o stanie wykorzystania środków funduszu socjalnego za ubiegły rok oraz, w terminie do dnia 20 lipca każdego roku kalendarzowego, sprawozdanie o stanie wykorzystania środków funduszu socjalnego za pierwsze półrocze danego roku kalendarzowego i informację o możliwości przekazania niewykorzystanych środków funduszu socjalnego.
§  16.
1.
Na wniosek wojskowego organu emerytalnego między wojskowymi organami emerytalnymi mogą być przekazywane środki funduszu socjalnego w przypadku, gdy:
1)
wojskowy organ emerytalny nie wykorzystał co najmniej 30 % posiadanych środków, a z oceny realizacji wydatków wynika, że środki funduszu socjalnego nie zostaną w pełni wykorzystane;
2)
niedobór środków w innych wojskowych organach emerytalnych został spowodowany sytuacją nadzwyczajną lub wystąpiły zwiększone potrzeby w zakresie świadczeń socjalnych.
2.
Oceny wysokości zrealizowanych wydatków funduszu socjalnego oraz prognozy co do potrzeb środków na świadczenia socjalne dokonuje wojskowy organ emerytalny.
§  17.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 października 2005 r. w sprawie funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów wojskowych (Dz. U. Nr 216, poz. 1829), o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie są korzystniejsze.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1264 i Nr 191, poz. 1954, z 2005 r. Nr 10, poz. 65 i Nr 130, poz. 1085, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, z 2007 r. Nr 82, poz. 559, z 2008 r. Nr 208, poz. 1308 oraz z 2009 r. Nr 24, poz. 145, Nr 79, poz. 669 i Nr 95, poz. 785.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 października 2005 r. w sprawie przekazywania środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi (Dz. U. Nr 206, poz. 1720) i rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 października 2005 r. w sprawie funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów wojskowych (Dz. U. Nr 216, poz. 1829), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 208, poz. 1308).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

WNIOSEK

.......................................

(imię i nazwisko)

.......................................

(adres zamieszkania)

.......................................

(nr emerytury lub renty)

.......................................

(nr telefonu)

o przyznanie świadczenia socjalnego

1. Proszę o udzielenie świadczenia socjalnego:*

a) zapomogi pieniężnej,

b) zwrotu kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej,

c) częściowego zwrotu kosztów leczenia w sanatorium, uzdrowisku, zakładzie rehabilitacyjnym.

2. Uzasadnienie złożonego wniosku

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

3. Osoby uwzględniane przy ustalaniu wysokości dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego:

* wnioskodawca ............................................................

(imię i nazwisko)

* członkowie gospodarstwa domowego wnioskodawcy:

a) małżonek ...............................................................

(imię i nazwisko)

b) dziecko .................................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

c) dziecko .................................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

d) dziecko .................................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

e) dziecko .................................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

f) dziecko .................................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

4. Przedkładam zaświadczenie(-a) o moich pozostałych dochodach1) (poza emeryturą i rentą wojskową) oraz osób wykazanych w pkt 3 - tak/nie**

5. Przyznane świadczenie socjalne przekazać na:*

* rachunek bankowy

* rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej

* pocztą na adres zamieszkania

6. Prawdziwość wyżej wymienionych danych potwierdzam własnym podpisem, świadomy(-a) odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego.

........................................

(data i podpis)

7. Załączniki:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

8. Przyznaję świadczenie socjalne w wysokości ........ (słownie złotych .................)

Nie przyznaję świadczenia socjalnego**

Data .....................................................

..............................................................

(podpis organu emerytalnego)

* Właściwe podkreślić.

** Niepotrzebne skreślić.

______

1) Należy podać przychody z innych źródeł (pomniejszone o podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek pogrzebowy, świadczenia rodzinne, świadczenia socjalne, świadczenia przysługujące osobie bezrobotnej), a dla wykazanych członków gospodarstwa domowego również z emerytury i renty.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.107.890

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz socjalny dla emerytów i rencistów wojskowych oraz przekazywanie środków funduszu socjalnego między wojskowymi organami emerytalnymi.
Data aktu: 24/06/2009
Data ogłoszenia: 07/07/2009
Data wejścia w życie: 22/07/2009