Warunki i tryb usprawiedliwienia niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników procesu karnego z powodu choroby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 sierpnia 1998 r.
w sprawie warunków i trybu usprawiedliwienia niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników procesu karnego z powodu choroby.

Na podstawie art. 117 § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb usprawiedliwienia niestawiennictwa na wezwanie lub zawiadomienie w postępowaniu karnym, z powodu choroby, oskarżonych, świadków i innych uczestników procesu karnego, których obecność była obowiązkowa lub którzy wnosili o dopuszczenie do czynności, będąc uprawnionymi do wzięcia w niej udziału.
§  2.
1.
Organ prowadzący postępowanie karne usprawiedliwia niestawiennictwo uczestników tego postępowania z powodu choroby, po przedłożeniu przez nich zaświadczenia wystawionego przez:
1)
lekarza publicznego zakładu opieki zdrowotnej wyznaczonego przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej, sprawującego taką opiekę w miejscu zamieszkania lub pobytu uczestnika procesu - z zastrzeżeniem ust. 3,
2)
ordynatora oddziału szpitala, w którym osoba wezwana lub zawiadomiona przebywa na leczeniu,
3)
lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, sanatorium, prewentorium, innym nie wymienionym z nazwy zakładzie przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, w których uczestnik przebywa na leczeniu.
2.
Niestawiennictwo z powodu choroby uczestników procesu karnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej albo innymi osobami uprawnionymi do korzystania ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane przez Ministrów Obrony Narodowej lub Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe", usprawiedliwia się również po przedłożeniu przez nich zaświadczenia wystawionego przez właściwego lekarza wojskowego, właściwego lekarza służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub lekarza Kolejowej Służby Zdrowia.
3.
W nagłych wypadkach upoważniony lekarz może wydać zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, osobie zamieszkałej poza terenem jego działania, przesyłając odpis wydanego zaświadczenia lekarzowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania zbadanej osoby.
4.
Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 2, może być wydane po okazaniu wezwania lub zawiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne i dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz po przeprowadzeniu badania lekarskiego.
§  4.
Lekarz wydający zaświadczenie, o którym mowa w § 2, po przeprowadzeniu badania wpisuje treść wydanego orzeczenia do dokumentacji medycznej osoby badanej.
§  5.
1.
Lekarze, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, są zobowiązani przyjmować osoby ubiegające się o wydanie zaświadczeń w określonych dniach i godzinach uzgodnionych z kierownikami zakładów opieki zdrowotnej, a w razie obłożnej choroby tych osób - odwiedzić je w domu.
2.
Informacje o dniach i godzinach przyjęć tych lekarzy należy wywiesić w zakładach opieki zdrowotnej, w których wykonują czynności.
§  6.
1.
Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej przekazują prezesom sądów wojewódzkich informacje o wyznaczeniu lekarzy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz ustaleniu dni i godzin ich przyjęć, a także o wszelkich zmianach w tym zakresie.
2.
Prezesi sądów wojewódzkich zarządzają sporządzenie wykazów wyznaczonych lekarzy z terenu województwa wraz z siedzibami, dniami i godzinami ich przyjęć oraz informację o innych, wymienionych w § 2, możliwościach uzyskania zaświadczenia. Wykazy te należy wywiesić w siedzibach sądów, prokuratur, komend i komisariatów Policji oraz samorządu adwokackiego.
§  7.
Przeprowadzenie badania przez lekarza w celu usprawiedliwienia niestawiennictwa uczestnika procesu karnego z powodu choroby i wystawienie zaświadczenia, o którym mowa w § 2, nie podlega opłacie.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Sprawiedliwości, Obrony Narodowej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 24 października 1970 r. w sprawie warunków i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby uczestników procesu w sprawach karnych (Dz. U. Nr 27, poz. 218).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE Nr ................

zdrowotnej, zakładu opieki zdrowotnej

Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa

Spraw Wewnętrznych i Administracji lub

Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie

Koleje Państwowe")

..................

(data)

Na podstawie wyników badania lekarskiego, przeprowadzonego

w dniu .......................................................,

zaświadcza się, że Pan(i) .............. syn (córka) ..........

urodzony(a) dnia ............ zamieszkały(a) w ................

przy ul. ............ nr ... m. ... z powodu: .................

...............................................................

...............................................................

(opis przyczyny niemożności stawienia się)

nie może stawić się na wezwanie (zawiadomienie) ...............

w sprawie .....................................................

...............................................................

Przypuszczalny okres niemożności stawienia się z powodu choroby

...............................................................

...............................

(pieczęć, nr statystyczny

i podpis lekarza)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.111.706

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb usprawiedliwienia niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników procesu karnego z powodu choroby.
Data aktu: 20/08/1998
Data ogłoszenia: 26/08/1998
Data wejścia w życie: 01/09/1998